Çin ekonomisi 2. çeyrekte yavaşladı

16.07.2018 15:54

Son güncelleme : 16.07.2018 17:17

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin`in büyümesi, haziran ayında sona eren ikinci çeyrekte yavaşladı.AA

Çin hükümetinden yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin bu yılın 2.  çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 büyüdüğü ancak bu yılın ilk  çeyreğinde gösterilen yüzde 6,8'lik büyümenin gerisinde kalındığı bildirildi.
 
Büyümenin itici güçleri olan inşaat harcamaları ve diğer yatırımların,  Pekin ile Washington arasındaki gümrük tarifeleri sorunu daha patlak vermeden  zayıflamaya başladığı kaydedildi.
 
Uzmanların, Pekin’in artan borçları dizginlemek için kredileri kontrol  altına almaya başlamasından bu yana yavaşlamayı bekledikleri belirtildi.
 
Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Mao Shengyong, büyümenin "genellikle  istikrarlı" olduğunu ancak "dış çevrelerden kaynaklı belirsizliklerin" arttığını  açıkladı.
 
YAVAŞLAMA DEVAM EDECEK
 
ABD ile Çin arasında bazı mallara ek gümrük tarifesi uygulanması  tartışmaları devam ederken, Çinli liderler yıllık 12 trilyon dolarlık ülke  ekonomisinin ABD Başkanı Donald Trump ile girilen gümrük vergileri savaşından sağ  çıkabileceğine inandıklarını söyledi.
  
Analistler, Pekin’in finansal kontrolü sıklaştırmasıyla ve ticari  gerginliğin artmasıyla ekonomik gerilemenin daha da derinleşeceği tahmininde  bulunurken, Citigroup ekonomistleri yayımladıkları bir raporda, "Çin'in  büyümesinin aniden daha da yavaşlayacağı yönünde riskler var." ifadelerini  kullandı.
 
Washington, 6 Temmuz’da Çin’in 34 milyar dolarlık mallarına yüzde 25  ek gümrük vergisi getirmişti. Pekin ise bu hamleye aynı tutarda ABD ithalat  malına gümrük tarifesi koyarak karşılık vermiş, bunun üzerine Washington 200  milyar dolarlık yeni bir vergi paketi getireceği tehdidinde bulunmuştu.

13:5590.986
Değişim :  -0,19% |  -170,46
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695