ÖTV`de yeni dönem

05.03.2015 11:29

Son güncelleme : 05.03.2015 11:40

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfır olarak uygulanan uçak, jet gibi hava araçlarının yakıtlarının ithali ve yurtiçi teslimlerine teminat uygulaması getirilecek.Maliye Bakanlığının, ÖTV'deki dağınık yapının toparlanması ve mevzuatın anlaşılır hale getirilmesi için yapılacak değişikliklerden ilki olan ve akaryakıt sektörüne ilişkin düzenlemeleri içeren Özel Tüketim Vergisi (I) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (I) sayılı listede yer alan mallara (akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleri) ilişkin hükümler ile bu hükümlerle ilgili olmak üzere Kanunun uygulanmasına dair usul ve esaslara yönelik düzenlemeleri içeren tebliğde, mükellefiyetin nasıl oluşacağı ve hangi malların söz konusu listede yer aldığının tespitinin nasıl yapılacağı açıklandı.


İstisnalar ve vergi indirimine ilişkin uygulamanın nasıl yapılacağına yer verilen tebliğde, diplomatik, askeri amaçlı ve petrol arama üretim istisnalarının şartları, bunlardan yararlanabilecekler ve yapılacak işlemler netleştirildi.


Tebliğde, deniz ve hava araçlarının yakıtlarının ithali veya yurtiçi teslimlerinde yapılacak işlemler de detaylı olarak açıklandı.


Buna göre, Kanunun ilgili maddesi uyarınca, hava yakıtları olarak bilinen malların yurtiçinde teslimi veya ithalinde, her bir hava yakıtı miktarı için, belirlenen tutarda teminat alınacak. Buna karşın, yine tebliğde belirlenen şartları taşıyan ve "Teminatsız Hava Yakıtı Alımı Sertifikası"na haiz olanlar, teminat vermeksizin hava yakıtı teslim alabilecek veya ithal edebilecek. Söz konusu kişilerden sadece bir kez 10 milyon liralık teminat alınacak.


10 numara yağla ilgili de düzenlemenin yer aldığı tebliğe göre, madeni yağların imalatı ile madeni yağ imalatı olmamasına rağmen madeni yağ gibi akaryakıta karıştırılması veya doğrudan akaryakıt olarak kullanılması mümkün olan diğer malların imalatlarında girdi olarak kullanılan mallara ilişkin ödenen ÖTV için iade talep edilemeyecek.Tebliğe göre, iade işlemlerine de kolaylık getirilecek. Nakden iade talepleri, internet vergi dairesi üzerinden mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecek standart iade talep dilekçesi ile elektronik ortamda yapılacak.


Tebliğ, 16 Mart 2015 tarihinde yürürlüğe girecek ancak, hava yakıtı olarak bilinen mallara ilişkin bu tebliğ ile yeni getirilen düzenlemeler, 1 Temmuz 2015 tarihinde yürürlükte olacak.

 

12:1392.249
Değişim :  0,42% |  387,92
Açılış :  92.139  
Önceki Kapanış :  91.861  
En Yüksek
92.436
En Düşük
91.864