Bakan Pekcan: Haziranda ihracatımız arttı

02.07.2020 11:16

Son güncelleme : 02.07.2020 15:03

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan AA Editör Masası`nda açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan, `Haziranda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artarak 13 milyar 469 milyon dolara çıktı, mayısa göre de yüzde 35 yükseldi` dedi. Ticaret Bakanı Pekcan, "Randevulu Sanal Sıra Projemize pilot olarak Kapıkule`de başlıyoruz" diye konuştu.AA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haziran ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolara çıktığını bildirdi.

Pekcan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sürecinin bütün dünyada toplum sağlığı kadar ülke ekonomilerini de derinden etkilediğini belirten Pekcan, Türkiye'nin de bunu mart ayından itibaren hissettiğini söyledi.

Pekcan, mart ayında ihracatın yüzde 18,1, nisanda yüzde 41,4 ve mayısta yüzde 40,9 düştüğüne işaret etti. Bakan Pekcan, Türkiye'nin geçen yıl en çok ihracat artışı gerçekleştiren 50 ülke içinde 8'inci sırada olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin pandemiden ekonomi ve dış ticaret olarak etkilendiğine dikkati çeken Pekcan, bu süreçte ihracatın durmaması için gereken tüm önlemleri aldıklarını dile getirdi.

Pekcan, mayıs ayında ihracatın durmadığını ancak azaldığını ifade ederek, "Nisana nazaran bu ayda yüzde 10,8 toparlanma gördük. Zaten bize toparlanma sinyali vermişti. Haziranda daha iyi olmasını bekliyorduk. Çünkü nisan ve mayısta Ramazan Bayramı, 1 Mayıs, 19 Mayıs ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması gibi nedenlerle daha da fazla etkilenmişti." dedi.

Bugün dış ticaret rakamlarıyla ilgili haberlerin güzel olduğunu belirten Pekcan, şu bilgileri verdi:

"İhracatımız, geçen yılın haziran ayına göre yüzde 15,8 artış kaydederek 13 milyar 469 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın mayıs ayına göre yüzde 35 ihracat artışı var, gerçekten ciddi bir rakam. İthalat da yüzde 8,2 artışla 16 milyar 305 milyon dolar oldu. Haziranda ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,6 olarak gerçekleşti. Bu rakam, Haziran 2019'da yüzde 77,2, geçen mayıs ayında ise yüzde 74,5 seviyesinde. Haziran ayına altın ticareti hariç bakınca, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 92,8."

Bu süreçte desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a, TİM yönetimine, ihracatçı birliklerine, UND'ye ve bakanlık mensuplarına teşekkür eden Pekcan, "İhracatçımızın, sanayicimizin, işçimizin özverili çalışmalarıyla Türkiye olarak pandemide sağlık alanında ayrıştığımız gibi ekonomik alanda da ayrışarak güçlü çıkış sinyali verdiğimizi düşünüyorum." dedi.

Pekcan, en fazla ihracat artışı kaydeden sektörlere ilişkin de "Haziran ayı itibarıyla tekstilde yüzde 24, demir çelikte yüzde 20, elektronikte yüzde 18, makinede yüzde 17, hazır giyimde yüzde 16 artış var. Otomotiv sektörü hala en çok ihracat yapılan kalem ama geçen yıl hazirana göre yüzde 11 gibi bir düşüş görülse de mayıs ayına göre otomotiv ihracatında yüzde 80 artış görüyoruz." diye konuştu.

Ülkeler bazında en çok dış satım artışının, geçen yılın haziran ayına göre yüzde 43 ile İngiltere'ye ihracatta sağlandığını belirten Pekcan, şunları kaydetti:

"Bunu, yüzde 37 ile İran, yüzde 34 ile Rusya, yüzde 19,6 ile Çin, yüzde 17,8 ile Irak ve yüzde 12,5 ile Almanya izliyor. İhracat düşüşü yaşanan ülkeler İtalya ve Fransa. Geçen yılın haziran ayına göre, İtalya ile yüzde 4,5, Fransa ile 8,5 düşüş yaşandı. Ancak bu iki ülkede mayıs ayına göre artış yaşanıyor. İhracatın, İtalya'ya yüzde 55, Fransa'ya yüzde 45 oranında artmış olduğunu görüyoruz. İngiltere'ye mayıs ayına göre haziranda yüzde 80, İran'a yüzde 290, Rusya'ya yüzde 56, Almanya'ya da yüzde 40 artmış."

Haziran ayında ihracatta yaşanan toparlanmaya değinen Pekcan, "Yılın ilk 6 ayı itibarıyla mart, nisan ve mayıstaki hızlı düşüş nedeniyle ihracatta yüzde 15, ithalatta da yüzde 3 gerideyiz. Bundan sonra bu trendi artış olarak devam ettireceğiz. Kurban Bayramı dolayısıyla temmuz sonunda biraz etkilenebiliriz ama ondan sonra toparlanma sürecine devam edeceğiz." diye konuştu.

Pekcan, 2020'yi kayıpsız kapatmayı hedeflediklerini dile getirerek, iş dünyasıyla el ele verdiklerinde yapılamayacak bir şeyin olmadığını söyledi.

Uzak Doğu toparlanma sürecindeyken batı ülkelerinde yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının ağırlaştığı bir döneme girildiğine dikkati çeken Pekcan, şu ifadeleri kullandı:

"Ocak-şubat aylarında küresel tedarik zincirlerinde sıkıntı yaşanmıştı ama onlar tam tedaviye başladıkları süreçte bu tarafta talep daralması oldu. Orada arz güvenliği sağlandı ama bu tarafta talep daralması oldu ama bu süreçten bizim sanayicimiz etkilenmedi. Bu süreçte tedarikçilerimiz, dağınık coğrafyalarda olduğu için etkilenmedik."

"TAM BİR KOORDİNASYON İÇİNDE ÇALIŞTIK"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe'nin bugün Almanya'ya bir ziyaret gerçekleştirdiklerini hatırlatan Pekcan, "Avrupa Birliği (AB) kümelenmesi içinde finansal destekleri de dikkate aldığımızda nakit para yardımı yerine 'turist gitsin orada harcasın' mantığı olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, bu süreçte kabine üyeleri olarak tam bir koordinasyon içinde çalıştıklarını da kaydetti.

"GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI'NIN GÜNCELLENMESİ TALEBİ VAR"

Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi konusuna da değinen Pekcan, şöyle devam etti:

"Genel teamül olarak, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi yönünde talep var. İş dünyası tarafından hem Avrupa hem Türkiye tarafında bunun mutlaka güncellenmesi ihtiyacı dile getiriliyor. Bu süreçte e-ticaret, hizmet sektörü, dijital ekonomi, tarım ürünleri gibi çok gündemde olan konular oldu. Yapılan analizlerle iş dünyası tarafından hem Avrupa hem Türkiye tarafında bunun mutlama güncellenmesi ihtiyac dile getiriliyor. Siyaseti bir tarafa ticareti ve ekonomiyi başka tarafa ayırarak yolumuza devam etmeliyiz. Kendi içindeki süreçler neyse işlemeli."

"TÜRKİYE'NİN YARDIM GÖNDERDİĞİ ÜLKE SAYISI 125'İN ÜZERİNDE"

Pekcan, Türkiye'nin Kovid-19 salgını sürecinde başka ülkelere yaptığı yardımlar hakkında da konuşarak, yardım gönderilen ülke sayısının 125'in üzerinde olduğunu söyledi.

Bu konuda müteahhitler ile Afrika'yla ilgisi bulunan iş konseyi başkanlarını cesaretlendirdiklerini anlatan Pekcan, şunları kaydetti:

"Buralara gidin, spotansiyel gördüğünüz ülkelerde ihtiyacı karşılayın. Her şeyi Türkiye devletinden beklemeyin, siz de yardım götürün diye Dışişleri Bakanımız, bakanlığımız ve iş dünyasıyla böyle bir çalışmayı devam ettiriyoruz. Çok ciddi yardımlarda bulundular ve çok olumlu geri dönüşler alınıyor. Bu da ticarete döner inşallah. İş insanlarımız dar günlerinde yanlarında oldular."

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel anlamda  arzda sıkıntı yaşandığını ve batının da bu süreçten etkilenmesiyle talepte  daralma görüldüğünü belirten Pekcan, talep daralmasıyla Uzak Doğu menşeli  ürünlerde yeni pazar arayışları ve fiyat düşüşleri görüldüğünü söyledi.

Pekcan, bu süreçte yeni pazarlara girmek için düşük fiyatlı  ithalatların başladığını, kendilerinin de bu doğrultuda bazı tedbirler  aldıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"İlave gümrük vergileriyle aldığımız önlemler sayesinde üretici ve  sanayiciyi korumak için bir koruma kalkanı oluşturduk. Biz, yerli üreticimizi  korumak ve yerli üretimi teşvik amacıyla bunu gerçekleştirdik. Kimi vergilerden  sonra bazı firmaların gelip burada fizibilite çalışması yapmaya başladığını  gördük. Sektörle, üretici ve kullanıcılarla bir araya gelerek, bazen aynı masada  onları bir araya getirerek, her bir ürün üzerinde tek tek çalışıyoruz. Tabii  bazen arada aynı GTİP altında bazı ürünler de çıkabiliyor. Biz bunların  revizyonunu yine iş dünyasıyla, sanayicimizle, üreticimizle bir araya gelerek  yapacağız. Bunu 30 Eylül'de kaldıracağız diye bir şey yok, revize edebiliriz.  Biz, üreticimizi, sanayicimizi, ihracatçımızı korumak üzere bu adımları atıyoruz  ve gerçekten de sanayicilerden çok pozitif tepkiler de alıyoruz."

RANDEVULU SANAL SIRA SİSTEMİ PROJESİ PİLOT OLARAK KAPIKULE'DE BAŞLIYOR

Pekcan, gümrüklerde temassız ticaret uygulamalarına ilişkin bilgi  verirken, G-20 toplantısında temassız ticareti anlattığını ve herkesin çok  ilgisini çektiğini bildirdi.

Buradan güzel sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Pekcan, "Randevulu  Sanal Sıra Projesi de pandemi nedeniyle aksadı ancak pilot olarak bu ay  itibarıyla Kapıkule Sınır Kapısı'nda başlayacak." ifadesini kullandı.

Pekcan, projenin önemine işaret ederek şu değerlendirmede bulundu:

"İhracatçı olarak gümrük işlemlerini iç gümrükte ya da  yetkilendirilmiş yükümlüyseniz kendi tesisinizde bile gümrük yapma imkanı  veriyoruz. Gümrük işlemlerini yaptığınız zaman ofisinizden, masanızdan, cep  telefonunuzdan, web sitemizden, sınırdan geçmek istediğiniz tarihi ve saati  girerek randevulu sıra sistemiyle geçilebilecek. Geldikleri zaman LED panellerde  sırası gelen ilan edilecek ve şoförün cep telefonuna da mesaj gelecek. Bunu  temmuz itibarıyla tüm kapılarda uygulamayı planlıyorduk ama Kovid-19 nedeniyle  saha uygulamaları geciktiği için Kapıkule'de pilot olarak uygulamaya başlıyoruz.  Sonra da Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda devam edeceğiz, Türkiye geneline yayacağız.  Bu ay, test ayı."

Haksız fiyat artışlarıyla mücadeleye de değinen Pekcan, "Haksız fiyat  artışıyla ilgili mobil uygulamalarımıza ve Alo 175'e 12 bin firmayla ilgili 57  bin şikayet geldi. Bakanlık olarak 10 bin firmanın incelemesini tamamladık, 50  bin üründe incelemeleri bitirdik. Şu anda 2 bin 400 firmamızın savunmasını  alıyoruz." dedi.

Bu konuda zabıta gibi marketlere, pazarlara gidip ceza kesmediklerini  söyleyen Pekcan, şu bilgileri verdi:

"Denetim elemanlarımız gidip yerinde tespit yapıyor ve bu tespitleri  Rekabet Kuruluna rapor ediyor. Firmalardan savunma istiyoruz. Bu savunma sonrası  kurul ceza kesiyor. Burada diğer bakanlıklardan temsilciler var. Aynı zamanda  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları  Konfederasyonundan, üretici, tüketici ve perakendeci birliklerinin tespitleri  var. Savunmayı onlar inceliyor ve cezayı kesiyor. Burada bazen 'bize haksızlık  yapıldı' gibi şikayetler de geliyor. Yine aynı kurul inceliyor, haksız bulursa  düzeltme de yapıyor. Bir ya da iki tane düzeltme yaptıkları oldu."

"YENİ REKABET YASAMIZ AVRUPA BİRLİĞİ İLE UYUMLU"

Pekcan, gıda, maske, kolonya ve temizlik ürünlerine ilişkin çok  şikayet geldiğine dikkati çekerek, bunların fiyatlarında çok sapmalar  gördüklerini, özellikle mart boyunca istikrarsız zam yapıldığını dile getirdi.

Maskede tavan fiyat belirlediklerini anımsatan Pekcan, "Şu anda  satışlar belirlenen fiyatların altında. Fiyat artışlarını yakından takip  ediyoruz. Herkes her aradığı yerde maske bulabiliyor. Şu anda böyle bir  sıkıntımız kalmadı, önemli olan halkın ucuza temin edebilmesi." diye konuştu.

Pekcan, son dönemde kredi kampanyalarının ardından konut ve ikinci el  otomobil satışlarındaki fiyat artışlarına yönelik şikayetlere ilişkin de şunları  kaydetti:

"Özellikle kredi kampanyasından sonra ikinci el otomobil ve konut  satışlarıyla ilgili, tabii inşaat maliyetlerine çok giremeyiz ama 'İlan edilen  fiyat farkları nedir?' diye Bakanlığımızın Teftiş Kurulu ile Hazine ve Maliye  Bakanlığının müfettişleri beraber bu konuda bir çalışma yapacak. Rekabet Yasası  ile ilgili güzel bir şey yaptık. Uzun soluklu bir çalışma oldu. TBMM'den geçti ve  Resmi Gazete'de yayımlandı. Rekabet hukukumuz 1994'ten beri değişmemişti.  1997'den bu yana Rekabet Kurulumuz o yasayla çalışıyordu. Şu anda uluslararası ve  Avrupa Birliği ile uyumlu bir Rekabet Yasamız var. Burada biz iş dünyasına  taahhüt ve uzlaşma mekanizmasını, aynı zamanda muafiyet kuralını getirdik. Daha  önceden mutlaka Rekabet Kurumuna müracaat etmeleri gerekiyordu. Kendileri de  muafiyetleri hakkında karar verebilecekler. Ayrıca 'de-minimis' kuralını  getirdik. Burada da piyasayı bozucu etkisi olmayan, ciro ve pazar payı belli bir  eşiğin altında kalan teşebbüs faaliyetlerinin rekabet üzerindeki etkilerinin göz  ardı edilmesiyle kurum zamanını ve  enerjisini daha çok kartelleşme ve tekelleşme  yoluyla piyasayı bozucu faaliyetlere ayırabilecek. Ayrıca kamu kaynakları daha da  etkin kullanılacak. Rekabet Kanunu'ndaki değişikliklerle hukuki açıdan,  uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye için bir öngörülebilirlik oluşturdu.  Hedefimiz, uluslararası yatırımcıların cazibe merkezi olmak, tedarik  zincirlerinde daha fazla yer alabilmek. Tam zamanında da bu yasa yayımlanarak  yürürlüğe girdi."

Göreve başladıklarından itibaren iş dünyasıyla istişare içinde ve  temas halinde olduklarını hatırlatan Pekcan, dijitalleşmede de çok önemli adımlar  attıklarını, gümrüklerde dijitalleşmeye gittiklerini, yerinde gümrükleme ve varış  öncesi gümrükleme gibi uygulamalarla zaman kaybını ve maliyetleri azalttıklarını  söyledi.

Bakan Pekcan, 1 Ocak itibarıyla 6 yeni dijital projeyi bakanlık olarak  hayata geçirdiklerini anımsatarak, "Bunlardan biri ihracatta devlet  destekleriydi. İhracatta devlet destekleri sürecinin tamamını bilgisayarınızdan  yapıp, desteğinizi de online olarak alabiliyorsunuz. Bunun dışında blockchain  uygulamaları üzerinde çalışıyoruz. Blockchain platformunun tek kamu üyesi biziz.  Singapur ve Güney Kore ile dış ticaret dokümanlarının paylaşımı konusunda ortak  çalışmalarımız var."  ifadelerini kullandı.

Müşavir ağı sistemine de değinen Pekcan, bu sistem sayesinde bir iş  insanının dünyanın herhangi bir yerinden müşavire attığı e-postayı anında  gördüklerini, müşavirlerin çalıştığı ülkeyle ilgili raporlar verdiğini kaydetti.  Pekcan, müşavirlerin iş dünyasıyla paralel çalıştıklarını vurgulayarak , "O  ülkede vergi oranları nedir, ürünlerdeki rekabet nedir, pazar koşulları nedir,  sürekli danışabiliyorlar. Pandemi sürecinde de müşavirle sohbet programlarını  başlattık." dedi.

Sanal ticaret akademisi hakkında bilgi veren Pekcan, bu akademide iç  ve dış ticaret, gümrüklerle ilgili eğitimler verildiğini söyledi. Akademinin her  eğitim seviyesinden kişinin yararlanabileceği bir eğitim portalı olduğunu ifade  eden Pekcan, bu eğitimler sonucunda sertifika verdiklerini anlattı.

Pekcan, Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığının da kurulduğunu  belirterek, bu kapsamda her ay 4 ile gidildiğini söyledi. Salgın sonrası bu  platformu sanal ortama taşıdıklarını ve herkese açıklarını ifade eden Pekcan, bu  çevrim içi eğitimlerin 1000 kişiye ulaştığını bildirdi.

Bakan Pekcan, dış ticaret eğitim seminerlerini de çevrim içi platforma  taşıdıklarını belirterek, burada 500 iş insanıyla bir araya geldiklerini  kaydetti.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemini (ETBİS) devreye aldıklarına işaret  eden Pekcan, "Bu sistem içinde bilgi platformu da var. Bu platforma e-ticaret  eğitimleri veriyoruz. Özellikle esnafımızı, KOBİ'lerimizi, girişimcilerimizi  e-ticarete yönlendirmek için cesaretlendiriyoruz ve destekliyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, e-ticaret sitelerine üyeliği desteklediklerinin altını  çizerek, süreci etki analizleriyle takip ettiklerini söyledi.

SANAL FUAR VE TİCARET HEYETLERİ TAM GAZ DEVAM

Ticaret Bakanı Pekcan, sanal ticaret heyeti ve sanal fuarlar hakkında  da bilgi verdi. Bu kapsamda sanal ticaret heyetlerinin, Özbekistan, Kenya,  Uruguay, Paraguay, Şili, Ekvador, Arjantin, Meksika, Peru, Körfez ülkeleri ile  Çin ve Hindistan'la yapıldığını hatırlatan Pekcan, bunların devam edeceğini, iş  dünyasının çatı kuruluşlarının düzenlediği sanal ticaret heyetlerine yüzde 50'ye  kadar finansman desteği verdiklerini vurguladı.

Sanal ticaret fuarlarını başlattıklarına dikkati çeken Pekcan, ilk  fuarın ayakkabı sanayisi, ikinci fuarın tarım ve hayvancılık makinaları üzerine  yapıldığını belirtti. Pekcan, yerli ve milli yazılım katkısıyla 3 boyutlu yapılan  tarım ve hayvancılık makinaları fuarının sektöründe dünyada ilk olduğunu da  aktardı.
18:052.372
Değişim :  -0,89% |  -21,26
Açılış :  2.390  
Önceki Kapanış :  2.394  
En Yüksek
2.407
En Düşük
2.372
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
KAPLM 66,00 17.284.097 % 10,00  
IMASM 46,90 20.055.587 % 9,99  
PRKAB 34,86 91.325.170 % 9,97  
DAGHL 23,68 1.934.818 % 9,94  
NUGYO 6,20 119.932.091 % 9,93  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 15,8707 15,8722 % 0,19  
Euro 16,7472 16,8415 % 0,03  
Sterlin 19,8524 19,9519 % 0,55  
Frank 16,2875 16,3856 % 0,20  
Riyal 4,2356 4,2568 % 0,36  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.847 1.847 4,59  
Altın Gr. 945 945 4,67  
Cumhuriyet 6.237 6.331 -18,00  
Tam 6.205 6.361 -40,28  
Yarım 2.999 3.077 -19,49  
Çeyrek 1.504 1.539 -9,75  
Gümüş.Ons 21,74 21,77 -0,17  
Gümüş Gr. 11,14 11,15 -0,05  
B. Petrol 113 113 0,86