Dolar/TL adeta kum saati!

15.09.2015 14:51

Son güncelleme : 15.09.2015 16:35

Dün rekor kıran dolar bu sabah rekor seviyelere göz kırpmasının ardından düşüşe geçti. Dün negatif ayrışan Türk Lirası bugün pozitif ayrışırken, TL ile beraber negatif eğilimde olan para birimlerinde de TL kadar olmasada pozitif hava hakim.AYŞE EKİN GÜNDÜZ/UZMANPARA

Dün rekor üzerine rekor kıran dolar, bu sabah rekor seviyelere göz kırpmasının ardından PKK'nın müzakerelere hazır olduğu mesajının ardından düşüşe geçti. Sabah saatlerinde 3.07 seviyelerini zorlayan kur gün içinde 3.0228 seviyesine gerilerken, gelişmekte olan ülke kurları arasında geçen hafta boyunca ve dün negatif ayrışan Türk Lirası da bugün pozitif ayrışıyor.
 
DOLAR/TL DÜN NEGATİF, BUGÜN POZİTİF AYRIŞTIDiğer yandan, bugün Türk lirası ile beraber negatif eğilimde olan para birimlerinde de Türk lirası kadar olmasa da pozitif seyir görülüyor.

Brezilya Reali, dolar karşısında yüzde 0.48 değer kaybederken, Çek Korunası da dolar karşısında yüzde 0.12 ekside. TL dolar karşısında yüzde 1'in üzerinde kazançla başı çekerken, Meksika Pezosu yüzde 0.40, Polonya Zlotisi yüzde 0.29, Macar Forinti yüzde 0.26, Rus Rublesi yüzde 0.86, Güney Afrika Randı ise yüzde 0.34 artıda.

GELİŞEN ÜLKE PİYASALARDA ORTAK RİSK FED!

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, konuya ilişkin UZMANPARA'ya yaptığı değerlendirmede gelişmekte olan piyasalar ele alındığında ortak riskin Fed’in perşembe günü faiz artırması olarak gözüktüğünü söyledi. 

"Burada da hangi gelişmekte olan ülke piyasasının ne derecede etkileneceği tamamen iç kırılganlıklarla alakalı bir durum olacaktır" diyen Erkan, sözlerine şöyle devam etti:

FED FAİZ ARTIRIRSA TL NASIL ETKİLENİR?

"Bu kapsamda da Türkiye halen en riskli ülkeler arasında olmaya devam etmektedir. Fed eğer Perşembe günü herhangi bir faiz artırımı adımı atarsa, Türk Lirası'nda yine şiddetli bir değer kaybı olmasını bekliyoruz. Kurun Fed öncesinde ara ara realizasyon yapma durumu söz konusudur, ancak mevcut seviyelerde alım yapılacaksa hedef en az 3,10 olmalıdır.

Böyle bir durumda Fed’in bir faiz artırımı hamlesi yapması kuru bu seviyelere doğru götürebilir. Bugün kur bir kez daha zirve test ettikten sonra gerilemişti, haliyle bir zirve psikolojisi söz konusu olabilir. Ancak geniş fotoğraftaki görünüm kurda yukarı yönlü olmaya devam edecektir. Fed bu ayı pas geçerse kısa vadede fiyatlarda rahatlama olur, ancak iç dinamiklerdeki zayıflıklar belirsizlikler ve yüksek risk primi Türk varlıklarını baskılamaya devam edecektir."
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591