AB, İngiltere`nin önerilerini reddetti

07.03.2018 14:52

Son güncelleme : 08.03.2018 10:12

Avrupa Konseyi`nin bugün yayınladığı ve Avrupa Birliği`nin bugüne kadar Brexit`le ilgili en detaylı öngörülerini içeren raporda, İngiltere hükümetinin AB ile ticari ilişkilere dair önerilerinin büyük bölümü reddedildi. Raporun, İngiltere ve AB arasındaki Brexit`le ilgili tansiyonu yükseltmesi bekleniyor.Avrupa Birliği (AB), İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit sonrasında AB ile İngiltere arasında ticaret ilişkilerine yönelik sunduğu önerileri büyük oranda reddetti.
 
Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, bugün AB'nin Brexit'e yönelik kırmızı çizgilerini içeren bir raporu paylaştı.
 
Financial Times'ın haberine göre raporda, İngiltere ile müzakerelere katılan AB yetkililerine, ticaret konusunda sert bir tavır takınmaları, kimya, ilaç ve finans sektörlerinde standartların karşılıklı olarak tanınması önerisini reddetmeleri yönünde talimatlar yer aldı.
 
Raporda, "Avrupa Konseyi, Birleşik Krallık'ın defalarca tekrarladığı ve gelecekte böyle derinlikli bir ilişkiyi sınırlayan konumunu göz önünde bulundurmalı. Gümrük birliği ve tek pazar dışında kalmak kaçınılmaz olarak çatışmalara yol açacak" denildi.
 
Avrupa Konseyi raporunda ayrıca, Brexit sonrası İngiltere'nin kurumsal ve hukuki zeminde AB'den ayrılacak olmasının da olumsuz ekonomik sonuçlar yaratacağı uyarısı yer aldı.
 
AB'nin Brexit konusunda bugüne kadarki en detaylı öngörülerini içeren rapor, İngiltere'nin önerilerine bir yanıt niteliği taşıyor. Raporda, İngiltere'nin önerdiği ortak pazar talebi, açık bir dille reddediliyor.
 

15:2791.509
Değişim :  0,39% |  352,44
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.536
En Düşük
90.695