BDDK`dan `otomatik ödeme` açıklaması

24.01.2018 11:17

Son güncelleme : 25.01.2018 08:30

Kartlarla internetten alışveriş ve ödeme yapılabilmesi için kart sahiplerinin onay vermesine yönelik sürenin sonuna yaklaşılırken, sanal kartlar ve otomatik ödeme talimatlarının kapsam dışı olduğu belirtildi.AA

Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için  kart hamilinden onay alma süresi 31 Ocak'ta sona erecek.
 
Hem bankalar hem de e-ticaret şirketleri, vatandaşların internetten  alışveriş ve fatura ödeme gibi konularda mağduriyet yaşamaması için uyarılarda  bulunurken, sanal kartlar ve otomatik fatura talimatı gibi düzenli ödemelerin  kapsam dışı olduğu belirtildi.
 
Kart sahipleri, bankaların mobil uygulaması veya internet sitesi  üzerinden giriş yaparak onay sürecini tamamlayabildiği gibi telefon ile müşteri  hizmetlerini arayarak ya da şubeye giderek de bu işlemleri gerçekleştirebiliyor.

SÜRE UZATILMAYACAK
 
AA muhabirinin BDDK'dan aldığı bilgiye göre, banka ve kredi  kartlarının e-ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresi  uzatılmayacak. Kartların e-ticarete açılmasında müşteri onayı alınması ile ilgili  karar kapsamına sanal kartlar girmiyor. Ayrıca, otomatik ödeme talimatı verilmiş  ödemeler de e-ticaret kararı kapsamında yer almıyor.
 
"VATANDAŞLAR HER ZAMAN KARTLARINI İNTERNETE AÇTIRABİLİR"
 
Garanti Ödeme Sistemleri AŞ Genel Müdürü Işıl Akdemir Evlioğlu,  Türkiye'de kartlı ödeme sistemlerinin her yıl büyürken, teknolojinin hızlı  gelişimine paralel olarak internet üzerinden yapılan işlemlerin de çok daha hızlı  bir gelişim gösterdiğini kaydetti.
 
Geçen yıl iş yerlerinde yapılan kartlı ödeme işlemleri cirosunda yüzde  14, e-ticaret işlemleri cirosunda yüzde 45 artış yaşandığını belirten Evlioğlu,  e-ticareti kullanan müşteri sayısının da hızla arttığını bildirdi.
 
Evlioğlu, 31 Ocak'tan sonra internetten alışveriş ve ödemeleri için  onay vermemiş olan kart sahiplerinin e-ticaret işlemi yapmak istediklerinde,  bankaların işlemi reddedeceğini söyledi. Bunun çözümsüz bir durum olmadığına  dikkati çeken Evlioğlu, şöyle devam etti:
 
"Vatandaşlar bankaları ile iletişime geçerek her zaman kartlarını  internete açtırabilirler. Bugün olduğu gibi 31 Ocak sonrasında da birçok kanaldan  kart sahiplerimizin onay vermelerini sağlayacağız. Sorun yaşamamaları için  bugünden onay vermeleri faydalarına olacaktır. Kart sahipleri, bankalarına 31  Ocak 2018 tarihine kadar kartlarının e-ticaret işlemlerine açık olmasına yönelik  onay vermedikleri zaman kartları e-ticaret işlemlerine kapatılacak ve bu tip  işlem denediklerinde hata alacaklar."
 
Evlioğlu, Garanti Bankası olarak bu süreçte müşterilerden bu  talimatları hızlı ve kolaylıkla alabilmeye odaklandıklarını, tüm teknolojik  olanakları da bu geçişin müşteri kısmında kolay ve güvenli bir şekilde  tamamlanması için kullandıklarını belirtti.
 
Garanti olarak kart sahiplerinin yaptıkları işlemleri korumak üzere  7/24 çalışan bir güvenlik ekiplerinin bulunduğunu bildiren Evlioğlu, herhangi bir  riskli işlem tespiti halinde müşterilere telefon, mobil onay, SMS veya e-posta  ile hızlıca ulaştıklarını ve işlemle ilgili müşterinin teyidine başvurarak  ilerlediklerini anlattı.
 
Evlioğlu, kart sahiplerinin güvenli alışveriş yapabilmesi için  istediği tip güvenlik ayarı yapmasına imkan tanıdıklarını belirterek, şunları  kaydetti:
 
"Bankalar tarafından kart sahiplerini ve iş yerlerini korumak üzere  birçok güvenlik tedbiri sunuluyor. Bunların yanı sıra güvenli e-ticaret  ekosisteminin oluşturulması için iş yerleri ve kart sahiplerine de sorumluluk  düşüyor. İş yerleri, kurallar ve güvenlik standartları ile uyumlu alışveriş  imkanı sunarak şüpheli gördükleri işlemler için mutlaka ek kontroller yapmalıdır.  Bu tip şüpheli işlemlerde kart sahiplerinin teyidine başvuruyor olmaları büyük  önem taşımaktadır. Ayrıca, kart sahiplerinin de dikkatli ve bilinçli olarak işlem  yapması gerekmektedir. Örneğin, hiçbir zaman cep telefonlarına gelen şifreyi  3'üncü kişilerle paylaşmadan, şifreyi ayrı bir yerde yazılı tutmadan işlemlerini  tamamlamaları kendi güvenlikleri için önemlidir."
 
"3D SECURE GÜVENLİK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ"
 
DenizBank Ödeme Sistemleri ve Şube Dışı Kanallar Grubu Genel Müdür  Yardımcısı Ayşenur Hıçkıran da BDDK'nın finansal tüketiciyi koruma görevi  çerçevesinde alınan kararla kartını internet işlemlerinde kullanmak istemeyen  kart hamillerine, kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma  imkanı verildiğini hatırlattı.
 
Bu kararın, kart hamillerinde finansal okuryazarlık bağlamında  farkındalık yaratmak ve özellikle onların bilgi ve onayları olmaksızın  kartlarından işlem yapılmasını engellemeye yönelik bir karar olduğuna dikkati  çeken Hıçkıran, şunları kaydetti:
 
"31 Ocak tarihine kadar onay verilmeyen kartlar o tarihten itibaren  müşteri yeniden açmaya karar vermediği sürece internet üzerinden alışveriş  işlemlerine kapalı olacaktır. DenizBank müşterileri, istedikleri zaman SMS,  internet, mobil bankacılık veya iletişim merkezimiz üzerinden kartlarının  internet işlemlerine açılıp kapatılmasını yapabilirler. Ek olarak, 3D işlem  sırasında da müşterilerimize hemen hizmet verecek şekilde yapımız hazırlanmıştır.  3D Secure işlem sırasında sunulan kolaylık ile müşterilerimizin başka kanala  gitmeden de hızlı bir şekilde hizmet almasını sağlayacağız. Otomatik fatura  talimatı gibi düzenli ödemeler bu kapsamın dışında olup sanal ortamda yapılacak  tekil ödemelerde mutlaka müşterilerin işlem yapmak istediği kartta internet izni  olması gerekmektedir."
 
Hıçkıran, internette güvenli alışveriş için hem bankaların hem  kurumların aldığı önlemler bulunduğunu, 3D Secure işlemler üzerinden  alışverişlerin yapılmasının güvenlik açısından çok önemli olduğunu vurguladı.
 
"SANAL KARTLAR DÜZENLEME KAPSAMI DIŞINDA"
 
İş Bankası'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, BDDK talimatı  gereği kart sahiplerinin, 31 Ocak'a kadar kartlarının internet işlemlerine açık  kalması yönünde onay almaması durumunda sahip oldukları bireysel nitelikli  kartların bu tarihte internet alışveriş işlemlerine kapatılacağı bildirildi.
 
Kredi kartlarından yapılan otomatik fatura ödemelerinin yasal  düzenlemeler çerçevesinde sektörde internet alışverişi sayılmadığından  düzenlemeden etkilenmeyeceği belirtilen açıklamada, "Diğer taraftan, kurumların  kendi internet sitelerinden yapılan anında fatura ödeme işlemleri ise e-ticaret  işlemi olarak kabul edildiğinden, internet alışveriş işlemine kapalı kartlar ile  kurumların kendi internet sitelerinden anında fatura ödenmesi mümkün olamayacak.  Bu konuda kart kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de  sanal kartlar söz konusu düzenleme kapsamı dışında olup bu kartlar için internet  alışverişi yetki verme zorunluluğu bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.
 
"MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN ONAY İŞLEMLERİ TAMAMLANMALI" 
 
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı  Emre Ekmekçi, kartlarla internetten alışveriş ve ödeme yapılabilmesi için kart  sahiplerinin onay vermesine yönelik kararın açıklandığı günden bu yana bankalar  ve e-ticaret şirketleri tarafından yürütülen yoğun iletişim faaliyetlerine rağmen  çok sayıda kart sahibinin henüz bir aksiyon almadığını söyledi.
 
Kart sahiplerinin 31 Ocak'a kadar herhangi bir aksiyon almaması  durumunda kredi kartlarının internetten alışverişe ve online ödemelere  kapatılacağını hatırlatan Ekmekçi, şunları kaydetti:
 
"İnternetten alışveriş yapamamanın yanı sıra telefon, TV, elektrik  faturası ödemeleri, uçak bileti ve konaklama satın almaları, yemek siparişleri,  taksi hizmetleri, online uygulama, film ve müzik tüketimleri dahil birçok alanda  internetten yapılan ödemelerin sekteye uğrayacağını düşünüyoruz. Bu da doğal  olarak hem tüketici memnuniyetsizliği yaratacak hem de orta ve uzun vadede  yerli-yabancı pek çok girişimi olumsuz etkileyebilecek. Mevcut düzenlemeye göre,  herhangi bir aksiyon alınmayan kartlar online işlemlere kapatılıyor. (Bu  kartlarla) Telefon, elektrik, doğal gaz gibi faturaları için ilgili kurumların  internet sitesinden yapılacak ödemelerde aksamaların yaşanacağı şüphesiz.  Herhangi bir aksiyon alınmayan kartların online işlemlere kapatılmasının yanı  sıra yeni çıkartılan kartlar da hamili, özellikle belirtmezse online işlemlere  kapalı olarak çıkacak. Dolayısıyla internet alışverişine devam etmek isteyen  vatandaşlar, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına kendilerine yapılan  bildirimleri dikkate alarak onay işlemlerini tamamlamalı."

"GÜVEN DAMGASI ALMIŞ PLATFORMLAR BU UYGULAMANIN DIŞINDA TUTULABİLİR"
 
Emre Ekmekçi, karara gerekçe olarak sunulan tüketici güvenliğini  sağlama amacını desteklediklerini ancak sert önlemlerin gerek ekonomiye gerekse  tüketiciye olumsuz yansıyacağını ifade ederek, e-ticaret sitelerinin, online  yapılan ödemeler için ilgili teknik standartlara (PCI DSS) uyum göstermek ve bunu  düzenli olarak raporlamak durumunda olduğunu söyledi.
 
Ekmekçi, şunları kaydetti:
 
"Ödeme işlemleri, çok özel bir şifreleme yöntemi ile şifrelenerek  gerçekleştirilir. e-ticaret sitelerinin bu şifreleme işleminin gerçekliğine dair  SSL güvenlik sertifikası almadan hiçbir bankadan sanal POS alması mümkün  değildir. Öte yandan, tüketicilerin burada dikkat etmesi gereken şey, bu  sertifikaya sahip e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmalarıdır. Ayrıca, hayata  geçirilmesi beklenen uygulama yerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayımlamış  olduğu Elektronik Ticarette Güven Damgası Tebliği ile birlikte değerlendirilecek  bir çözüm, hem sektörün önünü açacak hem de tüketici güvenliğini sağlayacak.  Güven damgası ile ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini ve yakın zamanda  uygulamaya konulacağını biliyoruz. Bu uygulama yaygınlaşana kadar kredi  kartlarının kapanması ile ilgili karar ertelenebilir ve güven damgası  çerçevesinde uygun bir düzenleme getirilerek güven damgası almış platformlar bu  uygulamanın dışında tutulabilir."

18:052.073
Değişim :  0,11% |  2,28
Açılış :  2.071  
Önceki Kapanış :  2.071  
En Yüksek
2.081
En Düşük
2.049
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
QNBFL 97,35 1.465.060 % 10,00  
PEGYO 1,32 29.212.179 % 10,00  
DOAS 50,00 197.446.001 % 9,99  
PKENT 350,60 28.638.161 % 9,99  
QNBFB 43,62 1.125.352 % 9,98  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 13,4962 13,5308 % -0,38  
Euro 15,3779 15,4861 % -0,61  
Sterlin 18,4875 18,5802 % -0,34  
Frank 14,7777 14,8668 % -0,42  
Riyal 3,6016 3,6196 % -0,17  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.817 1.817 -4,94  
Altın Gr. 792 792 -3,01  
Cumhuriyet 5.274 5.353 -13,00  
Tam 5.248 5.381 -12,92  
Yarım 2.537 2.603 -6,24  
Çeyrek 1.272 1.302 -3,12  
Gümüş.Ons 22,94 22,96 -0,13  
Gümüş Gr. 9,99 10,01 -0,07  
B. Petrol 86,41 86,41 1,94