Dünya devi Türkiye`yi odağına aldı

10.12.2018 16:29

Son güncelleme : 11.12.2018 09:43

Seyahat teknolojisi alanında yüzde 44 pazar payı ile dünyanın en büyük firması Amadeus, Türkiye`de en az 7-8 start-up`a yatırım yapacağını duyurdu. Şirketin Orta ve Güney Avrupa`dan Sorumlu Online Ticari Satış Direktörü Eric Willems konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında, Türkiye`nin start-up`lar konusunda Avrupa`da İsrail`den sonra potansiyeli en yüksek ikinci ülke olduğunu belirterek, bu nedenle 2019`dan itibaren Türkiye`deki start-up`ları büyütmek, finansal destek vermek ya da satın almak üzerine bir strateji oluşturduklarını söyledi.REUTERS

Seyahat teknolojisi alanında yüzde 44 pazar payı ile dünyanın en büyük firması konumundaki Amadeus'un Orta ve Güney Avrupa'dan Sorumlu Online Ticari Satış Direktörü Eric Willems, Türkiye'de en az 7-8 start-up'a yönelik yatırım ya da satın alma planladıklarını söyledi.

190'ın üzerinde ülkede faaliyetleri olan Amadeus'un Türkiye'deki büyüme planları ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Willems, Türkiye'nin start-up'lar konusunda Avrupa'da İsrail'den sonra potansiyeli en yüksek ikinci ülke olduğunu belirterek, bu nedenle 2019'dan itibaren Türkiye'deki start-up'ları büyütmek, finansal destek vermek ya da satın almak üzerine bir strateji oluşturduklarını söyledi.

Willems, "Türkiye'de çok gelişmiş finansal teknoloji şirketleri var. Biz de bunun seyahat teknolojisi tarafındaki gelişimine öncülük edip desteklemek istiyoruz. Seyahat sektöründe kişiselleştirme çok önemli. İnsanlar kendilerini tanıyan ve onlara seçenek sunabilecek platformlarla daha çok ilgileniyor" dedi ve ekledi:

"Türkiye'de de bu anlamda önemli start-up'lar olduğuna ve yenilerinin de geleceğine inanıyoruz. Türkiye'de en az 7-8 start-up'a yatırım yapacağımızı düşünüyorum."

Willems, söz konusu yatırımın ne şekilde olacağı sorusu üzerine ise, "Finansal olarak yatırım yapabiliriz, satın alma yapabiliriz, teknolojik olarak destekleyebiliriz ya da ürünlerini başka ülkelere satabiliriz" diye konuştu.

Türkiye'de 2013 yılında bir start-up satın aldıklarını ve bu şirket aracılığıyla yazılan sadakat programının şu anda dünyada 36 hava yolu tarafından kullanıldığını belirten Willems, yeni start-up yatırımlarıyla birlikte Türkiye'den yazılım ihracatını da artıracaklarını söyledi.

TOPLANTI VE KONFERANS TURİZMİNDE ÖNEMLİ ARTIŞ BEKLENİYOR

Türkiye'de devam eden hızlı tren yatırımlarının yanı sıra yeni İstanbul Havalimanı'nın büyük bir potansiyel vaat ettiğini belirten Amadeus Türkiye Ülke Müdürü Mahir Yanık da, 2019 yılından itibaren Türkiye'de toplantı ve konferans turizminde de önemli bir artış beklediklerini vurguladı.

Yanık, 2018'de ise finansal dalgalanmaların yurt dışına yapılan uçuşları bir miktar azalttığını, ancak yurt dışından gelişlerde büyük bir artış yaşandığına işaret etti.

Toplantıda verilen bilgiye göre, 34 milyar dolarlık piyasa değeri ile seyahat teknolojisi alanında dünyanın en büyük firması konumundaki Amadeus'un dünyada yüzde 44 pazar payı bulunuyor. Şirketin Türkiye'deki pazar payı ise bunun biraz daha üzerinde seyrediyor.

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552