`Yeni yatırımlar istihdam yaratacak`

01.06.2015 11:32

Son güncelleme : 01.06.2015 12:04

Başbakan Davutoğlu`nun Ekonomi Başdanışmanı Prof. Dr. Günay, yılın ikinci yarısında gerçekleşecek yeni yatırımların istihdam yaratacağını belirtti.Başbakan Ahmet Davutoğlu'nunEkonomi Başdanışmanı ve AK Parti Eskişehir milletvekili adayı Prof. Dr. Emine Nur Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'nin ekonomik hedeflerini "Ekonomik istikrar tamam, şimdi refah zamanı" sözleriyle tanımladı.

Günay, bu yılın ilk yarısında önemli bir seçim süreci yaşandığını, ancak bunun bir algı yönetimi şekline de dönüştürüldüğünü ve ne yazık ki bazı yatırımcıların olumsuz etkilendiğini söyledi.

"Çok net olarak tek başına iktidar korunacak" diyen Günay, belirsizliğin yatırımcılar tarafından da ortadan kalkacağını, yılın ikinci yarısıyla beraber yeni yatırımların geleceğini ve bunların da istihdam yaratacağını vurguladı. Günay, "Yabancı yatırımcının seçim sonrası için algısı pozitif" dedi.

Prof. Dr. Günay, çok derin bir küresel krizin yaşandığı dönemde Türkiye'nin büyümeyi ve  enflasyonu belli bir noktada tutmayı başardığını ve yeni dönemde de öncelikli hedeflerinin sürdürülebilir büyüme ve enflasyonu düşürmek olduğunu belirtti.


"EKONOMİ YÖNETİMİMİZ FED'İN OLASI STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR"


Günay, Merkez Bankasına ilişkin ise "Seçim sonrası Merkez Bankası kanununda herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Bir dönem bunun yanlış bir algısı oldu ama bu tamamen bir iletişim kopukluğuydu. Doğru ve zamanında bilgilendirmeler ile bu sorun ortadan kalktı diye düşünüyorum" dedi.

Doların son bir yıldır diğer para birimleri karşısında değer kazandığını dile getiren Günay, küresel piyasaların şu an takip ettiği tek konunun, Fed'in ne zaman faiz artıracağı olduğunu söyledi.

Fed "sabırlı" ifadesini kaldırdığında bütün dünyada farklı bir algının oluştuğunu kaydeden Günay, şunları dile getirdi:

"Faiz artırımı, eylül ayında mı olur? Yıl sonu mu olur? Yüzde kaç artar? Bunun üzerinden beklentiler oluşturuluyor ve bu satın alınıyor. Bu dolardaki yükselişte bir etken ve bizim için dışsal bir faktör. Ekonomi yönetimimiz buna hazır. Elinde farklı senaryolar var. Hangi durumda ne olur? Neler yapılması gerekir? Bütün ekonomi yönetimi bu tür bir duruma hazır. Diğer taraftan seçim atmosferinin getirdiği bir ortam var ve bu da bir şekilde kura yansıdı. Fed'in herhangi bir strateji değişikliğine ekonomi yönetimimiz hazır. Kur bazlı bir krizin olacağına ben inanmıyorum

"AK PARTİ SEÇİM EKONOMİSİ YAKLAŞIMINI LİTERATÜRDEN ÇIKARDI"

Günay, Türkiye'nin küresel krizin başladığı dönemden itibaren olumlu yönde ayrışan ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, bunun en önemli nedenlerinin mali disiplin ve bankacılık sektörünün 2001 krizinden sonra yeniden yapılandırılması olduğunu söyledi.

AK Parti iktidarlarının seçim ekonomisi yaklaşımını siyasi literatürden çıkardığını vurgulayan Günay, seçimden sonrada kesinlikle taviz verilmeyecek noktalardan birinin mali disiplin olacağını ve hiçbir şekilde bütçe disiplininin bozulmayacağını aktardı.

"Seçimden sonra nasıl bir ekonomi yönetimi olacak?" sorusuna Günay, "Buna Sayın Başbakanımız karar verecek. Şu anda görev yapan çok değerli Bakanlarımız, çalışma arkadaşlarımız var. Eminim herkesten faydalanarak çok güzel bir ekip oluşturulacaktır" yanıtını verdi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591