Alitalia havayolları kayyuma devredilebilir

27.04.2017 07:53

Son güncelleme : 27.04.2017 12:52

Yeniden yapılandırma girişimlerinden sonuç alınamayan İtalyan havayolunun kayyuma devredilmesi gündeme geldi.İtalyan havayolu Alitalia'nın, finansman sorununun aşılması için hazırlanan yeniden yapılandırma teklifinin çalışanlar tarafından  reddedilmesinin ardından şirketin kayyuma devredilmesi gündeme geldi.

Önceki gün çalışanların oylamasına sunulan işten çıkarmalar ve maaşlarda kesintiyi öngören yeniden yapılandırma teklifinin reddedilmesinin ardından şirket yarın olağanüstü genel kurula gidecek.

Alitalia Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, yeniden  sermayelendirme işleminin imkansız hale gelmesi sebebiyle şirket genel kurulunun  yarın olağanüstü toplantıya çağrıldığı ve şirketin başına kayyum atanması  konusunun değerlendirileceği belirtildi.

Şirket çalışanları, hükümetin yeni bir kurtarma planıyla devreye  girmesini isterken, hükümetten bu talebe olumsuz cevap geldi.

Başbakan Paolo Gentiloni, katıldığı bir programda Alitalia'nın  geleceğine yönelik hükümetinin bundan sonrasında kurtarma da dahil olmak üzere  herhangi bir adım atmayacağını vurgulayarak, "Bir şeyi söylemeye ihtiyaç var;  Alitalia, kamulaştırılamaz. Bunun için gerekli koşullar yok." ifadesini kullandı.

Gentiloni ayrıca şirket ile işçi sendikaları arasında bir anlaşmaya  varılamamasının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Graziano Delrio da şirketin en iyi teklifi verene satılacağını açıkladı.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda da göreve gelecek kayyumun,  şirketin devamlılığını ve nasıl idare edileceğini bilen birine satışını sağlaması  koşuluyla, kamunun 6 ay için 300 ila 400 milyon avro köprü kredisi verebileceğini  dile getirdi.

Bu arada basınına yansıyan bazı haberlere göre, Malaysia Airlines ve  Lufthansa ile Ryanair ve Easyjet, Alitalia'nın uçak, kabin görevlileri ve  pilotlarıyla yakından ilgileniyor. Alitalia'nın günlük kaybının 500 bin ila 2  milyon avro arasında değiştiği belirtiliyor.

Son yıllarda, Avrupa'da düşük maliyetli charter uçuşlarının hızla  yaygınlaşması, yurt içinde Roma-Milano-Venedik arasında hızlı tren seferlerinin  artırılması gibi artan rekabet koşullarıyla baş edemeyen Alitalia, iflasın  eşiğine gelmişti.

2014'te varılan anlaşmayla şirketin yüzde 49'u Birleşik Arap  Emirlikleri'nden Etihad'a devredilmişti.

18:0591.196
Değişim :  0,04% |  39,43
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695