BIST`te bayrak değişimi sürecek mi?

19.04.2016 11:22

Son güncelleme : 20.04.2016 09:03

BIST YK Başkanı Himmet Karadağ,"Bu derece önemli kuruluşlarda değişen hedefler ve beklentiler doğrultusunda bayrak değişimleri olabilir ” dediBorsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, kendilerinden önceki dönemde Borsa İstanbul'un belli stratejik ortaklık projelerinde ciddi aşama kaydettiğini belirterek, "Stratejik kararları, alınmış kararları, yönetimde süreklilik gereği devam ettireceğiz” dedi.

Nisan ayı başında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Karadağ, AA muhabirinin sorularını cevapladı. Önceki dönemde başlatılan ve süregelen projeleri devam ettirme kararlığında olduklarını kaydeden Karadağ, Borsa İstanbul’un belli stratejik ortaklık projelerinde ciddi aşama kaydettiğini anlattı. Karadağ, “NASDAQ projesinin birinci fazının kabulü gerçekleşti. Pay piyasasında şu anda NASDAQ altyapısını kullanıyoruz. BISTECH olarak onu dönüştürdük. Orada yazılımın yerlileştirilmesini de sağlıyoruz. Stratejik kararları, alınmış kararları, yönetimde devamlılık gereği devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu.

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile stratejik ortaklık kurulduğunu hatırlatan Karadağ, şunları söyledi: “Bu Borsa İstanbul’un platform anlamında uluslararası bilinirliğini, gücünü de artırıyor. Herhangi bir nitelikli ürün geliştirdiğimde, bir tarafımızda EBRD, bir tarafımızda NASDAQ olacak, belki roadshow’lara birlikte çıkacağız. Ürün çeşitliğini artırma konusunda yatırımcılarımıza maksimum oranda, proaktif bir yaklaşımla hizmet vereceğiz. Borsanın avantajlarını, sermaye piyasasıyla finansmanın esnekliğini, faydalarını, katkısını anlatacağız. Kazancı küçük yatırımcılarla paylaşmanın getirilerini, tüm avantajları ekibimizle birlikte yatırımcılara sunacağız.”

BORSAMIZI ÇOK DAHA İLERİ AŞAMALARA TAŞIYACAĞIZ

Borsa İstanbul’daki yönetim değişikliğine de değinen Karadağ, bu derece önemli kuruluşlarda değişen hedefler ve beklentiler doğrultusunda bayrak değişimleri olabileceğini söyledi. Karadağ, “Yeni yönetim olarak çok uyumlu, alanlarında çok tecrübeli isimlerden oluşuyoruz. Birikimlerimizi Borsa İstanbul’da sermaye piyasaları açısından katma değere dönüştürmeye çalışacağız. Allah’ın izniyle uyumlu bir şekilde çalışarak borsamızı şu an bulunduğu seviyeden çok daha ileri aşamalara taşımaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Himmet Karadağ, Borsa İstanbul'un 1 Nisan'da gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulunda yönetim kurulu başkanlığına getirilmişti. Genel Kurul toplantısında Hazine Müsteşarlığının önerdiği yeni yönetim kurulu üyelerinin oylaması yapılmış ve oylama sonucunda Borsa İstanbul’un yeni yönetim kuruluna Himmet Karadağ, Osman Saraç, Seyit Ahmet Işkın, Melikşah Utku, Bilal Topçu, Erişah Arıcan, Nicola Beattie, İlhami Koç, Işınsu Kestelli ve Murat Tacir seçilirken, aynı zamanda Osman Saraç Genel Müdür olmuştu.

BORSA İSTANBUL'UN PAYLARININ 2017 YILINDA HALKA ARZ EDİLMESİ PLANLANIYOR

Borsa İstanbul'un devam eden projeleri arasında Nasdaq OMX ile gerçekleştirilen işbirliği, en önemlilerden biri olarak öne çıkıyor. Altı kıtaya yayılan bir bölgede, alım-satım, borsacılık teknolojisi ve bilgi hizmetleri sunan Nasdaq, 2013 yılının aralık ayında yapılan anlaşma ile Borsa İstanbul’a en gelişmiş piyasa teknolojisi uygulamaları sağlayıp danışmanlık hizmeti sunarken, Borsa İstanbul, Avrasya bölgesinde Nasdaq teknolojilerinin satış haklarına sahip olmuştu.

Öte yandan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 11 Aralık 2015 tarihinde Borsa İstanbul’un sermayesini temsil edilen payların yüzde 10’unu satın aldı. Borsa İstanbul'un gelecek dönemde gerçekleştirmesi planlanan önemli projelerinden bir diğeri ise Hazine'ye ait payların halka arzı. Borsa İstanbul'un paylarının 2017 yılında halka arz edilmesi planlanıyor.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591