`Sabırlı` kelimesi kalkmazsa ne olur?

18.03.2015 10:45

Son güncelleme : 18.03.2015 11:02

Yatırımcılar Fed Başkanı Yellen’dan gelecek sürpriz bir güvercin açıklamanın dolarda değer kaybı yaratacağına işaret etti.ABD Merkez Bankası (Fed) iki gündür devam eden Açık Piyasa Komitesi toplantısını bugün bitirecek ve merakla beklenen faiz kararını açıklayacak. Genel kanı Fed yetkililerinin açıklamalarından “sabırlı” ifadesini kaldıracağı yönünde.

Bu, Haziran’a kadar faizlerin artırılması anlamına geliyor. Ancak uzmanlar, Fed Başkanı Janet Yellen’ın beklenenin aksine, güvercin bir açıklama yapması durumunda, doların büyük değer kaybı yaşayacağına işaret etti.

DOLAR DEĞER KAYBEDEBİLİR

CNBC’ye konuşan National Australia Bank’ın döviz stratejileri eş başkanlarından Ray Attrill, “Uzun vadeli dolar yatırımları rekor seviyelere çıkmış durumda. Kur piyasaları Fed’in ‘sabırlı’ ifadesini açıklamasından kaldırmasını ve Haziran’da faiz artışını çoktan fiyatladı. Eğer Fed sabırlı ifadesini çıkarmazsa, dolar diğer büyük para birimleri karşısında bir yüzde 1 ya da yüzde 2 değer kaybedebilir” dedi.

HAZIR OLUNMALI
 
Fransız banka Societe Generale’in Foreks ve Türev Ürünler stratejistlerinden Olivier Korber müşterilerine geçtiği notta, “Piyasalardaki güçlü beklenti ve rekor dolar pozisyonları dikkate alındığında, parasal sıkılaşmanın başka bir tarihe ertelendiğini söyleyen beklenmedik bir güvercin açıklama geri çekilme yaratacaktır” diye konuştu. Korber, “Yatırımcıların Fed’in ‘sabırlı’ ifadesini devam ettirebileceği riskini göze almaları ya da dolardaki pozisyonlarını azaltmaya hazır olmaları gerek” şeklinde devam etti.

BEKLENTİ ÇIKACAĞI  YÖNÜNDE

Piyasalardaki genel beklenti, Fed’in ‘sabırlı’ ifadesini açıklamalarından kaldıracağı yönünde. İngiliz Barclays bankasının düzenlediği son ankette, katılımcıların yüzde 86’sı sabırlı ifadesinin kaldırılacağına inandığını belirtti.

12:1391.319
Değişim :  0,69% |  621,65
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.388
En Düşük
90.643