Bakan Pekcan: Haziranda ihracatımız arttı

02.07.2020 11:16

Son güncelleme : 02.07.2020 15:03

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan AA Editör Masası`nda açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan, `Haziranda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artarak 13 milyar 469 milyon dolara çıktı, mayısa göre de yüzde 35 yükseldi` dedi. Ticaret Bakanı Pekcan, "Randevulu Sanal Sıra Projemize pilot olarak Kapıkule`de başlıyoruz" diye konuştu.AA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haziran ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolara çıktığını bildirdi.

Pekcan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme iliÅŸkin deÄŸerlendirmede bulundu.

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sürecinin bütün dünyada toplum saÄŸlığı kadar ülke ekonomilerini de derinden etkilediÄŸini belirten Pekcan, Türkiye'nin de bunu mart ayından itibaren hissettiÄŸini söyledi.

Pekcan, mart ayında ihracatın yüzde 18,1, nisanda yüzde 41,4 ve mayısta yüzde 40,9 düÅŸtüÄŸüne iÅŸaret etti. Bakan Pekcan, Türkiye'nin geçen yıl en çok ihracat artışı gerçekleÅŸtiren 50 ülke içinde 8'inci sırada olduÄŸunu anımsattı.

Türkiye'nin pandemiden ekonomi ve dış ticaret olarak etkilendiÄŸine dikkati çeken Pekcan, bu süreçte ihracatın durmaması için gereken tüm önlemleri aldıklarını dile getirdi.

Pekcan, mayıs ayında ihracatın durmadığını ancak azaldığını ifade ederek, "Nisana nazaran bu ayda yüzde 10,8 toparlanma gördük. Zaten bize toparlanma sinyali vermiÅŸti. Haziranda daha iyi olmasını bekliyorduk. Çünkü nisan ve mayısta Ramazan Bayramı, 1 Mayıs, 19 Mayıs ve hafta sonları sokaÄŸa çıkma kısıtlaması gibi nedenlerle daha da fazla etkilenmiÅŸti." dedi.

Bugün dış ticaret rakamlarıyla ilgili haberlerin güzel olduÄŸunu belirten Pekcan, ÅŸu bilgileri verdi:

"Ä°hracatımız, geçen yılın haziran ayına göre yüzde 15,8 artış kaydederek 13 milyar 469 milyon dolar olarak gerçekleÅŸmiÅŸtir. Bu yılın mayıs ayına göre yüzde 35 ihracat artışı var, gerçekten ciddi bir rakam. Ä°thalat da yüzde 8,2 artışla 16 milyar 305 milyon dolar oldu. Haziranda ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,6 olarak gerçekleÅŸti. Bu rakam, Haziran 2019'da yüzde 77,2, geçen mayıs ayında ise yüzde 74,5 seviyesinde. Haziran ayına altın ticareti hariç bakınca, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 92,8."

Bu süreçte desteklerinden dolayı CumhurbaÅŸkanı Recep Tayyip ErdoÄŸan'a, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a, TÄ°M yönetimine, ihracatçı birliklerine, UND'ye ve bakanlık mensuplarına teÅŸekkür eden Pekcan, "Ä°hracatçımızın, sanayicimizin, iÅŸçimizin özverili çalışmalarıyla Türkiye olarak pandemide saÄŸlık alanında ayrıştığımız gibi ekonomik alanda da ayrışarak güçlü çıkış sinyali verdiÄŸimizi düÅŸünüyorum." dedi.

Pekcan, en fazla ihracat artışı kaydeden sektörlere iliÅŸkin de "Haziran ayı itibarıyla tekstilde yüzde 24, demir çelikte yüzde 20, elektronikte yüzde 18, makinede yüzde 17, hazır giyimde yüzde 16 artış var. Otomotiv sektörü hala en çok ihracat yapılan kalem ama geçen yıl hazirana göre yüzde 11 gibi bir düÅŸüÅŸ görülse de mayıs ayına göre otomotiv ihracatında yüzde 80 artış görüyoruz." diye konuÅŸtu.

Ülkeler bazında en çok dış satım artışının, geçen yılın haziran ayına göre yüzde 43 ile Ä°ngiltere'ye ihracatta saÄŸlandığını belirten Pekcan, ÅŸunları kaydetti:

"Bunu, yüzde 37 ile Ä°ran, yüzde 34 ile Rusya, yüzde 19,6 ile Çin, yüzde 17,8 ile Irak ve yüzde 12,5 ile Almanya izliyor. Ä°hracat düÅŸüÅŸü yaÅŸanan ülkeler Ä°talya ve Fransa. Geçen yılın haziran ayına göre, Ä°talya ile yüzde 4,5, Fransa ile 8,5 düÅŸüÅŸ yaÅŸandı. Ancak bu iki ülkede mayıs ayına göre artış yaÅŸanıyor. Ä°hracatın, Ä°talya'ya yüzde 55, Fransa'ya yüzde 45 oranında artmış olduÄŸunu görüyoruz. Ä°ngiltere'ye mayıs ayına göre haziranda yüzde 80, Ä°ran'a yüzde 290, Rusya'ya yüzde 56, Almanya'ya da yüzde 40 artmış."

Haziran ayında ihracatta yaÅŸanan toparlanmaya deÄŸinen Pekcan, "Yılın ilk 6 ayı itibarıyla mart, nisan ve mayıstaki hızlı düÅŸüÅŸ nedeniyle ihracatta yüzde 15, ithalatta da yüzde 3 gerideyiz. Bundan sonra bu trendi artış olarak devam ettireceÄŸiz. Kurban Bayramı dolayısıyla temmuz sonunda biraz etkilenebiliriz ama ondan sonra toparlanma sürecine devam edeceÄŸiz." diye konuÅŸtu.

Pekcan, 2020'yi kayıpsız kapatmayı hedeflediklerini dile getirerek, iÅŸ dünyasıyla el ele verdiklerinde yapılamayacak bir ÅŸeyin olmadığını söyledi.

Uzak DoÄŸu toparlanma sürecindeyken batı ülkelerinde yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının ağırlaÅŸtığı bir döneme girildiÄŸine dikkati çeken Pekcan, ÅŸu ifadeleri kullandı:

"Ocak-ÅŸubat aylarında küresel tedarik zincirlerinde sıkıntı yaÅŸanmıştı ama onlar tam tedaviye baÅŸladıkları süreçte bu tarafta talep daralması oldu. Orada arz güvenliÄŸi saÄŸlandı ama bu tarafta talep daralması oldu ama bu süreçten bizim sanayicimiz etkilenmedi. Bu süreçte tedarikçilerimiz, dağınık coÄŸrafyalarda olduÄŸu için etkilenmedik."

"TAM BÄ°R KOORDÄ°NASYON Ä°ÇÄ°NDE ÇALIŞTIK"

DışiÅŸleri Bakanı Mevlüt ÇavuÅŸoÄŸlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile SaÄŸlık Bakan Yardımcısı Emine Alp MeÅŸe'nin bugün Almanya'ya bir ziyaret gerçekleÅŸtirdiklerini hatırlatan Pekcan, "Avrupa BirliÄŸi (AB) kümelenmesi içinde finansal destekleri de dikkate aldığımızda nakit para yardımı yerine 'turist gitsin orada harcasın' mantığı olabilir." deÄŸerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, bu süreçte kabine üyeleri olarak tam bir koordinasyon içinde çalıştıklarını da kaydetti.

"GÜMRÜK BÄ°RLİĞİ ANLAŞMASI'NIN GÜNCELLENMESÄ° TALEBÄ° VAR"

Gümrük BirliÄŸi AnlaÅŸması'nın güncellenmesi konusuna da deÄŸinen Pekcan, ÅŸöyle devam etti:

"Genel teamül olarak, Gümrük BirliÄŸi'nin güncellenmesi yönünde talep var. Ä°ÅŸ dünyası tarafından hem Avrupa hem Türkiye tarafında bunun mutlaka güncellenmesi ihtiyacı dile getiriliyor. Bu süreçte e-ticaret, hizmet sektörü, dijital ekonomi, tarım ürünleri gibi çok gündemde olan konular oldu. Yapılan analizlerle iÅŸ dünyası tarafından hem Avrupa hem Türkiye tarafında bunun mutlama güncellenmesi ihtiyac dile getiriliyor. Siyaseti bir tarafa ticareti ve ekonomiyi baÅŸka tarafa ayırarak yolumuza devam etmeliyiz. Kendi içindeki süreçler neyse iÅŸlemeli."

"TÜRKÄ°YE'NÄ°N YARDIM GÖNDERDİĞİ ÜLKE SAYISI 125'Ä°N ÜZERÄ°NDE"

Pekcan, Türkiye'nin Kovid-19 salgını sürecinde baÅŸka ülkelere yaptığı yardımlar hakkında da konuÅŸarak, yardım gönderilen ülke sayısının 125'in üzerinde olduÄŸunu söyledi.

Bu konuda müteahhitler ile Afrika'yla ilgisi bulunan iÅŸ konseyi baÅŸkanlarını cesaretlendirdiklerini anlatan Pekcan, ÅŸunları kaydetti:

"Buralara gidin, spotansiyel gördüÄŸünüz ülkelerde ihtiyacı karşılayın. Her ÅŸeyi Türkiye devletinden beklemeyin, siz de yardım götürün diye DışiÅŸleri Bakanımız, bakanlığımız ve iÅŸ dünyasıyla böyle bir çalışmayı devam ettiriyoruz. Çok ciddi yardımlarda bulundular ve çok olumlu geri dönüÅŸler alınıyor. Bu da ticarete döner inÅŸallah. Ä°ÅŸ insanlarımız dar günlerinde yanlarında oldular."

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel anlamda  arzda sıkıntı yaÅŸandığını ve batının da bu süreçten etkilenmesiyle talepte  daralma görüldüÄŸünü belirten Pekcan, talep daralmasıyla Uzak DoÄŸu menÅŸeli  ürünlerde yeni pazar arayışları ve fiyat düÅŸüÅŸleri görüldüÄŸünü söyledi.

Pekcan, bu süreçte yeni pazarlara girmek için düÅŸük fiyatlı  ithalatların baÅŸladığını, kendilerinin de bu doÄŸrultuda bazı tedbirler  aldıklarını ifade ederek ÅŸöyle konuÅŸtu:

"Ä°lave gümrük vergileriyle aldığımız önlemler sayesinde üretici ve  sanayiciyi korumak için bir koruma kalkanı oluÅŸturduk. Biz, yerli üreticimizi  korumak ve yerli üretimi teÅŸvik amacıyla bunu gerçekleÅŸtirdik. Kimi vergilerden  sonra bazı firmaların gelip burada fizibilite çalışması yapmaya baÅŸladığını  gördük. Sektörle, üretici ve kullanıcılarla bir araya gelerek, bazen aynı masada  onları bir araya getirerek, her bir ürün üzerinde tek tek çalışıyoruz. Tabii  bazen arada aynı GTÄ°P altında bazı ürünler de çıkabiliyor. Biz bunların  revizyonunu yine iÅŸ dünyasıyla, sanayicimizle, üreticimizle bir araya gelerek  yapacağız. Bunu 30 Eylül'de kaldıracağız diye bir ÅŸey yok, revize edebiliriz.  Biz, üreticimizi, sanayicimizi, ihracatçımızı korumak üzere bu adımları atıyoruz  ve gerçekten de sanayicilerden çok pozitif tepkiler de alıyoruz."

RANDEVULU SANAL SIRA SİSTEMİ PROJESİ PİLOT OLARAK KAPIKULE'DE BAŞLIYOR

Pekcan, gümrüklerde temassız ticaret uygulamalarına iliÅŸkin bilgi  verirken, G-20 toplantısında temassız ticareti anlattığını ve herkesin çok  ilgisini çektiÄŸini bildirdi.

Buradan güzel sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Pekcan, "Randevulu  Sanal Sıra Projesi de pandemi nedeniyle aksadı ancak pilot olarak bu ay  itibarıyla Kapıkule Sınır Kapısı'nda baÅŸlayacak." ifadesini kullandı.

Pekcan, projenin önemine iÅŸaret ederek ÅŸu deÄŸerlendirmede bulundu:

"Ä°hracatçı olarak gümrük iÅŸlemlerini iç gümrükte ya da  yetkilendirilmiÅŸ yükümlüyseniz kendi tesisinizde bile gümrük yapma imkanı  veriyoruz. Gümrük iÅŸlemlerini yaptığınız zaman ofisinizden, masanızdan, cep  telefonunuzdan, web sitemizden, sınırdan geçmek istediÄŸiniz tarihi ve saati  girerek randevulu sıra sistemiyle geçilebilecek. Geldikleri zaman LED panellerde  sırası gelen ilan edilecek ve ÅŸoförün cep telefonuna da mesaj gelecek. Bunu  temmuz itibarıyla tüm kapılarda uygulamayı planlıyorduk ama Kovid-19 nedeniyle  saha uygulamaları geciktiÄŸi için Kapıkule'de pilot olarak uygulamaya baÅŸlıyoruz.  Sonra da Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda devam edeceÄŸiz, Türkiye geneline yayacağız.  Bu ay, test ayı."

Haksız fiyat artışlarıyla mücadeleye de deÄŸinen Pekcan, "Haksız fiyat  artışıyla ilgili mobil uygulamalarımıza ve Alo 175'e 12 bin firmayla ilgili 57  bin ÅŸikayet geldi. Bakanlık olarak 10 bin firmanın incelemesini tamamladık, 50  bin üründe incelemeleri bitirdik. Şu anda 2 bin 400 firmamızın savunmasını  alıyoruz." dedi.

Bu konuda zabıta gibi marketlere, pazarlara gidip ceza kesmediklerini  söyleyen Pekcan, ÅŸu bilgileri verdi:

"Denetim elemanlarımız gidip yerinde tespit yapıyor ve bu tespitleri  Rekabet Kuruluna rapor ediyor. Firmalardan savunma istiyoruz. Bu savunma sonrası  kurul ceza kesiyor. Burada diÄŸer bakanlıklardan temsilciler var. Aynı zamanda  Türkiye Odalar ve Borsalar BirliÄŸinden, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları  Konfederasyonundan, üretici, tüketici ve perakendeci birliklerinin tespitleri  var. Savunmayı onlar inceliyor ve cezayı kesiyor. Burada bazen 'bize haksızlık  yapıldı' gibi ÅŸikayetler de geliyor. Yine aynı kurul inceliyor, haksız bulursa  düzeltme de yapıyor. Bir ya da iki tane düzeltme yaptıkları oldu."

"YENİ REKABET YASAMIZ AVRUPA BİRLİĞİ İLE UYUMLU"

Pekcan, gıda, maske, kolonya ve temizlik ürünlerine iliÅŸkin çok  ÅŸikayet geldiÄŸine dikkati çekerek, bunların fiyatlarında çok sapmalar  gördüklerini, özellikle mart boyunca istikrarsız zam yapıldığını dile getirdi.

Maskede tavan fiyat belirlediklerini anımsatan Pekcan, "Şu anda  satışlar belirlenen fiyatların altında. Fiyat artışlarını yakından takip  ediyoruz. Herkes her aradığı yerde maske bulabiliyor. Şu anda böyle bir  sıkıntımız kalmadı, önemli olan halkın ucuza temin edebilmesi." diye konuÅŸtu.

Pekcan, son dönemde kredi kampanyalarının ardından konut ve ikinci el  otomobil satışlarındaki fiyat artışlarına yönelik ÅŸikayetlere iliÅŸkin de ÅŸunları  kaydetti:

"Özellikle kredi kampanyasından sonra ikinci el otomobil ve konut  satışlarıyla ilgili, tabii inÅŸaat maliyetlerine çok giremeyiz ama 'Ä°lan edilen  fiyat farkları nedir?' diye Bakanlığımızın TeftiÅŸ Kurulu ile Hazine ve Maliye  Bakanlığının müfettiÅŸleri beraber bu konuda bir çalışma yapacak. Rekabet Yasası  ile ilgili güzel bir ÅŸey yaptık. Uzun soluklu bir çalışma oldu. TBMM'den geçti ve  Resmi Gazete'de yayımlandı. Rekabet hukukumuz 1994'ten beri deÄŸiÅŸmemiÅŸti.  1997'den bu yana Rekabet Kurulumuz o yasayla çalışıyordu. Şu anda uluslararası ve  Avrupa BirliÄŸi ile uyumlu bir Rekabet Yasamız var. Burada biz iÅŸ dünyasına  taahhüt ve uzlaÅŸma mekanizmasını, aynı zamanda muafiyet kuralını getirdik. Daha  önceden mutlaka Rekabet Kurumuna müracaat etmeleri gerekiyordu. Kendileri de  muafiyetleri hakkında karar verebilecekler. Ayrıca 'de-minimis' kuralını  getirdik. Burada da piyasayı bozucu etkisi olmayan, ciro ve pazar payı belli bir  eÅŸiÄŸin altında kalan teÅŸebbüs faaliyetlerinin rekabet üzerindeki etkilerinin göz  ardı edilmesiyle kurum zamanını ve  enerjisini daha çok kartelleÅŸme ve tekelleÅŸme  yoluyla piyasayı bozucu faaliyetlere ayırabilecek. Ayrıca kamu kaynakları daha da  etkin kullanılacak. Rekabet Kanunu'ndaki deÄŸiÅŸikliklerle hukuki açıdan,  uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye için bir öngörülebilirlik oluÅŸturdu.  Hedefimiz, uluslararası yatırımcıların cazibe merkezi olmak, tedarik  zincirlerinde daha fazla yer alabilmek. Tam zamanında da bu yasa yayımlanarak  yürürlüÄŸe girdi."

Göreve baÅŸladıklarından itibaren iÅŸ dünyasıyla istiÅŸare içinde ve  temas halinde olduklarını hatırlatan Pekcan, dijitalleÅŸmede de çok önemli adımlar  attıklarını, gümrüklerde dijitalleÅŸmeye gittiklerini, yerinde gümrükleme ve varış  öncesi gümrükleme gibi uygulamalarla zaman kaybını ve maliyetleri azalttıklarını  söyledi.

Bakan Pekcan, 1 Ocak itibarıyla 6 yeni dijital projeyi bakanlık olarak  hayata geçirdiklerini anımsatarak, "Bunlardan biri ihracatta devlet  destekleriydi. Ä°hracatta devlet destekleri sürecinin tamamını bilgisayarınızdan  yapıp, desteÄŸinizi de online olarak alabiliyorsunuz. Bunun dışında blockchain  uygulamaları üzerinde çalışıyoruz. Blockchain platformunun tek kamu üyesi biziz.  Singapur ve Güney Kore ile dış ticaret dokümanlarının paylaşımı konusunda ortak  çalışmalarımız var."  ifadelerini kullandı.

MüÅŸavir ağı sistemine de deÄŸinen Pekcan, bu sistem sayesinde bir iÅŸ  insanının dünyanın herhangi bir yerinden müÅŸavire attığı e-postayı anında  gördüklerini, müÅŸavirlerin çalıştığı ülkeyle ilgili raporlar verdiÄŸini kaydetti.  Pekcan, müÅŸavirlerin iÅŸ dünyasıyla paralel çalıştıklarını vurgulayarak , "O  ülkede vergi oranları nedir, ürünlerdeki rekabet nedir, pazar koÅŸulları nedir,  sürekli danışabiliyorlar. Pandemi sürecinde de müÅŸavirle sohbet programlarını  baÅŸlattık." dedi.

Sanal ticaret akademisi hakkında bilgi veren Pekcan, bu akademide iç  ve dış ticaret, gümrüklerle ilgili eÄŸitimler verildiÄŸini söyledi. Akademinin her  eÄŸitim seviyesinden kiÅŸinin yararlanabileceÄŸi bir eÄŸitim portalı olduÄŸunu ifade  eden Pekcan, bu eÄŸitimler sonucunda sertifika verdiklerini anlattı.

Pekcan, Kadın ve Genç GiriÅŸimciler Daire BaÅŸkanlığının da kurulduÄŸunu  belirterek, bu kapsamda her ay 4 ile gidildiÄŸini söyledi. Salgın sonrası bu  platformu sanal ortama taşıdıklarını ve herkese açıklarını ifade eden Pekcan, bu  çevrim içi eÄŸitimlerin 1000 kiÅŸiye ulaÅŸtığını bildirdi.

Bakan Pekcan, dış ticaret eÄŸitim seminerlerini de çevrim içi platforma  taşıdıklarını belirterek, burada 500 iÅŸ insanıyla bir araya geldiklerini  kaydetti.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemini (ETBÄ°S) devreye aldıklarına iÅŸaret  eden Pekcan, "Bu sistem içinde bilgi platformu da var. Bu platforma e-ticaret  eÄŸitimleri veriyoruz. Özellikle esnafımızı, KOBÄ°'lerimizi, giriÅŸimcilerimizi  e-ticarete yönlendirmek için cesaretlendiriyoruz ve destekliyoruz."  deÄŸerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, e-ticaret sitelerine üyeliÄŸi desteklediklerinin altını  çizerek, süreci etki analizleriyle takip ettiklerini söyledi.

SANAL FUAR VE TÄ°CARET HEYETLERÄ° TAM GAZ DEVAM

Ticaret Bakanı Pekcan, sanal ticaret heyeti ve sanal fuarlar hakkında  da bilgi verdi. Bu kapsamda sanal ticaret heyetlerinin, Özbekistan, Kenya,  Uruguay, Paraguay, Şili, Ekvador, Arjantin, Meksika, Peru, Körfez ülkeleri ile  Çin ve Hindistan'la yapıldığını hatırlatan Pekcan, bunların devam edeceÄŸini, iÅŸ  dünyasının çatı kuruluÅŸlarının düzenlediÄŸi sanal ticaret heyetlerine yüzde 50'ye  kadar finansman desteÄŸi verdiklerini vurguladı.

Sanal ticaret fuarlarını baÅŸlattıklarına dikkati çeken Pekcan, ilk  fuarın ayakkabı sanayisi, ikinci fuarın tarım ve hayvancılık makinaları üzerine  yapıldığını belirtti. Pekcan, yerli ve milli yazılım katkısıyla 3 boyutlu yapılan  tarım ve hayvancılık makinaları fuarının sektöründe dünyada ilk olduÄŸunu da  aktardı.
18:051.471
Değişim :  -1,13% |  -16,82
Açılış :  1.457  
Önceki Kapanış :  1.488  
En Yüksek
1.480
En Düşük
1.443
BIST En Aktif Hisseler18:05
ARTI 6,05 1.212.983 % 10,00  
MARTI 2,53 101.569.190 % 10,00  
TMPOL 19,91 13.460.580 % 10,00  
SUMAS 71,50 562.970 % 10,00  
CASA 236,80 29.951.611 % 9,99  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 7,4212 7,4236 % 0,96  
Euro 8,9562 8,9715 % 0,17  
Sterlin 10,3095 10,3612 % 0,40  
Frank 8,1235 8,1725 % 0,51  
Riyal 1,9717 1,9816 % 0,87  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.729 1.730 -40,35  
Altın Gr. 413 413 -5,48  
Cumhuriyet 2.794 2.836 34,00  
Tam 2.777 2.848 32,91  
Yarım 1.342 1.377 15,92  
Çeyrek 673 689 7,96  
Gümüş.Ons 26,57 26,61 -0,77  
Gümüş Gr. 6,35 6,35 -0,12  
B. Petrol 64,48 64,48 -1,64