35 proje için 190 milyon dolar

09.06.2015 15:11

Son güncelleme : 09.06.2015 17:22

İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Ahmed Muhammed Ali Al Madani, çoğunluğu Güney Asya`da olmak üzere 35 mikro finansman projesi için toplam 190 milyon dolar sağladıklarını söyledi.İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Ahmed Muhammed Ali Al Madani, Mozambik Cumhuriyeti’nin başkenti Maputo'da düzenlenen, "Afrika'da Düşük Maliyetli Mikro Finansman için Yenilikçi Çözümler Keşfetmek" konulu forumda, dünyadaki yoksulluğun çok boyutlu, karmaşık ve yüksek düzeyde olduğunu belirterek, "Yoksulluk dünyada insanlığın karşı karşıya olduğu en önemli sorun.

İKB olarak çoğunluğu Güney Asya'da olmak üzere 35 mikro finansman projesi için toplam 190 milyon dolar sağladık. Banka olarak Afrika ülkeleri dahil olmak üzere İslami bankacılığın gelişmesi için üye ülkelerle çalışmalar yapıyoruz. Ana hedefimiz mikro finansmanı yoksulların yararı için kullanabilmek. Bunun gelişmesi için maddi ve teknik destek sağlıyoruz" dedi.

BİRÇOK ZORLUKLA KARŞILAŞTILAR

Mikro finansmanı sağlayan bankaların bir dizi zorluklarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Al Madani, söz konusu zorlukları da "Bir düzenleyici ve denetçinin olmaması, İslami finans konusunda insanlarda farkındalık eksikliği ve yetişmiş eleman bulamama" olarak nitelendirdi.

Geçen yıl banka olarak Bangladeş, Endonezya gibi Güney Asya ve Güney Doğu Asya ülkelerine odaklandıklarını ifade eden Al Madani, şöyle konuştu:

"Bu yıl Güney Afrika ülkelerine odaklanıyoruz. Bu konuda standart ürünlerin geliştirilmesi için küresel olarak daha iyi denetim, uygun muhasebe sistemi ve kurumsal yönetim gereklidir. Mozambik Cumhuriyeti'ne yoksullukla mücadele etmek ve insanların finansal sisteme katılmalarını teşvik etmek için İslami finans kurumlarına yatırım yapması konusunda çağrıda bulunuyorum."

“YOKSULLUĞUN AZALTILMASI İÇİN BİR ARAǔ

Mozambik Merkez Bankası Başkanı Ernesto Gove da mikro finansmanın ülke için çok önemli olduğunu kaydederek, "Finans sistemini modernleştirmek ve çeşitlendirmek yoksul nüfusun ekonomik sistemine katılmasını sağlayacaktır. İslami finans sisteminin sağladığı mikro finans sadece Müslüman ülkelerde yoksulluğun azaltılması için etkili bir araç değildir. Bu aynı zamanda Müslüman nüfusu azınlıkta olan Mozambik gibi ülkelerde de çok önemli bir araç" diye konuştu.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591