AB, ABD`yi çelik vergisi ile vuracak

18.07.2018 12:00

Son güncelleme : 19.07.2018 09:38

Ticaret savaşlarında şiddet her geçen gün daha da artıyor. Savaşta bir türlü geri adım atmayan ABD Başkanı Donald Trump`ın `düşman` ilan ettiği Avrupa Birliği`nden yine bir misilleme geliyor. AB, ABD`nin ilave gümrük vergileri uygulamasının etkilerinden çelik sektörünü korumak için çeşitli kategorilerdeki ithalatın geleneksel seviyeleri aşması durumunda yüzde 25 ilave gümrük vergisi uygulama kararı aldı. Karar yarın yürürlüğe giriyor.AA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD'nin ithal çeliğe ilave gümrük vergileri uygulamaya  başlamasının ardından kendi sektörüne yönelik geçici koruma tedbirlerini  açıkladı.
 
Buna göre, 19 Temmuz'dan itibaren AB'nin "tarife oranı kotası"  sistemiyle 23 farklı kategorideki çelik ürün ithalatı son 3 yılın ortalamasını  aştığı takdirde yüzde 25 ilave gümrük vergisi uygulamaya girecek.
  
SÜREÇ
 
ABD Başkanı Donald Trump, 9 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma  sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamış, AB'ye bu  vergilerden 1 Haziran'a kadar geçici muafiyet tanımıştı.
 
AB, ABD'nin yakın müttefiki olduğunu ve ulusal güvenlik tehdidi  olmadığını gerekçe göstererek ABD'nin gümrük vergilerinden daimi bir biçimde muaf  tutulma çağrısında bulunmuştu. Taraflar arasında yapılan müzakereler sonucu AB,  ABD'yi kararından vazgeçirememişti.
 
ABD'nin devreye aldığı ilave gümrük vergileri konusunda dengeleyici  tedbirler alan AB, 22 Haziran'dan itibaren ABD'den ithal edilen mısır, barbunya,  pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro,  sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven,  vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farklı ürüne yüzde  25 gümrük vergisi yürürlüğe koydu.
 
AB'nin kararının ardından ABD Başkanı Trump, Avrupa'dan ithal edilen  tüm araçlara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulundu.

12:5990.951
Değişim :  -0,23% |  -205,54
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695