Devler enflasyon için ne dedi?

03.07.2015 14:51

Son güncelleme : 03.07.2015 16:09

Dünya devleri Türkiye`nin bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Goldman enflasyonun ağustosta yüzde 7`nin altına inmesini beklediğini açıklarken, JP Morgan ise enflasyonun sürpriz yaptığını söyledi.Dünya devleri Türkiye'nin bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. TÜİK'in bugün açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamlarını
değerlendiren Goldman Sachs, enflasyonun piyasa beklentilerinin altında gerçekleştiğini, bunda temel etkenin gıda fiyatlarının Mayıs ayına göre yüzde 13,1 ve yıllık bazda yüzde 1,2 düşüş göstermelerinin rol oynadığını vurguladı.

AĞUSTOSTA YÜZDE 7'NİN ALTINA İNER

Gıda fiyatlarının aşağı gitmesi için hala alan olduğuna inanan Goldman Sachs ekonomistleri, TÜFE'nin Ağustos ayında yüzde 7'in hafif altına geleceğini ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 7,8 civarında kalacağını tahmin ediyorlar.

Bununla birlikte çekirdek enflasyon dinamiklerinin problemli olmaya devam ettiğini belirten Goldman Sachs, çekirdek enflasyonda ivmenin yıllık bazda yüzde 10'a doğru hızlandığını not ettiklerini de ifade etti.
 
'SÜRPRİZ YAPTI'

JP Morgan ise enflasyonun aşağı yönlü sürpriz yaptığını bildirdi. Bu sürprizde gıda fiyatlarında beklenenden daha güçlü bir düzeltme yaşanmasını etkili olduğunu ifade eden JP Morgan, ancak enflasyonun temelinde yatan faktörlerin güçlü olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Cari ortamda TCMB'nin para politikasını gevşetmek için alanı olmadığını savunan JP Morgan, TCMB'nin ana önceliklerinden birinin kurda istikrarın sağlanması olmaya devam etmesini beklediklerini de vurguladı.

JP Morgan, Haziran ayı enflasyon rakamlarını enflasyon bekleyişlerinde ve TCMB'nin kredibilitesinde bir toparlanma sağlayabileceğini, ancak TCMB'nin kurdaki oynaklığı düşük tutmak için ihtiyatlı olmaya devam etmesi gerektiğini ifade etti.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591