Devler cari işlemler dengesi verileri için ne dedi?

11.11.2015 14:14

Son güncelleme : 11.11.2015 17:35

Dünya devleri JP Morgan ve Goldman Sachs, TCMB`nin bugün açıkladığı Eylül ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendirdi.



TCMB'nin bugün açıkladığı Eylül ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendiren JP Morgan, 6 yıl aradan sonra cari işlemler dengesinin fazla verisinin Türkiye'nin dış yeniden dengelenmesinin zayıf yurt içi talep ve artan fiyat rekabetinin etkisiyle hız kazandığını gösterdiğini bildirdi.

Dış yeniden dengelenme sürecinin, artan fiyat rekabetigücü, zayıf yurt içi talep ve bastırılmış enerji fiyatlarının etkisiyle gerilemeye devam etmesinin beklediklerini ifade eden JP Morgan, euro/ABD Doları paritesindeki durgunluğun da buna yardımcı olacağını öngördü.

Bununla birlikte JP Morgan, yatırımcıların siyasi gelişmelere odaklı göründüklerini ve cari işlemlerdeki bu iyileşmenin büyük olasılıkla siyasi istikrar yeniden tesis edildikten sonra takdir edileceğini vurguladı.

'TL HALİ HAZIRDA ADİL DEĞERİNE YAKIN'

Öte yandan Goldman Sachs ise yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

"TCMB'nin bugün açıkladığı Eylül ayı ödemeler dengesi rakamlarını değerlendiren Goldman Sachs, cari işlemler dengesinin 2009 yılından bu yana ilk kez fazla vermesinin dış yeniden dengelenmenin devam ettiğini gösterdiğini bildirdi. Eylül ayı verisi göreceli fiyat ve talep ayarlamalarının dış yeniden dengelenmeyi yönlendiğine işaret etmeye devam ediyor."

Goldman Sachs, mevsimsel etkilere göre düzeltilmiş verilere bakıldığında cari işlemler dengesinde iyileşmenin daha kayda değer seviyede olduğunu belirtti. 

Türk Lirası'nın hali hazırda 'adil değer'ine yakın olduğuna inandıklarını da ifade eden Goldman Sachs, bununla birlikte yurt içi fiyat katılıklarının, cari işlemler hesabında daha sürdürülebilir bir seviyeye ulaşılmasının sağlanması için kurda aşırıya kaçılmasını gerektirebileceğini vurguladı.





17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591