Uzakdoğu`dan ithal 16 milyon ürüne `fren`

21.01.2018 11:57

Son güncelleme : 22.01.2018 09:57

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlık olarak geçen yıl yaklaşık 50 bin testle Uzakdoğu menşeli, 5 milyar dolar ithalat değerine sahip 150 milyondan fazla ürünü denetlediklerini belirterek, "1,3 milyon oyuncak, 150 bin çift ayakkabı, çoğu aydınlatma elemanı olmak üzere 5 milyonun üzerinde elektrikli cihaz ve 700 bin iş eldiveninin ithalatına `güvensiz` oldukları gerekçesiyle izin vermedik. 2017 yılında ithaline izin verilmeyen ürün adedi 16 milyonun üzerinde." dedi.AA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanlığının  ithalatta 17 Temmuz 2017'den bu yana çok daha sıkı bir denetim politikası  yürüttüğünü söyledi.

Belge ve işaret kontrolünün yanı sıra bu tarihten itibaren detaylı  laboratuvar testlerine de başlandığına işaret eden Zeybekci, bu uygulamayla  oyuncak, ayakkabı, cep telefonu, aydınlatma cihazı, elektrikli ev aletleri,  klima, beyaz eşya gibi çok çeşitli ürünlerin denetlendiğini bildirdi.

Bu denetimlerde özellikle Uzakdoğu menşeli ürünlere yoğunlaşıldığına  dikkati çeken Zeybekci, testlerde gerek kamu gerekse özel sektör  laboratuvarlarının etkin kullanıldığını dile getirdi.

Zeybekci, geçen yıl yaklaşık 50 bin testle Uzakdoğu menşeli, 5 milyar  dolar ithalat değerine sahip 150 milyondan fazla ürünü denetlediklerini  belirterek, şöyle devam etti:

"150 milyon adet ürünün 86 milyonu oyuncak, 37 milyonu elektrikli  cihaz, 8 milyonu ayakkabı, 5,3 milyonu iş eldiveni, 1,2 milyonu cep  telefonlarından oluşuyor. Bunlardan 1,3 milyon oyuncak, 150 bin çift ayakkabı,  çoğu aydınlatma elemanı olmak üzere 5 milyonun üzerinde elektrikli cihaz ve 700  bin iş eldiveninin ithalatına 'güvensiz' oldukları gerekçesiyle izin vermedik.  2017 yılında ithaline izin verilmeyen ürün adedi 16 milyonun üzerinde."

"300 BİN AMPUL TRANSİT GÖNDERİLDİ"

Başta aydınlatma cihazları ve oyuncaklar olmak üzere elektrikli  cihazlara yönelik testlerde en büyük güvensizliğin adaptörlerle tasarruflu  ampullerde görüldüğüne işaret eden Zeybekci, ana cihaza uygun olmayan veya  gerekli güvenlik şartlarını taşımayan adaptörlerin, ana ürün güvenli olsa bile,  birlikte satıldıkları ürünleri tehlikeli hale getirebildiğini söyledi.

Zeybekci, ampullerde duy testlerinde dahi olumsuzluğa rastlandığına  dikkati çekerek, "Bu ürünlerin elektrik çarpmasına, hatta yangına yol açma  ihtimali söz konusu. Bu sebeplerle yeni dönemde adaptörler ve aydınlatma  cihazları çok daha sıkı denetlenecek." diye konuştu.

Bakan Zeybekci, Uzakdoğu menşeli ürünlerin üzerinde her türlü güvenlik  işareti olmasına ve ürün beraberinde güvenlik testlerinin üretim esnasında  yapılmış olduğunu gösteren belgeler sunulmasına rağmen, laboratuvara giden birçok  ürünün güvenlik testlerinden geçemediğini bildirdi.

Bakanlığının denetimleri neticesinde son dönemde ucuz ve kalitesiz  ürün ithalatının azaldığına, hatta yurda girmesine izin verilmeyen ürünlerin  gümrüklerden başka ülkelere transit gönderildiğine şahit olduklarını ifade eden  Zeybekci, "Sadece bir örnek vermek gerekirse, son dönemde gümrüğe getirilen ancak  Ekonomi Bakanlığının denetimini aşamayacağı anlaşılan 300 bin adet ampul başka  ülkelere transit gönderilmiştir." dedi.

Zeybekci, testlerin başladığı dönemde gümrüklerde aşırı yoğunluk  yaşanmakla birlikte Ekonomi Bakanlığının kararlı duruşuyla uygulamanın zamanla  oturduğunu ve ithalata belli bir disiplin getirildiğini belirterek,  "Bakanlığımız, sıkı ithalat denetimleri politikasıyla vatandaşlarımızın hem  güvenli ve kaliteli ürün kullanmasını sağlamaya hem de yerli üreticimizi  özellikle Uzakdoğu menşeli kalitesiz ürünlerin haksız rekabetinden korumaya devam  edecek." ifadesini kullandı.

16:0091.433
Değişim :  0,30% |  276,06
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.596
En Düşük
90.695