Akaryakıtta `diplomatik` vurgun!

17.08.2015 09:40

Son güncelleme : 17.08.2015 10:11

EPDK, ABD Büyükelçiliği’nin yüzde 65’lik ÖTV-KDV muafiyetinden yararlanarak milyonlarca liralık yakıt vermiş gibi gösteren akaryakıt şirketini tespit etti. Büyükelçilik sadece birkaç fatura aldığını beyan edince şirketin lisansı iptal edildi.Akaryakıt sektöründe, uluslararası boyut kazanan “diplomatik” bir vurgun yaşandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), sektöre birkaç yıl önce giren bir dağıtım şirketinin (kısa adıyla E.T.), ABD Büyükelçiliği’ne “diplomatik muafiyet kapsamında” ÖTV’siz yakıt vermiş gibi göstererek, “açığa” faturalar kestiğini belirledi. Kurum, ciddi miktarda akaryakıtı piyasaya süren ve ÖTV farkından binlerce liralık “haksız kazanç” sağlayan şirketi tespit etti. Lisansı iptal edilen şirkete, 350 bin TL dolayında para cezası kesildi.

HaberTürk gazetesinden Olcay Aydilek'in haberine göre; kısa süre önce “diplomatik muafiyet kapsamında” ABD Büyükelçiliği’ne on binlerce liralık ÖTV’siz akaryakıt satışı yaptığını iddia eden (E.T. adlı) dağıtım şirketinin faaliyetlerini ve faturalarını mercek altına alan EPDK, şirketin faturaları üzerinden ABD Büyükelçiliği’ne satıldığı iddia edilen akaryakıt miktarını ve teslim tarihlerini tek tek belirledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ

EPDK, Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçti. Belirtilen tarihlerde, anılan miktarlarda akaryakıt satışının ABD Büyükelçiliği’ne yapılıp yapılmadığının sorulmasını istedi. ABD Büyükelçiliği, hemen yanıt verdi. Büyükelçilik, yalnızca birkaç faturayı teyit etti. Şirketin, ABD Büyükelçiliği’ne çok sayıda fatura karşılığı satış yapmış gibi gösterdiği belirlendi.

PİYASAYA SATILDI

EPDK, şirketin ABD Büyükelçiliği’ne satılmış gibi gösterilen ÖTV’siz akaryakıtı piyasaya sunduğunu, ÖTV farkından binlerce liralık “haksız kazanç” sağladığını tespit etti. Kurum, şirketin lisansını iptal etti. 350 bin TL’lik de para cezası kesti. 100 TL’lik bir akaryakıtın 60-65 TL’sini vergi (KDV+ÖTV yüzde 60-65) oluşturuyor. Söz konusu şirket, piyasaya sattığı her litre akaryakıttan bu düzeyde vergiye karşılık gelen tutarı devlete vermeyip doğrudan kasasına indirdi.

JET YAKITI İÇİN DE BENZER İDDİALAR VAR

EPDK yetkilileri akaryakıt sektöründe denetimlerin aralıksız devam ettiğini belirterek, “Bu ve benzer konularda denetimler yapılıyor. ÖTV’siz jet yakıtları konusunda da benzer iddialar vardı. Bu iddiaların üzerine gidildi. Ciddi bir mesafe alındı” dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591