`Yunan hükümeti çok çalıştı, iyimserim`

24.02.2015 08:59

Son güncelleme : 24.02.2015 11:00

Yunan hükümeti, geçtiğimiz birkaç günde oluşturulan yeni ekonomik önlemler paketinin Euro Bölgesi’den fonlama elde etmeye yeterli olup olmadığını görmek üzere.Yunanistan’ın 1 aylık hükümeti, geçtiğimiz birkaç günde oluşturulan yeni ekonomik önlemler paketinin Euro Bölgesi’nin geri kalanından daha fazla fonlama elde etmeye yeterli olup olmadığını görmek üzere. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde fon sağlaması borçlarını ödeyebilir durumda kalması adına önem taşıyor.

 
20 Şubat’ta varılan koşullu anlaşmaya bağlı olarak Pazartesi günü taslak niteliğinde bir liste kreditör kurumlara gönderildi. Bir Yunan hükümet yetkilisi, politikaların Euro Bölgesi maliye bakanlarına Salı günü iletileceğini ve ardından taahhütlerin yeterliliği ile ilgili konferans görüşmesi gerçekleştirileceğini söyledi.
 

Hollanda Maliye Bakanı ve Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem Pazartesi günü Tilburg’da gerçekleştirilen bir etkinlikte verdiği röportajda, “Çok iyimserim. Yunan hükümeti oldukça ciddi bir tutum sergiledi ve geçtiğimiz birkaç günde çok çalıştı. Yunan hükümetinin önümüzdeki birkaç ayda çalışmaya yeterli güçte olmasına ihtiyacımız var. Ben her zaman iyimserim” dedi.
 

Yunan planlarının onaylanması, ülkeye 4 aylık bir erteleme kazandırabilir. Öte yandan Yunanistan’ın finansman kontrolünü tekrar ele alma taahhüdüyle iktidara gelen Başbakan Alexis Tsipras, kemer sıkma önlemlerine karşı duruş sergileyen partisi Syriza’dan ayrılmaların önüne geçmeye çalışmalı.
 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan ve Avrupa’nın geri kalan arasında yapılması gereken değişiklikler ile ilgili toplantının “fikirlerin buluşması” olmasını umduğunu söyledi. Bloomberg HT'nin haberine göre; Lagarde, “Yunanistan oldukça geniş kapsamlı ve bazen de zor olabilecek reformlar gerçekleştirmek zorunda” dedi.

17:5990.529
Değişim :  -0,94% |  -857,88
Açılış :  91.072  
Önceki Kapanış :  91.387  
En Yüksek
91.201
En Düşük
89.338