DenizBank`tan çok önemli açıklama!

14.08.2018 12:35

Son güncelleme : 15.08.2018 10:22

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Herkesin parası ve mevduatı tüm bankacılık sisteminde ve emniyette" dedi. Ateş ayrıca "DenizBank`ta dünya kadar dövizin TL`ye döndüğü haberini alıyoruz" bilgisini de paylaştı.AA

DenizBank Genel  Müdürü Hakan Ateş, son günlerde piyasalarda yaşanan gelişmelere ilişkin AA  muhabirine yaptığı açıklamada, bunun spekülatif bir atak olduğunu, biraz heyecan  yarattığını belirterek, hane halkına, bütün partilere ve basına duyarlı  davranışları için teşekkür etti.

Türkiye'nin çok tedbirli bir şekilde bazı önlemleri küresel krizlere  ve dünyada gelişebilecek olumsuz hallere karşı son 10-15 yıldır almakta olduğunu  ifade eden Ateş, şunları kaydetti:

"BDDK, SPK, Hazine, Merkez Bankası bütün bankacılık sistemiyle  birlikte doğru tavırları zamanında ve eş zamanlı olarak alabildi. ATM'lerimize  olabildiğince efektif yükledik. Bugün itibarıyla bankacılık sisteminin  kullanabileceği limit 50 milyar dolardır. Bir de 20 milyar dolar swap imkanı var.  Toplamda 70 milyar dolar. Herkesin parası, mevduatı nkacılık sisteminde ve  emniyette. 2001'den farklı olarak bankalar, kimse birbiriyle itişip kakışmıyor."

Ateş, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi ile bir tereddüt oluştuğunu  ama bunun karşısına hızlı şekilde Kredi Garanti Fonu'nun konulduğunu anlatarak,  "20 milyar TL diye düşünülüp 250 milyar TL'ye çıktı. Problemli krediler yüzde 1'i  bulmamıştır. Bu imkanlarla piyasayı rahatlatmamız gerekiyor. Bankalar sağlamdır  yeter ki piyasadaki esnaf, özellikle KOBİ'ler birbirine krediyi kesmesin. Bütün  kurumlar birbirine güvensin. Eskiden olan şey ile şimdi olan arasında önemli bir  fark yok. Spekülatif atakların önü TCMB'nin kararlarıyla kesildi." şeklinde  konuştu.

Merkez Bankası'nın açtığı limite kimsenin saldırmadığına dikkati çeken  Ateş, "Hatta hane halkımız, son derece akıllı. Benim bankamda sadece dünya kadar  dövizin TL'ye döndüğü haberini alıyoruz. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu,  birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiği zaman gerek kamu gerek özel sektör  gerek hane halkı gerekse bankacılık sektörü kimsenin sırtımızı yere  getiremeyeceğini bir kez daha gösterdik." dedi.

Kurban Bayramı'nın yaklaştığını anımsatan Ateş, herkese huzurlu bir  bayram diledi.

"ENDİŞEYE MAHAL OLACAK DURUM YOKTUR"

Ateş, gerek Türk bankacılığının gerekse özel sektördeki yurt dışından  direkt borçlanabilen kurumların geri ödeme yeteneklerinin bulunduğunu belirterek,  bu geçiş sürecini müteakkip zaten yeni borçlanmanın devam edeceğini, mevcutların  da vadesi geldiğinde ödeneceğini söyledi.

Bu tür borçlanmaların temelinde hep ticaretin yattığını ifade eden  Ateş, "Finansta ekonomiyi etkileyen çok önemli bir unsur var o da güven.  Enflasyon, faiz ve kur hareketleri beklentiden ibarettir. Endişeye mahal olacak  bir durum yoktur. Yeter ki bu spekülasyonlara meydan veren tarafta biz olmayalım  da o anda alan-satan zarar görmesin. Ekonominin bütünü zamanı gelince sıkıntısız  yürür zaten. Bunu bir krizden ziyade politik ağırlıklı bir spekülatif atak olarak  değerlendirebiliriz." diye konuştu.

Ateş, alınacak en güzel tedbirin özgüven olduğunu vurgulayarak, "Bu  ülkenin de kendine güvenmek için çok fazla nedeni var." dedi.

Stres testlerine ilişkin soru üzerine Ateş, "Her saniye BDDK stres  testi uyguluyor. Merak etmeyin. 2001 krizinden sonra BDDK aldığı bir kararla  bütün bankaların hepsinde bir ekip bulunduruyor. Bize günlük, kriz veya  spekülatif atak yokken bizi devamlı izliyor. Biz de bundan memnunuz. Artık  arkadaş olduk. BDDK murakıpları bizim çalışanımız gibi oldu, görüş alışverişinde  bulunuyoruz. Bütün sistemi takip edebiliyoruz." diye konuştu.

Borçlanmayı dışarıdan kolaylaştırmak için özel sektör olsun,  bankacılık olsun organize bir stresin de yapılabileceğini aktaran Ateş, şunları  kaydetti:

"Biz buna açığız. Buna her zaman hazırız. Düzenleyicinin kararıdır,  isterse bu yapılır. Gerçi yapılsa iyi de olur hiç olmazsa herkes hesabını ortaya  koyar ki spekülatörler buradan '3'ten, 5'ten alayım, satayım, sabah kalkayım  akşam yatıp para kazanayım'cılar bu işten nemalanamasın. Asıl olan ülke  servetlerini, katma değerini bu tür piyasacıların eline düşürmemek."

Ateş,Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) aldığı aksiyonlara  da değinerek, son derece yerinde bir kararlar alındığını dile getirdi. Ateş,  "Bizim hala cepte çok kurşun var. Yeri geldiği zaman bunları kullanmak için oraya  koyuyorsunuz. Bunun yarısından daha azını 'arkadaşlar ihtiyaç halinde  kullanabilirsiniz' diyorsunuz. Olay bundan ibaret. Bankacılığın sermayesi  yeterlidir. Daha da önemlisi halkımız bankacılık sistemine haklı olarak  güvenmektedir." dedi.

Ekonomik verilerin özellikle bankacılık verilerine kenetlenmiş durumda  olduğunu dile getiren Ateş, isimlerin A, B veya C olabileceğini ancak bütün  bankacılığın tek bir bütün olarak düşünülebileceğini bildirdi.

Ateş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"100 milyar dolardan fazla sermayesi olan bir yapı gibi  düşünebilirsiniz. Spekülatif artıştan erozyona uğrayan kısmı dikkate almayalım,  bu geçicidir. Bir zirve yapmıştır, bu kayıtları izale etmek zaman içerisinde  mümkün olacaktır. Önemli olan bu süreci uzatmamak, mümkün olduğu kadar her şeyin  aslına rücu etmesi... Çünkü ekonomik temeller itibarıyla böyle bir spekülasyonu,  böyle bir kur hatta faizi hak edecek bir alt yapı ve ekonomimiz samimiyetle  yoktur. Enflasyon evet yüksek, düşürmemiz lazım yüzde 12'lerden tek hanelere  gelmemiz lazım ama yüzde 19-20 faizler... Bunu açıklamak tamamen risk pirimi ile  mümkün."

Ateş, risk primine bakıldığında Türkiye'nin bu durumun üzerinden  kolaylıkla gelebileceğini belirterek, bu zirvelerden aşağıya doğru iniş olacağını  aktardı.

"MEVDUATLARA EL KONULACAĞI İDDİALARINI GÜLÜP GEÇMEK LAZIM"

Ateş, sosyal medyada mevduatlara el konulacağına ilişkin gerçeği  yansıtmayan iddiaların bulunduğuna dair iddiaların hatırlatılması üzerine, şu  ifadeleri kullandı:

"Konuşmaya bile değer bulmuyorum. Adalet mülkün temelidir. Böyle bir  sistemde, dünyaya entegre olmuş koskocaman bir ekonomi... Mevduata el koyduk, el  koydun ne oldu? 'Mevduata el koymak ne demek bir kere bunu açıklamak lazım. Daha  ziyade spekülasyon işte döviz ödemeyecek de TL ödeyecek.. Böyle spekülasyonlara  hiçbir şekilde meydan vermemek lazım. Şu anda bırakın yurtseverliği şunu bunu bir  vatandaş olarak bile bu tür şeylere gülüp geçmek lazım. Böyle bir şeyin bahis  konusu edilmesi bile akla zarar. bir ülke devleti tarafından mevduata el  konulması ne demek. 200'den fazla dünya ülkesi ile ticareti olan, 200'den milyar  dolardan fazla ithalatı, 170 milyar doları bulacak inşallah ihracatı olan ülke."

Ateş, ekonominin birazcık frenli gitmesinin söz konusu olduğunu  kaydederek, biraz soğumaya ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Türkiye'nin kendi sanayisine ve göreceli üstün olduğu alanlara daha  fazla eğilmesi gerektiğini dile getiren Ateş, Türkiye'nin ihracat, turizm ve  güçlü olduğu alanlardaki fırsatlarından bahsetti.

Ateş, Türkiye'nin 7 düvele karşı Kurtuluş Savaşı verip bu mücadeleyi  kazandığını kaydederek, bu sıkıntıların çok daha rahat aşılabileceğini aktardı.

Hakan Ateş, "Spekülatif, taşa kuma fazla para bağlamayacağız. Geçici  işçilikten ziyade katma değeri olan ve daimi işçilik yaratan alanlara ağırlık  vereceğiz. Türkiye son 10 yılda yılda 9-10 milyon istihdam yaratmıştır. Senede  ilave bir milyon yaratacak bir ülkedeyiz, biz bunu başarabilecek bir güçteyiz.  Ekonominin ısınmasını yavaşlatalım derken büyümeyelim demiyorum ama yüzde 3-4'ler  seviyesinde büyüme şu dönemde bizi rahatlatır." diye konuştu.

"VATANDAŞ İSTERSE MASANIN ÜZERİNDE PARASI HAZIR"

Ateş, Türkiye'nin yurt dışındaki yatırımcılar üzerindeki algısına  ilişkin bir soruya karşılık, yabancı yatırımcıların "Yabancı yatırımcı spekülatif  bazı hareketlerden zarar gördü ama bunun soğuma dönemi yaşanır." dedi.

Bu sürecin hancı-yolcu meselesi olduğunu dile getiren Ateş, "Onlar  bize biz onlara muhtacız. Sırf AB'ye baktığımızda doğrudan yatırımımızın 3'te  ikisi, turistimizin yarısı oradan gelir. Ama onlar da bizden ithalat-ihracat  anlamında ciddi ticaret dengesi oluşturmuştur." şeklinde konuştu.

Ateş, bu kapsamda Almanya'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar verildiğini  anımsatarak, bunun devamının geleceğini bildirdi.

Önemli olan şeyin halkın da bu itidalli tavrını sürdürmesi olduğunu  vurgulayan Ateş, "Ben vallahi üzülüyorum. 'Aldı kasaya koydu, aldı yorganın  altına koydu'... Bunlar ekonomiden çıkmasının yanı sıra o tasarruf sahibine de  zarar veriyor, verecek. 'Benim orada bilmem kaç bin dolarım var, bunu alayım  yastık altına koyayım veya kasama koyayım...' İnanın buna gerek yok. Böyle bir  şey çok cüzi oldu. Böyle bir ataklar falan sayılmasın. Bütün efektifleri kasamıza  doldurduk. Bunları taşımanın da bize maliyeti var ama zararı yok, vatandaş  isterse masanın üzerinde parası hazır."

"SABAHTAN BERİ ÇOK CİDDİ DÖVİZDEN TL'YE GEÇMELER VAR"

Ateş, bankalardan parayı çekip yastık altında saklayanlara ilişkin,  "Aklı başında insan, normal üstü faizlerin olduğu bir dönemde sistemden parasını  çekip orada burada saklamaz. Ayrıca bankalar emniyet için de vardır sadece faiz  için değil." dedi.

Herkesin itidalli davranması gerektiğini yineleyerek, "Zaten de öyle  davranıyor. Açık söylüyorum sabahtan bu yana çok ciddi dövizden TL'ye geçmeler  var, bırakın çekip kasasına, yastık altına, oraya, buraya koymayı. Ayrıca dövizde  de kalabilir, bu sorun değil. Kim nerede istiyorsa orada tasarrufunu yapmakta  özgür. Türkiye liberal bir sistem, sermaye hareketlerinin serbest olduğu bir  ülke. Bu böyle kalacak. Bu çerçevede de spekülatörlere meydan vermeyelim." diye  konuştu.

Ateş, 38 yıldır bu meslekte olduğunu ve 21 yıldır genel müdürlük  koltuğunda bulunduğunu anımsatarak, "Bana kişisel tarihin öğrettiği bir tek şey  varsa Türkiyemiz ve Türk insanımız böyle spekülatif hareketleri çok ağır krizleri  bile atlatacak dayanışma, birlik, beraberlik ruhuna sahiptir iktidarıyla  muhalefetiyle.  Bunu bütün basın yayın organlarını dahil ederek konuşuyorum ve  bir kere daha hepsine teşekkür ediyorum. Biz bankacılık olarak bir bütünüz ve  sektör olarak halkımızın hizmetindeyiz. Ama bu kadar iyi dayanışma ruhunu hane  halkında, kamuda ve özel sektörde görmek bizi çok mutlu etti.

"BANKANIN SATIŞI İÇİN RESMİ MERCİLERİN ONAYINI BEKLİYORUZ"

Ateş, DenizBank'ın satış sürecine ilişkin soru üzerine, alıcının da  satıcının da son derece istekli olduğunu, resmi mercilerin onayını beklediklerini  söyledi.

Normalde 5-6 ay süren sürecin halihazırda devam ettiğini dile getiren  Ateş, ancak düzenleyicilerin gayretiyle bu sürecin kısalabileceğini, yönetimin iş  başında olduğunu, bu isimle devam edeceklerini sözlerine ekledi.

18:051.435
Değişim :  0,21% |  2,98
Açılış :  1.434  
Önceki Kapanış :  1.432  
En Yüksek
1.441
En Düşük
1.425
BIST En Aktif Hisseler18:05
SAFKR 9,35 74.910.547 % 10,00  
KTSKR 35,44 55.296.789 % 9,99  
GENIL 13,00 781.941.785 % 9,98  
SNKRN 23,16 1.105.076 % 9,97  
PENTA 48,78 7.825.339 % 9,96  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 8,6211 8,6227 % 1,21  
Euro 10,1422 10,1717 % 0,64  
Sterlin 11,9276 11,9874 % 0,82  
Frank 9,3829 9,4395 % 0,28  
Riyal 2,2920 2,3034 % 1,19  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.763 1.764 -41,08  
Altın Gr. 488 488 -5,73  
Cumhuriyet 3.246 3.295 -33,00  
Tam 3.233 3.316 -34,44  
Yarım 1.562 1.604 -16,66  
Çeyrek 784 802 -8,33  
Gümüş.Ons 24,29 24,34 -0,84  
Gümüş Gr. 6,73 6,74 -0,16  
B. Petrol 70,40 70,40 -0,89