Yüzde Hesaplama

Bir sayının yüzdesini hesapla

sayısının     % =

Bir sayının, diğer sayının yüzde kaçı olduğunu hesapla

sayısı,     sayısının %

Değişimi yüzde olarak hesapla

sayısı,     olduğunda değişim %

Sayıyı belirli bir yüzde olarak artırmak ya da azaltmak.

sayısı,     % =

Yüzde A'sı B olan sayıyı bulmak

% 'sı     sayısına eşit olan sayı

Yüzde Hesaplama Hakkında

Belirli bir miktarın yüzdesinin ortaya çıkarılması yüzde hesaplaması olarak bilinir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan bu hesaplamayı yapmanın birden çok formülü vardır. Yüzde hesaplamasında A gibi bir miktarın %x’i hesaplanmak isteniyor ise A sayısı ile x sayısı çarpılır ve daha sonra yüze bölünür. Bu işlem ile birlikte yüzde hesaplaması yapılmış olur. Hangi sayının yüzdesi alınacaksa o sayı üzerinden işlem yapılmalıdır.

A sayısının %B’sini bulmak için, (AxB)/100 formülüne başvurulabilir. Bunun dışında A sayısını 100’e bölünüp B ile çarparak da aynı sonuca ulaşılabilir.

Örnek verilecek olursa, 300’ün yüzde 50’si hesaplayabilmek için, 300 sayısını 50 ile çarpmak ve daha sonra 100'e bölmek gerekmektedir.

300x50=15000

15000/100=150 sonucuna ulaşılmaktadır.

Yüzde hesaplamaları büyük miktarlarla yapıldığı zaman karışıklık veya yanlış sonuçlara neden olabilir. Ayrıca yüzde hesaplama, 5 farklı işlem seçeneğinden oluşur. Bu yüzden yüzde hesaplama araçları ile kolayca ve en doğru sonuçlara ulaşabilme imkanı bulunur. Bu araçlara sabit sayıyı ve yüzde miktarını girmek yeterli olacaktır.

En doğru sonuca ulaşmak için uzmanpara.milliyet.com.tr üzerinden bir sayının yüzdesini, bir sayının, diğer sayının yüzde kaçı olduğunu, değişimi yüzde olarak, sayıyı belirli bir yüzde olarak artırmak ya da azaltmak, yüzde A'sı B olan sayıyı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama aracında boşlukları doldurarak 5 farklı şekilde yapabileceğiz hesaplama yöntemi bulunur. Doğru sonuçlara ulaşmak için boşlukların işlem türüne göre doldurulması gerekmektedir. Boşluklara girilen değerlerin sonucuna göre işlem yapılır.

18:0510.677
Değişim :  -1,07% |  -115,88
Açılış :  10.784  
Önceki Kapanış :  10.793  
En Düşük
10.661
En Yüksek
10.811
imkb grafik