SPK`dan zorunlu pay alıma yeni muafiyet

05.06.2018 09:52

Son güncelleme : 05.06.2018 16:29

Sermaye Piyasası Kurulu, pay alım teklifine ilişkin tebliğinde değişikliğe giderek halka açık ortaklıklarda gönüllü ve zorunlu pay alım esaslarında düzenleme yaptı.AA

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Pay Alım Teklifi Tebliği'nde yaptığı değişiklik, Resmi  Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Halka açık ortaklıklarda gönüllü ve zorunlu pay alım teklifinde  bulunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğde, banka ve özel amaçlı  işletmeler kavramlarının tanımlamaları yapıldı.
 
Yeni tebliğ ile ayrıca, pay alım teklifinde bulunma zorunluluğundan  muafiyetleri içeren bölüme iki yeni madde eklendi.
 
Buna göre, banka kredilerinin geri ödenmemesi durumunda bankaya  kredinin teminatı olarak verilmiş payların bankanın mülkiyetine geçmesi, bu  payların bankanın da kurucu olduğu özel amaçlı işletmeye devredilmesiyle, söz  konusu payların mülkiyetinin bankaya veya özel amaçlı işletmeye geçmesinden sonra  üçüncü kişilerce bankadan veya özel amaçlı işletmeden satın alınması halinde pay  alım teklifinde bulunma zorunluluğuna muafiyet verilebilecek.
 
Öte yandan kurul, pay sahipliğinin niteliğini belirleyen bir mevzuat  hükmünün yerine getirilmesi amacıyla payların devredilmesi durumunda da pay alım  teklifinde bulunma zorunluluğundan muaf tutabilecek.

18:0595.734
Değişim :  0,00% |  0,00
Açılış :  97.199  
Önceki Kapanış :  95.734  
En Yüksek
97.572
En Düşük
95.731