`Yunanistan çıkarsa Euro çöker`

09.02.2015 10:00

Son güncelleme : 09.02.2015 10:00Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis, ülkesinin Euro Bölgesi'nden çıkması halinde, para birliğinin çökeceğini söyledi.


İtalyan medyasına konuşan Varoufakis, böyle bir durumda diğer ülkelerin de kaçınılmaz olarak Yunanistan’ı izleyeceğini öngördü. Varoufakis "Euro kırılgan, iskambil kartlarından yapılmış bir kale gibi ve eğer Yunanistan kartını çekerseniz diğerleri çöker" ifadesini kullandı.

İTALYA'YI HEDEF GÖSTERDİ

İtalya’nın borç durumunun sürdürülemez olduğunu belirten Varoufakis, ülkenin iflas tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve Almanya’nın tepkisinden korktuğunu öne sürdü. Varufakis'in açıklamalarına Yunanistan'ının geçtiğimiz hafta başlattığı ikna turunun ilk ayağında destek veren İtalya'dan bile tepki geldi. İtalya Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan, İtalya’nın borcunun sağlam ve sürdürülebilir olduğunu, Varoufakis'in ifadelerini uygunsuz bulduğunu ifade etti. 
 

"ACİL DURUM PLANLAMASINA BAŞLADIK"

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkma olasılığına karşı acil durum planlaması yapmaya başladıklarını söyledi. BBC’ye demeç veren Osborne, bu yönde yaşanabilecek bir gelişmenin piyasada doğuracağı istikrarsızlığa karşı önlem almak istediklerini kaydetti. Osborne, konuyu bugün İstanbul’da başlayacak G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında gündeme getireceğini ifade etti.
 

WASHINGTON TEDİRGİN

Öte yandan Beyaz Saray yönetimi Yunanistan ile Euro Bölgesi ülkeleri arasında yaşanan borç tartışmalarının küresel ekonomiye zarar verebileceğinden korkuyor.Bu nedenle Washington, Avrupa Birliği ile Yunanistan'ın bir an önce anlaşmaya varmalarını istiyor.

18:0095.416
Değişim :  0,31% |  290,46
Açılış :  95.165  
Önceki Kapanış :  95.126  
En Yüksek
95.416
En Düşük
94.528