Arap ülkelerine turizmcilere vizeleri kaldırın çağrısı

30.09.2015 11:36

Son güncelleme : 30.09.2015 12:20

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ulusoy "Bir seyahat acentesi oraya gittiğinde bir kere vize veriyorsunuz. Vizenin kaldırılmasını umre için istemiyoruz, iş adamları ve seyahat acenteleri için istiyoruz" dedi.Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'den bazı Arap ülkelerine gidecek iş adamları ve seyahat acentesi yetkililerine yönelik vize uygulamasının kaldırılmasını istedi.


Bursa'da bir otelde, TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu tarafından Ulusoy ve Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid ile bazı yerli turizmcilerin katılımıyla istişare toplantısı yapıldı.


Toplantıda konuşan Ulusoy, Türkiye'den iş adamlarının kimi Arap ülkelerine giderken vize konusunda sıkıntılar yaşadığını savundu.


Türkiye'nin vize konulacak bir ülke olmadığını vurgulayan Ulusoy, "Avrupa ülkelerine de sesleniyorum; onların da bize vize koyarken dikkat etmeleri lazım. Avrupa ülkeleri şunu unutmasın ki bir gün gelecek, biz onlara vize koyacağız" diye konuştu.


Ulusoy, özellikle Suudi Arabistan makamlarının, Türk iş adamları ve seyahat acentesi yetkililerine yönelik vize uygulamasını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.


Al Fehaid'e seslenen Ulusoy, "Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid, 22 ülkenin temsilciliğini yapıyorsa elini biraz çabuk tutsun. Yatırımlara biraz daha hız versin. 1980'de yurtdışına gittiğimizde Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden randevu almakta sıkıntı yaşıyorduk. Şimdi ise Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen gençlere iş vermeye çalışıyor. AB insanlığıyla geçindiğini zannediyor ama 3 milyon Suriyeliye kapıyı açan, Türkiye'dir. Kucak açan Türkiye olduğu kadar besleyen de Türkiye'dir. AB duvar örmekte başarılı" ifadelerini kullandı.


'BÜTÜN ARAP ÜLKELERİYLE BU KONUYU KONUŞACAĞIZ'


Daha sonra Ulusoy, Al Fehaid'e tablo verdi.


Ona çalışmalarına başarılar dileyen Ulusoy, şunları kaydetti:


"Al Fehaid doktorsa, biz de kendi işimizin doktoruyuz. Doktor, vize konusunda 22 ülkenin turizm başkanlığını yapıyorsa, Suudi Arabistan ile yapılacak vize konusunda bize destek vermeleri lazım. Kendim için bir şey istemiyorum. Yirmi iki ülkenin başkanlarıyla toplanın, bu işe karar verin. Bu ülkede yaşayanlar, insan sevgisiyle büyür. Bu süreçte yatırım yapmaya devam edin çünkü zaman aleyhinize işler. Bir seyahat acentesi oraya gittiğinde bir kere vize veriyorsunuz. Vizenin kaldırılmasını umre için istemiyoruz, iş adamları ve seyahat acenteleri için istiyoruz."


Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid ise Türk vatandaşları için vize konusunda ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, "Bütün Arap ülkeleriyle bu konuyu konuşacağız. Bizler, İslam ülkeleri olarak her zaman hedef halindeyiz ama inşallah birbirimize olan desteğimizle, birlikteliğimizle bütün bunların üstesinden geleceğiz. Hac ve umre vizeleri konusunda da şunu söyleyebilirim; oraya ziyarete giden Türk vatandaşları için onlara daha iyi nasıl bir hizmet konusunda ve oraya nasıl daha iyi getirebiliriz konusunda büyük bir çaba içindeyiz" değerlendirmesini yaptı.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591