Başçı`dan `Faiz indir` çağrısına yanıt

07.04.2014 15:38

Son güncelleme : 07.04.2014 15:42

Başçı, Başbakan Erdoğan`ın Merkez Bankası faiz indirmeli yorumunun ardından ilk kez faiz konusunda önemli açıklamalarda bulunduMerkez Bankası Erdem Başçı, Başbakan Erdoğan'ın Merkez Bankası faiz indirmeli yorumunun ardından ilk kez faiz konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonun kur etkisi ile arttığını söyleyen Başçı 2015'te enflasyonun yüzde 5 olacağını belirtti.

Başçı faiz indirimi kararının Para Politikası Kurulu'nda verileceğini belirterek Bence indirimin adım adım yapılması gerekir. Ölçülü adımlar atılabilir, zamanlaması ve hızı çok önemli. Türkiye'ye güveni sarsmadan adım atılması gerekir dedi.

Kayseri Sanayi Odası'nda bir sunum gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyon konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Enflasyonda bir süre daha yükselme görülebileceğini belirten Başçı Ancak alınan tedbirlerin sonucunu vermesini ve özellikle Haziran ayı sonunda düşmeye başlamasını bekliyoruz. Yılsonu için yüzde 5 enflasyonda eminiz. Uzun vadeli faizler de buna bağlı olarak düşecek. TL şu anda önemli ölçüde değer kaybetmiş durumda. Devamının nasıl geleceğini hep birlikte göreceğiz. diye konuştu.

Yüzde 8 enflasyonun neredeyse yarısının döviz kuru etkisi olduğunu belirten Başçı Enflasyonda 4 puanlık kısım gelecek sene olmayacak. Çekirdek enflasyonda kur etkisi daha fazla gerçekleşti dedi.

PARA POLİTİKAMIZ SIKI

Başçı faizler konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Bundan sonra tekrar normalleşmemiz gerekiyor diyen Başçı Para politikasında şu anda oldukça sıkıyız. Para politikası normal seviyede olsa uzun vadeli faizlerin bir miktar daha yüksek olmasını bekleniriz. Faizleri bir anda mı indireceksiniz yoksa adım adım mı yapacaksınız? Bence adım adım yapmakta fayda var. Faiz indirimi kararını PPK verir. Ölçülü adımlar atılabilir, zamanlaması ve hızı çok önemli. Türkiye'ye güveni sarsmadan adım atılması gerekir dedi.

1994 KRİZİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Başçı faizlerin düşük tutulmasının ortaya çıkaracağı maliyetle ilgili olarak 1994 krizini örnek gösterdi. Başçı1994 krizi en iyi göstergesindir. Bu dönemde hükümet ısrarla faizleri düşük tutmaya çalıştılar. Bu nedenle faizler yükseldi. Faizleri düşük tutacağım diyerek yüzde 400 faiz ödediler. Ne kadar gecikirseniz bedeli artar. Bunu yapmak zorundasınız. Erken toplanmanın faydası var diye konuştu.

17:5893.297
Değişim :  0,01% |  9,68
Açılış :  93.523  
Önceki Kapanış :  93.287  
En Yüksek
94.002
En Düşük
92.695