Darbe girişimi FED tutanaklarında

19.08.2016 09:45

Son güncelleme : 19.08.2016 13:47

Amerikan Merkez Bankası`nın 26-27 Temmuz’da toplantısına ait tutanaklarında Türkiye`deki darbe girişimine de yer verildi15 Temmuz'daki darbe girişimi, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 26-27 Temmuz’da gerçekleştirdiği toplantısının tutanaklarında yer aldı. Habertürk'te yer alan habere göre tutanaklarda yer alan açıklamalarda gelişmekte olan ülke ekonomilerinin genel olarak pozitif seviyede olduğu belirtilirken, “15 Temmuz’da Türkiye’de gerçekleşen başarısız darbe girişiminin küresel piyasalar üzerindeki etkisi çok olmadı” ifadelerine yer verildi.

FAİZ TAAHHÜDÜ YOK

17 Ağustos akşamı açıklanan tutanaklarda FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri ABD ekonomisi ve istihdam piyasası konusunda genel olarak sahip oldukları olumlu görüşü sürdürmüş, “Bazı üyeler genişlemeci politikanın kaldırılmasını sağlayabilecek şartların yakın zamanda oluşabileceği öngörüsünde bulundular” ifadesi yer almıştı.

FED TUTANAKLARI YETKİLİLERİN ARTIŞ KONUSUNDA AYRIŞTIĞINI GÖSTERDİFED TUTANAKLARI YETKİLİLERİN ARTIŞ KONUSUNDA AYRIŞTIĞINI GÖSTERDİ

Faiz artışına yönelik ise FOMC’nin büyüme, istihdam ve enflasyon görünüm konusunda güçlü bir konsensusa ulaşana kadar faiz konusunda bir adım atma taahhüdünde bulunmayacaklarına işaret edildi. Tutanaklarda, “Üyeler, seçeneklerini açık tutmaya devam etmenin ve politika duruşunun gelen veriler temel alınarak ayarlanması esnekliğinin sürdürülmesinin uygun olacağı kararına vardılar” denildi.

BEKLENTİ AZALIYOR

Tutanaklar ayrıca üyelerin, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının yarattığı belirsizliğin ve mayıs ayında istihdamda büyümede görülen yavaşlamanın gerilediğine işaret ettiklerini de ortaya koydu.

Tutanakların yayımlanmasının ardından azalan faiz artışı beklentisi ile birlikte doların küresel kur sepeti karşısındaki düşüşü hızlandı. Dolar Endeksi (DXY) 94’e gerilerken, Euro/dolar paritesi de 1.1315 ile son 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591