ABD, İran yaptırımlarına bazı koşullarda muafiyet tanıyabilir

16.07.2018 16:55

Son güncelleme : 17.07.2018 10:08

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "ABD, İran yaptırımlarına bazı koşullarda muafiyet tanıyabilir" dedi.REUTERS

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran'a karşı yaptırımları uygulamaya koyarken küresel petrol piyasalarında çalkantıya meydan vermek istemediklerini ve bazı durumlarda, İran'dan alımlarını sona erdirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olan ülkelere muafiyet tanıyabileceklerini söyledi.
 
Mnuchin, "Biz herkesin (İran'dan) petrol alımını sıfırlamasını istiyoruz ancak bazı durumlarda bunun bir gecede yapılması imkansız. İstisnaları dikkate alacağız" dedi.
 
Mnuchin'in Cuma günü Meksika'dan dönüş yolunda gazetecilere yaptığı bu açıklama, bugüne kadar ambargoluydu.
 
Trump yönetimi, tüm ülkelerin Kasım ayından itibaren İran'dan petrol alımlarını durdurmalarını istiyor. Trump'ın İran ile yapılan 2015 tarihli nükleer anlaşmadan çıkmasından sonra bu ülkeye yeniden getirdiği yaptırımlar bu tarihte yürürlüğe girecek.
 
Mnuchin, 19-22 Temmuz'da Buenos Aires'te yapılacak G20 maliye bakanları toplantısında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yetkilileriyle görüşeceğini söyledi. İran yaptırımlarının bu görüşmelerde gündeme gelmesi bekleniyor.
 
Mncuhin, "Genel bir muafiyet olmayacağını tekrar tekrar söyledik. Herkesin yeterli zamanı kullanabilmesi için enerji piyasalarındaki daralma konusunda çok dikkatli olacağız" dedi.
 
"Dışişleri Bakanlığı petrol piyasalarındaki önemli düşüşlere karşı muafiyet verme yetkisine sahip. Bunu Hazine ile dışişleri birlikte yapacak."
 
Mnuchin, tüm müttefiklere İran yaptırımlarını uygulamalarının beklendiğini söylediklerini belirtti ve "Ancak özel durumlar varsa biz dinlemeye hazırız" dedi.
 
Trump yönetimi, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden bu yana 50'den fazla yabancı şirketin İran ile iş ilişkilerini kestiğini söylüyor.
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Cumartesi günü devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, Washington'un yaptırımlar konusunda müttefikleri de dahil olmak üzere pek çok ülke tarafından yalnız bırakıldığını söyledi.
 
AB yaptırımlarının yeniden devreye girmesi yaklaşırken İran'ın para birimi de hızla değer kaybediyor.
 
Trump, küresel petrol arzının devamı için gerekirse Suudi Arabistan'ın kendi üretimini artıracağını ve bu ülkenin günde 2 milyon varillik kapasite fazlası bulunduğunu söylemişti.
 

13:5590.986
Değişim :  -0,19% |  -170,46
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695