Almanya`nın tarafsızlık endişesi!

30.07.2015 15:33

Son güncelleme : 30.07.2015 17:23

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Avrupa Komisyonu`nun siyasi rolü ile düzenleyici güçleri arasındaki dengeyi düzeltmek istediğini belirtti.Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa Komisyonu'nun siyasi rolü ile düzenleyici güçleri arasındaki dengeyi düzeltmek istediğini belirterek, Berlin'de siyasi gücü artan Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organının tarafsızlığı hakkında duyulan endişeleri yansıttı.

Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsü bugün yaptığı bir açıklamada Schaeuble'nin konuyu iki hafta önce Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısında gündeme getirdiğini belirtti. 

Sözcü açıklamasında "Bakan... kurumların rollerine atıfta bulundu. Bir bütün olarak bakıldığında burada önemli olan Komisyon'un siyasi fonksiyonları ve anlaşmaların koruyucusu olma görevi arasında doğru dengeyi tutturabilmesidir" dedi.

Gündeme getirilen konular arasında Almanya'nın sürekli açık veren ülkelere karşı zayıf kalmakla suçladığı Komisyon'un AB bütçe disiplinini tarafsız bir biçimde uygulayabilme kabiliyeti de bulunuyor.  

Bakanlık sözcüsü Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan ve Scheauble'nin Avrupa Komisyonu'nun temel rekabet ve serbest piyasa ekonomisini düzenleme güçlerini kısmaya çalıştığı iddiasını yalanladı.

Gazetede yer alan habere göre Schaeuble, birleşme kontrolleri, piyasaya hakimiyetini kötüye kullanma, karteller ve sektörlere yapılan devlet yardımlarını takip eden rekabet düzenleme görevlerininin siyasi olarak bağımsız yönetime devredilmesini istedi.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591