`Borsaları korku yükseltiyor`

23.03.2015 10:31

Son güncelleme : 23.03.2015 10:50

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller bir Alman gazetesine Pazar günü verdiği röportajda, küresel hisse senedi piyasalarını coşkudan ziyada korkunun yeni rekor seviyelere yönelttiğini söyledi.Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller bir Alman gazetesine Pazar günü verdiği röportajda, küresel hisse senedi piyasalarını coşkudan ziyada korkunun yeni rekor seviyelere yönelttiğini söyledi.


Yale Üniversitesi profesörlerinden Shiller ayrıca potansiyel hisse senedi piyasası balonları ile ilgili uyarıda bulundu ve mevcut rekor düşük seviyeler dikkate alındığından petrole yatırım yapmak için iyi bir zaman olabileceğini belirtti.


Shiller Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a, “Hisse senedi piyasasında şu sıralar deneyimlediğimiz yükseliş coşkudan kaynaklanmıyor. Ben bunu ‘yeni normal yükseliş olarak’ adlandırıyorum. Bu bir yatırım patlaması. Mekanizmalar yerinde ama duygu eksik. İyimserlik olduğunu görmüyoruz. Bu yükseliş korku ile yönleniyor” değerlendirmelerinde bulundu.


Shiller, Almanya hisseleri dahil olmak üzere Avrupa hisselerinin ABD hisselerine göre daha ucuz olduğunu dile getirdi. Şu an için hisse senetlerine fazla bir alternatifin olmadığını söyleyen Shiller, “Aşırı düşük faiz oranları periyodundayız. Balonların olduğuna ancak merkez bankalarının suçlanamayacağını inanıyorum” ifadesinin kullandı.

12:0791.323
Değişim :  0,69% |  626,48
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.388
En Düşük
90.643