Ruble BIST`te işlem görecek!

08.12.2015 10:26

Son güncelleme : 08.12.2015 15:06

Borsa İstanbul Genel Müdürü Dinç, önümüzdeki dönemde ruble/TL opsiyonlarını vadeli işlemlerde hizmete açacaklarını söyledi. Uzmanlar yeni ürünün Rusya`da iş yapan Türk şirketkerin korunma amaçlı pozisyon almasını sağlayacağını belirtiyor.UZMANPARA

Borsa İstanbul'a yeni bir ürün geliyor. Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, önümüzdeki dönemde ruble/TL opsiyonlarını vadeli işlemlerde hizmete açacaklarını belirtti. Açıklamanın ardından Borsa İstanbul Twitter'da TT olurken, yeni hamlenin olası nedenlerini uzmanlar UZMANPARA'ya yorumladı.  

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, şunları söyledi:

HAMLENİN NEDENİ NE OLABİLİR?

"Rusya ile yaşanan kriz sonrasındaki gelişme ve yaptırımlardan, bu ülkede iş yapan Türk şirketlerinin etkilenmesi yüksek olasılıktır. Özellikle Rusya’nın bu şirketlerin faaliyetlerine yönelik getirdiği kısıtlamalarla beraber operasyonel karlılıkların ve gelirlerin azalması, aynı zamanda Ruble’de ve Türk lirasında ilerleyen dönemde görülmesi muhtemel olan dalgalanmaların finansman kalemlerinde gider baskısını artırma olasılığı bu yönde bir talep gelmesine neden olmuş olabilir.

'RUSYA'DA İŞ YAPAN TÜRK ŞİRKETLERİN KORUNMA AMAÇLI POZİSYON ALMASINI SAĞLAYACAK'

Rusya’da iş yapan Türk şirketlerinin gelirlerinin ruble olduğunu giderlerinin yoğunlukla Türk lirası olduğunu düşünecek olursak, bu ürün kurumların korunma amaçlı pozisyon almasına olanak sağlayacak. Çünkü genel anlamda Türkiye’de işlem gören spot ve vadeli paritelere baktığımızda Ruble/TL kurunun yaygın olmadığını görmekteyiz."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591