Avrupa Parlamentosu`nda euronun 20. yılı kutlandı

15.01.2019 16:13

Son güncelleme : 16.01.2019 10:13

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, "20 yıl önce başlayan euro girişimimizin bugün başarıya ulaştığını görüyoruz" dedi.AA

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Strazburg'da gerçekleştirilen Genel Kurulu'nda euro para biriminin yürürlüğe girmesinin 20. yılı dolayısıyla özel  oturum düzenlendi.

Oturumda konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, 1999 yılında başlayan euro girişiminin bugün  başarıya ulaştığını gördüklerini söyledi.

Bağımsız faaliyet gösteren Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Euro Bölgesi'nde ekonomik ve sosyal uyumun en önemli unsurlarından olduğuna dikkati  çeken Juncker, "ECB bağımsız olmasaydı euro para birimi başarılı olmazdı." dedi.

Euro Bölgesi'nin ekonomi, vergi ve bütçe politikaları konusunda daha  fazla uyumlu hareket etmesi gerektiğine işaret eden Juncker, "Avrupa'da parasal  birlik bir barış projesiydi. Benim neslim adına hepinize katkılarınızdan ötürü  teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

AP Başkanı Antonio Tajani de "Bugün euronun 20. yılını kutluyoruz.  Para birimimiz euroyu 340 milyon Avrupa vatandaşı kullanıyor." dedi.

Ekonomik krizlerde euronun kalkan gibi görev yaptığını belirten  Tajani, euronun tek piyasayı daha şeffaf ve rekabetçi hale getirdiğini söyledi.

Tajani, euronun mimarisini tamamlamak için bankacılık, sermaye  birliği, mali ve ekonomik birliği tamamlamanın önemli olduğunu kaydetti.

"ENTEGRASYONUN EN SOMUT YANSIMASI"

ECB Başkanı Mario Draghi ise vatandaşların günlük olarak  karşılaştıkları Avrupa entegrasyonunun en somut yansımasının euro olduğunu  söyledi.

Euronun tek pazarın bütünlüğünü güvence altına aldığına işaret eden Draghi, "Bugün ekonomilerimiz, euro tasarlanırken hayal edilemeyecek bir aşamada  bütünleşmiş bir hal aldı." dedi.

Draghi, euronun, 20 yıldır Avrupa'da fiyat istikrarı sağladığını,  piyasalara güveni arttırdığını kaydetti.

Euro Bölgesi'ne üye ülkelerin ekonomik ve parasal birliği desteleyici  reformlara devam etmesi gerektiğini vurgulayan Draghi, "Bugün görevimiz 20 önce  başlatılmış olanı tamamlamaktır." ifadesini kullandı.

"EURO, İSTİHDAM VE BÜYÜMEYİ DESTEKLİYOR"

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, euronun, Avrupa entegrasyonunun en  önemli başarılarından biri olduğunu, istihdam ve büyümeyi desteklediğini  kaydetti.

Euronun Avrupa'nın küresel görünümünü arttırdığına işaret eden Centeno, günümüzde Euro Bölgesi kurumsal çerçevesini geliştirecek adımlar  atıldığını söyledi.

Euro, 1 Ocak 1999'da yürürlüğe girmişti. AP'nin yılın ilk genel  oturumu bugün yapıldığı için euronun 20. yılı da bugün kutlandı.

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552