`Prim-hasar dengesizliği şirketleri vurdu`

26.08.2015 11:26

Son güncelleme : 26.08.2015 12:15

Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Şen "Trafik sigortalarında hasar-prim dengesinin negatif olması sigorta şirketlerini olumsuz etkiledi. Bu yüzden şirketler trafik sigortası hasarlarını öderken zarar etmeye başladılar " dedi.Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Doğan Şen, trafik sigortalarında hasar- prim dengesizliğinin sigorta şirketlerini olumsuz etkilediğini söyledi.Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taşıt kullanıcılarının yaptırmakla mükellef olduğu trafik sigortalarında son dönemde artış yaşandığına dikkati çekti.


Trafik sigortalarındaki artışın terör olaylarıyla bağlantılı olduğu yönündeki düşüncelerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Şen, "Son 10 yıldır şirketler trafik sigortalarında zarar ediyor. Bu zararın başlıca sebebi öngörülmeyen hasarların ödenmesiydi. Trafik sigortalarında hasar-prim dengesinin negatif olması sigorta şirketlerini olumsuz etkiledi. Bu yüzden şirketler trafik sigortası hasarlarını öderken zarar etmeye başladılar. Prim-hasar dengesizliğinin önümüzdeki yıllarda normale dönmesiyle sigorta poliçelerinin daha ucuz hale geleceğini öngörüyorum" dedi.

SIK KAZAYA KARIŞAN ARAÇLAR


Şen, sigorta şirketlerinin serbest ekonomi şartlarına göre ilerleyen süreçte cüzi oranda kasko bedellerinde değişikliğe gidebileceğini söyledi.


Trafik sigorta genel şartlarının değişmesine paralel hasar ödeme seleksiyonu artacağı varsayımıyla primlerde bir miktar artış olduğunu anlatan Şen, şöyle konuştu:


"Bu artış hasar yapmayan araç sahipleri için çok daha az ama hasar frekansı yüksek sürücüler için ise bir miktar daha yukarıda. Yani sistem hasar yapmayanı koruyor, serbest tarife uygulamasının yaşandığı trafik sigortası branşında tüm araç türleri dikkate alındığında 2015 yılı ilk sekiz aylık ortalama primlerinde 2014 yılı ortalama primlerine göre yüzde 6 artış gerçekleşti. Aynı dönemde 3 yıl ve üzeri hasarsızlığı bulunanlarda yıllık ortalama yüzde 3 prim artışı olurken, çok sık kazaya karışan araçlarda bu oran yıllık ortalama yüzde 47'ye ulaştı."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591