Dolar/TL daha düşer mi?

07.04.2014 08:20

Son güncelleme : 07.04.2014 08:20

Endekste yaşanan yükselişin yüzde 90’ı 20 hisseden geldi.Yerel seçimler sonrası piyasada alıcılar güçlü. Borsada banka hisseleri ile başlayan yukarı harekette büyük hisseler öncü. Endekste yaşanan yükselişin yüzde 90’ı 20 hisseden geldi. Faiz ve döviz ise geriliyor...

Seçim sonrası hareketlenen piyasalarda canlanma daha ziyade büyüklerde görüldü. bist 100’de banka ağırlıklı başlayan yükseliş hâlâ devam ediyor. Endeks 24 Mart’tan bu yana 8.872 puan yükseldi ve bunun 8.003 puanı 20 hissede yaşandı. İlgi gören 20 hisse yükselişin yüzde 90’ını gerçekleştirdi. Bu hafta gözler Fitch Ratings’in açıklayacağı not kararında idi. Şüphesiz not kararı kadar yapacağı açıklamalarda merakla bekleniyordu.
 Piyasalarda Fitch’in not düşürmesi beklenmemekle birlikte, küçük bir ihtimal de olsa görünüm değişikliği dillendiriliyordu. Ancak Fitch beklenildiği gibi Türkiye’nin BBB- olan notunu sabit tuttu ve görünümünü de durağanda bıraktı.

Politik risklerin kredi notu açısından bir belirsizlik olmaya devam edeceğini açıklayan Fitch, “Kredi büyümesi, enflasyon ve cari açık ile ilgili politikalar not ayarlamasına neden olabilir” dedi.

Yabancı 683 milyon $’lık aldı

24 Mart’tan bu yana alıcıların ağırlığının hissedildiği piyasalarda geçtiğimiz hafta yabancı işlemleri de açıklandı. Yabancı yatırımcılar 2014’ün şubat-mart döneminde 682.9 milyon dolar net alım yaptı. Kasım, aralık, ocak aylarında sürekli satıcı konumunda bulunan yabancıların yeniden alım yapmaları ve şubatta yaptıkları 206 milyon dolarlık alımı martta nerede ise üç katına çıkarmaları hisse senedi fiyatlarına da olumlu yansıdı.
Yabancıların işlemleri borsa İstanbul iÇin oldukça önemli. Çünkü yabancıların borsadaki ağırlığı yüzde  63.36 seviyesinde bulunuyor.

Yabancı payı 26 Şubat’ta yüzde 61.08 ile 2008 krizindeki seviyenin dahi altına gerileyerek 2005 yılındaki düzeyine düşmüştü. Seçim öncesinde bankalara gelen alımlarla birlikte yabancı payında artış meydana gelmeye başladı. Hatta borsa endeksinin 80.000 olduğu seviyelere çıktı. Ancak yabancı payındaki zirvesinin yüzde 72’lerde olduğu unutulmamalı.

Yabancılar mart ayında en fazla bankacılık sektöründe alım gerçekleştirdi. Halkbank, Garanti Bankası, Akbank, Vakıflar Bankası, emlak konut, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası en fazla alınan hisselerin başında geliyor. Borsayı yükselten hisselerde yabancıların pozisyon artırmaları endeksi de yukarı doğru taşıdı.
Yabancılar sanayi hisselerindeki pozisyonlarını bir miktar azaltarak mali sektör hisselerine giriş yapmaya başladılar. Türk Hava Yolları, Türk Telekom yabancıların en fazla satış yaptığı hisselerin başında geliyor. Ocak- mart döneminde ise Pegasus ve Koza Altın hisselerinde satışları olduğu gözleniyor.

Sıra Moody’s’in açıklamasında

Şubatta S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu değiştirmeyerek görünümünü istikrarlıdan negatife çevirmesi sonrası, Fitch’in notta değişikliğe gitmemesi olumlu algılandı. Ancak kredi kuruluşları içerisinde Moody’s’in 11 Nisan, S&P’nin ise Mayıs toplantısı daha büyük bir beklenti ile izleniyor.
 Moody’s geçtiğimiz günlerde tahvil ihraç eden kurumların lirada yaşanan değer kaybı ve artan faizlerden olumsuz etkilenebileceği yönünde uyarısı oldu.
 Aynı zamanda bankacılık sektöründeki büyümenin yavaşlaması nedeniyle 10 bankayı izlemeye almıştı.
Bu nedenle Moody’s’in görünümü değiştirme ihtimali Fitch’den daha yüksek görünüyor. Ancak seçim sonuçları düşen siyasi tansiyon, Moody’s’in kararı üzerinde olumlu etkisi olabileceğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ FİYATLANIYOR

Goldman Sachs geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada; TCMB’nin gelecek 12 aylık süreçte faiz koridorunda toplam 200 baz puanlık artırıma gireceği beklentisini dile getirdi. Piyasanın ise gelecek 3 ayda 50 baz puan indirim olacağına dair beklentiyi fiyatladığını belirtti.

Goldman Sachs ise AKUT enflasyon baskılarının olduğu bir ortamda Merkez Bankası’nın  faiz koridorunda indirime gitmesine izin vermeyeceğini düşünüyor. Azerbaycan gezisi öncesinde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Merkez Bankası’na faiz indirimi çağrısı yaptı. Piyasalarda faiz indirimine ilişkin beklenti alınmaya başlandı bile. Ancak önümüzdeki günlerde yabancı kurumlardan faiz indirimine yönelik olumsuz raporlamalar gelebilir.

Mart ayı enflasyon verilerine bakıldığında Tüketici fiyatları ortalama yüzde 1.1 oranında artış gösterdi. Son 8 ayın en yüksek enflasyonu açıklandı.
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in kıdemli direktörü Paul Rawkins, faiz indirimi olması durumunda konunun belirsizleşeceğini ve notun tehlikeye gireceğini söyledi. Rawkins, “Faiz indirimi, kredi büyümesi ve cari açığı artırabilir. Bu olumsuz bir durum. Merkez Bankası faiz indirimi yaparsa kamu ve özel sektör döviz riskine karşı açık olur” dedi. 

Dolar/TL daha düşer mi?

Ülkede tansiyonun düşmesi, anında fiyatlara yansıdı. Bir yandan da sıcak paranın Türkiye’ye gelmeye başladığına yönelik fazla spekülasyon var. Ancak bir gerçek var ki yerli ve yabancı kurumlar Dolar/TL’deki düşüşü geçici görüyor. Peki neden geçici diye baktığımız zaman; Türkiye’de enflasyonun görünümünün önümüzdeki aylarda zorlu olmaya devam etmesi beklentisini görüyoruz.

Mayıs ayında enflasyonun yüzde 9,0-9,5 aralığına yükseleceğini tahmin ettiklerini ifade eden Goldman Sachs, yıl sonu için TÜFE beklentisini yüzde 8,3 olarak açıkladı. Yıl sonu için yaptıkları bu tahmine yönelik risklerin yukarı yönlü olmaya devam ettiğini belirten Goldman Sachs, alışılmadık derecede sıcak geçen kış aylarının bu yıl ürün hasadını etkileyeceğine vurgu yaptı.
Öte yandan Morgan Stanley de 3. Çeyrek için dolar/euro beklentisinin 2.35 olduğunu açıkladı. Öte yandan faiz indiriminin gündeme gelmesi dövize olan talebi artıracaktır.

Gerilimin faturası ağır

Gelişmeler bir kez daha gösterdi ki, Türkiye gibi gelişen ülkelerde siyasi gerilimin faturası ağır oluyor. Sıcak para hareketlerinin yarattığı türbülansta, hem reel sektör hem de sermaye piyasaları ağır yaralar alabiliyor. Belki yaşananlar grafikler üzerinde sadece birer zig zag gibi gözükse de bir çok kurumun zarar yazmasına, yatırımcıların mağdur olmasına ve güven bunalımı nedeni ile Türkiye’nin görünümüne hep şüphe ile bakılmasına neden olmakta.

İşte bu nedenle gerek yurt içerisinden gerekse yurtdışından üretilen raporlarda gelişmeler olumlu yorumlanırken bir yandan da olabilecek bir siyasi gerilime atıfta bulunulmakta. Türkiye yüksek kayıpların olduğu kadar yüksek kazançlarında merkezi haline gelmeye devam ediyor. Ancak kimler için diye baktığımızda dalgalanmalardan fırsat yaratan trader’lar için olduğunu görüyoruz.

95 ŞİRKET KÂR İLE SATIŞTA ‘BÜYÜMENİN’ ÜZERİNE ÇIKTI

2013 yılına ait büyüme verileri açıklandı. Borsa şirketlerine baktığımızda yaklaşık 403 şirketin işlem gördüğü İstanbul Borsası’nda kâr ve satışta ekonominin üzerinde büyüyen ve zarar açıklamayan şirket sayısı 95 oldu. Veriler genel ekonominin üzerinde büyüyen şirket sayısının düşük olduğunu gösteriyor.
 Kur ve faizde yaşanan dalgalanmalar kârlara olumsuz yansıdı. Bunun etkileri firmalar üzerinde de hissedildi. Ancak 95 şirket bu durumdan sıyrılmayı başardığı gibi ülke ekonomisinin de üzerinde büyüdü. Ekonominin üzerinde büyüyen şirketler içerisinde ilk sırada gayrimenkul firmalarının gelmesi ise dikkat çekiyor. Yeşil GMYO, Emlak Konut GMYO, Halk GMYO, Alarko GMYO hızlı büyüyen gayrimenkul şirketleri arasında yer alıyor.

Hisseler hâlâ ucuz...

 Türkiye’de hisse senetlerinin hâlâ ucuz olduğunu görüyoruz. Yunanistan, Rusya ve Çin’den sonra en ucuz hisse senetleri Borsa İstanbul’da bulunuyor. Siyasi tansiyonun düşmesi ve iyimserliğin artması hisse senetlerinin gözde olmaya devam etmesine neden oluyor. Ancak hisse senetlerinde yaşanan çıkış henüz genele yayılabilmiş değil. Bu nedenle önümüzdeki günlerde hisse bazında hareketliliğin sürdüğünü görebiliriz.
 Zira borsada yükselişler genellikle endeks hisseleri ile başlar ve hareketin sonuna doğru gelindikçe genele yayılır. Artık ucuz kalmış, endeksin çıkışına ayak uyduramamış bütün hisseler yükselmeye başlar. Endeks, hisselerindeki durulma ve dirençlerden aşağı kayış, küçük hisselerde hareketlenme borsada soluklanmanın da sinyali olacaktır.

17:5893.297
Değişim :  0,01% |  9,68
Açılış :  93.523  
Önceki Kapanış :  93.287  
En Yüksek
94.002
En Düşük
92.695