`Azınlık yerine sağlam bir şirket kurmak isterim`

18.06.2015 09:44

Son güncelleme : 18.06.2015 12:55

Başbakan Davutoğlu, "Sizden daha o çok küçük azınlık partisi, bir başka partinin insafına bırakılmış olur. Onun yerine mertçe, gerekirse kıran kırana bir pazarlık sonucunda, bir ortakla doğru dürüst bir şirket kurmayı tercih ederim" dedi.Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir televizyonun canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Davutoğlu koalisyon senaryolarından azınlık hükümeti formülünü son ihtimal olarak değerlendirdi.

Başbakan Davutoğlu "Sizden daha o çok küçük azınlık partisi, bir başka partinin insafına bırakılmış olur. Onun yerine mertçe, gerekirse kıran kırana bir pazarlık sonucunda, bir ortakla doğru dürüst bir şirket kurmayı tercih ederim" dedi. Koalisyon görüşmelerinde HDP de dahil tüm partilerle görüşeceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, görüşmeler öncesi partilerden gelen kırmızı çizgi açıklamalarına tepki gösterdi.

EN SON ŞEYLERDEN BİRİ OLARAK AZINLIK HÜKÜMETİ DENENİR
 
Dünyada ekonomik kriz yaşandığını vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye'nin bu kadar kritik bir ortamda hükümetsiz kalmaması için en son şeylerden biri olarak azınlık hükümeti denenir.
 
Buna da kapıyı kapatmayız. Her opsiyona kapatmadığımız gibi ama başta niyetimiz onunla başlamaz. Dürüstçe bir diyalogla koalisyon" değerlendirmesinde bulundu.  "Koalisyon hükümeti konusunda, muhalefet partilerinden hiç mi olumlu sinyal yok? Sizin de bu konuda bir ön şartınız, bir kırmızı çizginiz olacak mı? Hala bunu mümkün görüyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine Davutoğlu, şöyle devam etti: "Bunu, ilk anda söyledim ben, diplomatik müzakerelerde kırmızı çizgi tabirine inanmadım.

Bu, öyle bir şey değil ama ben başdanışman ve Dışişleri Bakanı olduğumda onlarca arabuluculuk görüşmesi ve bu tür ortaklık müzakereleri yaptım. Neyin, neyi engellediğini bilirim. Kırmızı çizgiyi baştan çizen kim olursa olursun ve bunu deklare eden isteksizlik de beyan etmiş olur. Varsa, senin için önemli bir konu, bunu masaya oturursun 'bunu benim için aşılmaz bir konudur' dersin.

Bu arada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, CHP'nin yüzde 60'lık blok hükümeti önerisine karşı çıktı. Bahçeli, HDP'nin içinde yer alacağı veya destek vereceği hükümet formüllerini desteklemeyeceklerini söyledi.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591