Bundesbank`tan Yunanistan`a uyarı!

25.06.2015 17:27

Son güncelleme : 26.06.2015 10:21

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, ELA tavanının artırılmaya devam edilmesinden ciddi endişe duyduğunu belirtti.Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Acil Likidite Desteği'nin (ELA) Yunan bankaları için tek fonlama haline geldiğini ve bunun Yunan bankalarının dayanıklılığı konusunda şüphe oluşturduğunu söyledi.

Weidmann, Frankfurt'ta Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuştu. Finansal çalkantı dönemlerinde likiditenin aşırı kısıtlayıcı şekilde sağlanmasının çalkantıları bastırmak için başarısız olabileceğini dile getiren Weidmann, ancak çok uzun süre çok fazla likidite sağlamanın da sorunlar oluşturabileceğini söyledi.

Yunan bankaları için Acil Likidite Desteği'nin tek fonlama kaynağı haline geldiğini belirten Weidmann, "Başlangıçta bankalar için iyi teminat karşılığında geçici kaynak olarak tasarlanan Acil Likidite Desteği, bankaların tek finansman kaynağı haline geldi. Bu bankaların mali dayanıklılığı konusunda şüphe uyandırıyor" diye konuştu.

Weidmann, Acil Likidite Desteği'nden faydalanan bankaların kendi likidite durumlarını iyileştirmesi gerektiğine dikkati çekti.

Likiditesi olmayan Yunan hazine bonolarının çevrilerek likiditenin bozulmaması gerektiği uyarısında bulunan Weidmann, "Bu çerçevede, mevcut görüşmelerdeki tüm taraflara bilmelidir ki Eurosistem, sonradan ödeme beklentisiyle olsa bile Yunanistan'a köprü finansman sağlamamalıdır" ifadelerini kullandı.

Weidmann ayrıca, para birliğinin inşa edildiği temel ilkelere saygı duymanın "dogmatik bir inatçı Alman meselesi" olmadığını, ancak bunun Avro Bölgesi'nden uzun vadeli ekonomik refah için önemli bir politika şartı olduğunu sözlerine ekledi.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591