Çözümün anahtarı Türkiye’de!

16.09.2016 11:15

Son güncelleme : 16.09.2016 11:36

Bölgesindeki enerji hatlarının kilit noktasında bulunan Türkiye, Kıbrıs meselesinde de anahtar ülke. Doğu Akdeniz gazının pazarlara ulaştırılmasında güvenilir yol konumunda olması Türkiye’nin bu konudaki ağırlığını daha da arttırıyor.Türkiye, son dönemlerde dış politikada önemli adımlar atıyor. Rusya, İsrail, Mısır ve Suriye'nin ardından Kıbrıs Rum Kesimi ile enerjide gelinen noktanın Türkiye ekonomisinin geleceği için umut verici olacağı belirtiliyor. Yenişafak'tan Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre Türkiye'nin hem Doğu Akdeniz'den gelecek kaynakları, hem de Rusya, Azerbaycan, İran ve Irak gibi diğer ülkelerden gelen kaynakları topraklarında buluşturacak bir 'hub' olabileceğine dikkat çekiliyor.

RUM KESİMİ DE DURUMUN FARKINDA

Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis'ın bir süre önce Türkiye ile dostluk anlaşması imzalamak istediğini açıklaması sadece Ada'da değil, Türkiye'den Yunanistan'a kadar geniş bir coğrafyada yankı buldu. Bu kaynakların Avrupa'ya ulaşması için en ekonomik ve güvenli yolun Türkiye olduğuna dikkat çeken Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, “Aslında Ada'daki çözümün anahtarı enerji hatları dolayısıyla Türkiye'ye geçmiş oluyor” tespiti yapıyor. Kumbaroğlu, yaptığı değerlendirmede, Rum kesiminden yapılan açıklamalarının Türkiye'nin önemini bir kez daha ortaya koyduğu söyledi.

TÜRKİYE AVRUPA İÇİN EKONOMİK GÜZERGAH

Doğu Akdeniz Havzası'nda toplam 1,5 trilyon metreküp doğalgaz bulunduğunu hatırlatan Kumbaroğlu, Doğu Akdeniz ülkelerinde bu denli büyük bir rezervi kullanacak nüfus, sanayi ve altyapı olmadığına işaret etti. Kumbaroğlu, şu tespitlerde bulundu:

“Böylesine bir rezervi Avrupa gibi ihtiyacı sürekli artan bir pazara ulaştırmak zorundalar. Kıbrıs Adası'nın etrafında yer alan doğalgaz rezervinin kıta Avrupa'sına ulaşması için en ekonomik yol Türkiye'dir. Kıbrıs Rum Kesimi'nden başlayacak hatlar önce KKTC)'ye oradan da Türkiye'ye uzanacaktır. Bu nedenle Kıbrıs'taki anlaşmazlıkların giderilmesinde enerjinin itici güç olacağına inanıyorum."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591