AB bankacılık kurumundan kripto paralara kural çağrısı

09.01.2019 15:38

Son güncelleme : 10.01.2019 10:33

Merkezi Londra`da bulunan Avrupa Bankacılık Otoritesi`nin (EBA) "Kripto Varlık" raporu yayımlandı. Raporda, AB yapısı içerisinde kripto varlıkları denetleyen bir yetkili otorite olmamasının çeşitli sorunlara yol açabileceği, kripto paralarla gerçekleştirilen işlemlerin kara para aklamada da kullanılabileceği ve bu konuda yeni kurallar belirlenmesi gerektiği belirtildi.AA

AB üyesi ülkelerin bankacılık sektörünü düzenleyen kurumlarını denetleyen ve merkezi Londra'da bulunan Avrupa Bankacılık Otoritesi'nin (EBA)  "Kripto Varlık" raporu yayımlandı.

Raporda, finansal sektörlerde kripto varlıkların kullanımının son  yıllarda hızlı bir biçimde geliştiğine ve bu sürecin devam etmesinin beklendiğine  işaret edildi.

Kripto varlık ve faaliyetlerin AB finansal hizmetler hukuku ve  mevzuatı kapsamında yer almadığı aktarılan raporda, tüketicilerin korunması,  operasyonel direnç ve piyasa bütünlüğü açısından kripto paraların yüksek seviyede riskler içerdiği kaydedildi.

Raporda, AB yapısı içerisinde kripto varlıkları denetleyen bir yetkili otorite olmamasının çeşitli sorunlara yol açabileceği, kripto paralarla  gerçekleştirilen işlemlerin kara para aklamada da kullanılabileceği ve bu konuda yeni kurallar belirlenmesi gerektiği belirtildi.

Kripto varlıklar konusunda AB Komisyonu'nun maliyet ve fayda analizi  yapması gerektiği vurgulanan raporda, bu konuda AB genelinde ortak biçimde  hareket edilmesi gerektiği tavsiye edildi.

Raporda, kripto varlıkların mevcut durumda AB içerisinde sınırlı  kullanıldığı anımsatılarak, söz konusu işlemlerin bu aşamada AB'nin finansal  istikrarına yönelik tehdit ortaya koymadığı belirtildi.

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552