`Türk hisse senetlerinde ihtiyatlı olma vakti`

20.05.2015 11:19

Son güncelleme : 20.05.2015 15:59

Bank of America Merill Lycnh`e göre Türk hisse senetlerinde daha ihtiyatlı olma vakti geldi.Bank of America Merill Lycnh'e göre Türk hisse senetlerinde daha ihtiyatlı davranmanın zamanı geldi ve seçimlerden sonra güçlü bir toparlanma yaşanmasını ümit etmemek gerekli.

BofA ML bugün yayınladığı raporda, Türk hisse senetleri için daha ihtiyatlı davranılması gerektiğine inanılmasına yol açan 4 neden ortaya koydu.

Bu dört nedeni
1) Son yukarı hareketler sonrasında değerlemelerin işaret ettiği seviyelere ulaşıldı,
2) Büyümeye yönelek yapısal ters rüzgarlar güçleniyor
3) Yurtiçi politik riskler devam ediyor
4) Seçim sondası ekonomik politikalar belirsiz, olarak sıraladı.

Bankacılık sektörünün artan marj baskıları ve artan karşılık yükleri nedeniyle değer vaad etmediğini belirten Bofa ML, getirilerin öngörülebilir gelecekte sermaye maliyetinin altında kalacağıın vurguladı.

Bofa ML raporunda Türkiye için 2015 ve 2016 büyüme tahminlerini yüzde 3,2'den yüzde 2,7'ye ve yüzde 3,5'ten yüzde 3,0'e düşürürken, yıla zayıf bir başlangıç yapan ekonomik aktivitede toparlanmanın, makro politika çerçevesi ve öncelikler netlik kazanana kadar ertelenebileceğini de belirtti.

BofA ML raporunda tüm Türk bankaları için tavsiyelerini düşürürken, bu değerlendirmeleri için yukarı yönlü risk olarak makro ihtiyatı
tedbirlerde bir dönüş yaşanmasını gösterdi. BofA ML, Akbank ve Garanti Bankası için tavsiyelerini 'al'dan 'nötr'e indirirken, YKB, İş Bankası, Halkbank ve Vakıfbank için tavsiyelenini de 'nötr'den 'endeksin altında getiri'ye çekti.

Telekom sektörünün ise 2. çeyrekte piyasadan daha iyi perfonmans    göstereceğini öngören BofA ML, Tüpraş'ın EEMEA bölgesinde en beğendiklerihisseler arasında yer aldığını, piyasanın Emlak GYO'nun kısa vadeli net varlık değerini büyümesini küçümsediğini öngördüklerini de vurguladı.

Erdemir için 'pahalı' tespitini tekrarlayan BofA ML, otomotiv sektöründe ise Ford Otosan'ı tercih ediyor.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591