Türkiye’de riskler Rusya`ya yetişti

12.05.2015 08:55

Son güncelleme : 12.05.2015 08:55

Türkiye’deki riskler, ülkedeki siyasi tartışmalar ve ekonominin bozulması ile birlikte Rusya seviyelerine yükseliyor.Türkiye’nin riskleri tahvil sahipleri için ülkedeki siyasi tartışmalar ve ekonominin kötüleşmesi ile birlikte Rusya seviyelerine yaklaşıyor.


Türk varlıklarında bu yıl yaşanan düşüş, 2023 vadeli dolar cinsinden tahvilin faizini yükselmesine neden oldu ve Rusya’nın denk tahvil faizine 69 baz puan kadar yaklaştırdı. Tahvil faizleri arasındaki fark Ocak ayı sonunda 365 baz puan idi.


Rusya’nın riskleri, petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Ukrayna’daki ateşkes ile birlikte hafiflerken, yatırımcılar petrol ithalatçısı Türkiye’deki varlıkları satarak tahvil alımlarını fonluyorlar. Yatırımcılar, Türkiye’de enflasyonun ivmelenmesi ve seçim öncesi anketlerin belirsizlik sinyali vermesi ile bu durumun süreceği iddiasında bulunuyorlar. Ülkede seçimler 7 Haziran’da gerçekleştirilecek.


Londra’daki Rogge Global Partners Plc yöneticilerinden Michael Ganske, “Rusya’nın gösterdiği iyi performans sürebilir. Petrolün yükselmesi ile birlikte Türkiye’den çıkma ve Rusya’ya girmeye yönelik temel mantık doğru” dedi. 6 milyar dolarlık gelişen piyasa varlığı yöneten Danske, Ocak ayından bu yana Rusya tahvili satın alırken Türkiye tahvili satışı gerçekleştirdi.


Tahvil sahiplerini sadece Türkiye’deki siyasi tartışmalar ürkütmüyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve Türk Lirası’nın bu yıl yüzde 13 gerilemesinden olumsuz etkilenen ülke ekonomisinin yeniden canlandırılması gerekiyor.


New York’taki Schroders Plc kıdemli para yöneticisi ve tahvil uzmanı Alexander Moseley, “Türkiye’deki ekonomik politika yönünün şüpheli olmaya devam etmesiyle ve petrol fiyatları yükselmeye devam ettiği sürece, yatırımcılar Türkiye’den çıkarak Rusya’ya yönelmeye devam edecektir” dedi.


Rusya’nın dolar cinsinden tahvil göstergesi, bu yıl yüzde 14 getiri sağlarken, Türkiye tahvillerinden bu seviye yüzde 0.2 seviyesinde. Türkiye yerel tahvilleri yüzde 2.7 gerilerken, Rusya’nınkiler yüzde 21 yükseldi.

11:0790.802
Değişim :  -0,39% |  -354,46
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695