Petrol 106 doların altına düştü

07.04.2014 09:12

Son güncelleme : 07.04.2014 09:12

Libya`daki isyancılar ve hükümet dört petrol ihraç limanının açılması için anlaşmaya vardı.Libya'daki isyancılar ve hükümet dört petrol ihraç limanının açılması için anlaşmaya vardı.

Libya'nın doğusundaki dört petrol ihraç limanını sekiz aydır işgal altında tutan işgalciler ile hükümet arasında dün varılan anlaşmayla limanların açılması sağlandı. Hükümet, özerklik isteyen grupların işgalindeki Zueitina ve Hariga limanlarının hemen, daha büyük olan Ras Lanuf ve Es Sider limanlarının ise daha ayrıntılı müzakerelerden sonra iki ila dört hafta içinde açılacağını duyurdu.

Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra üç yıla yakın zamandır hâlâ istikrarın kurulamadığı ülkede dengeleri oturtmaya çalışan hükümet için, ülkeye milyarlarca dolarlık gelir kaybına mal olan limanlar sorununun çözülmesi büyük bir rahatlama sağlayacak. Adalet Bakanı Saleh el Marghani'nin okuduğu anlaşma metinde Zueitina ve Hariga limanları bu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte devlete teslim edilecek.

Protestocuların limanlara yeniden girmeleri ve çalışmaları engellemeleri yasaklanmıştır denildi. Bakan diğer iki limanın isyancılarla yapılacak daha ileri görüşmelerin ardından en çok dört hafta içinde açılacağını söyledi. Zueitina ve Hariga limanlarının günde 200 bin varillik toplam ihracat kapasitesi var. Diğer iki büyük liman da günde 500 bin varil petrol ihraç edebiliyor. İhracatın yeniden başlaması Libya'nın halen günde 150,000 varil olan üretiminin artmasına yol açabilir ancak bu miktar, geçen yazdan önce ülkenin 1.5 milyon varil olan üretiminin çok gerisinde.

106 DOLARIN ALTINDA

Brent ham petrolünün varil fiyatı iki günlük yükselişin ardından, Libya'da isyancılar ve hükümetin bazı petrol ihraç limanlarının açılması için anlaşmaya varmalarının ardından arz konusundaki endişelerin azalmasıyla bugün 106 doların altına düştü. Yatırımcılar şimdi de Libya'dan yapılacak sevkiyatın hacmi ile ilgili detaylara odaklanacak.

17:5796.455
Değişim :  -1,03% |  -999,39
Açılış :  97.820  
Önceki Kapanış :  97.454  
En Yüksek
97.933
En Düşük
96.335