Çin`de emlak ateşi bir nebze düştü

10.10.2016 10:57

Son güncelleme : 10.10.2016 10:59

Çin`de aşırı ısınan emlak piyasasının ateşi alınan önlemler sayesinde Ekim ayında bir nebze düştü.Çin'de aşırı ısınan emlak piyasasının ateşi alınan önlemler sayesinde Ekim ayında bir nebze düştü.

CRI'ın haberine göre Beijing, Shanghai ve Shenzhen gibi büyük şehirler, spekülatif konut alımlarını engellemek amacıyla son haftalarda art ardına çeşitli önlemler uygulamaya koydu.

Shanghai, aşırı artan konut fiyatlarının önüne geçmek için arazi arzını arttırmak ve sermaye kontrollerini sıkılaştırmak gibi tedbirler ilan etti. Kent yönetimi tarafından haftasonunda yayımlanan önlemlere göre, daha önce satın alınıp kullanılmayan konutlara yönelik denetim güçlendirilecek ve yeni konut fiyatları daha sıkı denetlenecek.

Şeffaflık yaratıp pazar beklentilerine istikrar kazandırmak amacıyla düzenli olarak resmi piyasa verileri yayımlanacak. Haftasonu konut alım kısıtlamaları açıklayan bir başka kent ise Jiangxi eyaletinin merkezi Nanchang oldu. Önlemler uyarınca, bazı semtlerde bir ya da birden fazla konut mülkiyeti bulunan kişilerin yeni ev almalarına izin verilmeyecek.

En az bir eve sahip, fakat Hukou olarak adlandırılan yerleşim kaydı bulunmayan kişiler ise hem yeni hem de ikinci el konut satın alamayacak. Mortgage ön ödemesi miktarı yüzde 20'den 30'a çıkarıldı. İstatistikler, Ağustos ayında endekslenen kentlerin yüzde 90'ında yeni ev fiyatlarının arttığını gösteriyor. Söz konusu oran Temmuz ayında yüzde 73 olarak gerçekleşmişti.

Öte yandan, Merkez Bankası verileri, Ağustos ayında toplam 529 milyar yuan bireysel mortgage kredisi verildiğini ortaya koydu. Söz konusu krediler, toplam kredi pastasının yüzde 55,7'sini teşkil etti. Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, kısa süre önce yaptığı açıklamada, hükümetin konut fiyatlarındaki son yükseliş hakkında çok kaygılı olduğunu söyledi. Washington'da geçen hafta düzenlenen G20 Maliye ve Merkez Bankaları Toplantısı'nda konuşan Zhou, hükümetin piyasa düzenleyici aktif önlemler alacağını da kaydetti.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591