Türk Telekom ile Gazi Üniversitesi arasında işbirliği protokolü

17.12.2015 13:02

Son güncelleme : 24.12.2015 14:15

Türk Telekom Grubu ile Gazi Üniversitesi arasında telekomünikasyon sektörüne nitelikli çalışan kazandırmak amacıyla "Telekomünikasyon Teknolojileri Sertifika Programları" kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.Türk Telekom Grubu Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu işbirliğinin Türkiye'nin geleceği için değer yaratacak uzun vadeli bir birliktelik olduğunu söyledi.

Şahin, sertifika programının katılımcılara Türk Telekom laboratuvarlarını kullanma fırsatı sunacağını belirterek, "Türk Telekom, 175 yıllık geçmişi olan bir kurum. Bu tecrübeyle oluşturduğumuz zengin eğitim içeriğini, Gazi Üniversitesi öğrencileriyle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Teknoloji Fakültesi bünyesinde üç hafta boyunca, haftada iki gün düzenlenecek program boyunca katılımcılara, Türk Telekom Grubu çalışanlarından seçilen eğitmenlerce 12 farklı alanda bilgiler aktarılacağını kaydeden Şahin, programa meslek yüksek okullarının elektrik, elektronik, haberleşme, bilgisayar, bilişim bölümlerinden mezun olmuş, askerlikle ilişiği olmayan ve 30 yaşını aşmamış kişilerin dahil olabileceği bilgisini verdi.

Şahin, program kapsamında yetişecek teknik uzmanları, mezun olduktan sonra açık pozisyonlarda değerlendirmeyi planladıklarını belirterek, "Ülkemizin köklü eğitim kurumlarından Gazi Üniversitesinin eğitim alanındaki tecrübesi ve Grubumuzun 175 yıllık birikiminin bir çıktısı olan Telekomünikasyon Teknolojileri Sertifika Programları'ndan mezun olacak gençlerimizin, sektörümüzde fark yaratacaklarına ve başarılı işlere imza atacaklarına inancımız tamdır" değerlendirmesinde bulundu.

MEZUNLARA TÜRK TELEKOM'DA İŞ İMKANI

Türk Telekom Grubu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın da teknolojinin, genç kuşağın en çok tercih ettiği ve en fazla istihdam edildiği sektörlerden olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin en büyük entegre kurumsal okulu Türk Telekom Akademi çatısı altında, üniversite-sektör işbirlikleri geliştirerek Türkiye'nin en önemli üniversiteleri ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu işbirlikleri ile hem şirketimiz hem de sektörümüz için zengin ve nitelikli istihdam havuzu oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu program, sektör çalışanlarının mesleki gelişimlerine katkı sağlarken, meslek yüksek okullarını ekonomiye kazandırıp, mezunlarına da kendi alanlarında nitelikli istihdam imkanı oluşturacak."

TÜRK TELEKOM'UN İLERİYİ GÖREN AKILLI YÖNETİCİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, telekomünikasyonun en hızlı gelişen sektörlerden olduğunu ve bu sektörün güncel tutulabilmesi için hizmetin sürekliliğinin önemli olduğunu ifade etti.

Türk Telekom Grubu ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Büyükberber, üniversitelerle yapılan telekomünikasyon teknolojileri eğitim ve sertifika programlarının değerli amaçlara hizmet edeceğini söyledi.

Büyükberber, meslek yüksekokulları mezunlarının kalifiye edilmesini amaçlayan işbirliğinin istihdam sorununun çözümüne katkıda bulunacağını belirterek, "Türk Telekom Grubu bünyesinde çalışan donanımlı eğitmenlerin doğrudan tecrübe ve bilgilerini gençlere aktarması gerçek bir eğitim anlamına geliyor. Türk Telekom Grubunun Gazi Üniversitesine her zaman, her konuda büyük destekleri olmuştur. Geçen yıl son teknolojilere sahip bir telekomünikasyon laboratuvarını üniversitemize kazandıran Türk Telekom'un ileriyi gören akıllı yöneticilerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyhan Fırat ise üniversite-sanayi işbirliklerinin önemine işaret ederek, "Türkiye'nin göz bebeği Türk Telekom Grubu ile yaptığımız bu işbirliği, sektörün ihtiyaç duyduğu yetişmiş ara eleman ihtiyacını da karşılayacak. Mezun olan mühendislere yönelik işbirlikleri de yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591