`Dünyadan kaynak getiren yedinci büyük bankayız`

25.12.2018 16:02

Son güncelleme : 26.12.2018 13:46

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, dünyadan kaynak getiren yedinci büyük banka olduklarını ve bugün itibarıyla ihracat kredilerinin yüzde 49`unu kullandırdıklarını belirterek, "2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye ihracatının yüzde 26`sını finanse etmiş olacağız" ifadesini kullandı.AA

Kayseri Sanayi Odası'ndan (KAYSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Oda'nın aralık ayı olağan meclis toplantısı, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'ın katılımıyla meclis salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri  Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, OSB  Başkanı Tahir Nursaçan, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi, disiplin kurulu ve  yüksek istişare kurulu üyeleri katıldı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Eximbank'ın yıl sonuna kadar 8 şube daha açacağını ve toplam şube sayısını 20'ye  çıkaracaklarını bildirdi.

2019 Mart ayına kadar da ihracatçılara daha tatmin edici limitler  vereceklerini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"İhracata verdiğimiz desteği reel olarak artırabiliyor muyuz sorusuyla  hareket ediyoruz. Daha çok ihracatçıya ve KOBİ'ye destek olabiliyor muyuz diye kendimize bakıyoruz. Dünyadan kaynak getiren yedinci büyük bankayız ve bugün  itibarıyla ihracat kredilerinin yüzde 49'unu kullandırıyoruz. 2018 yılı sonu  itibarıyla Türkiye ihracatının yüzde 26'sını finanse etmiş olacağız. 2019'da da 1  puan daha artırarak desteğimizi devam ettirmeye kararlıyız. Son üç dört ayı  değerlendirirsek desteğimizi hiç azaltmadık, tam tersine bu dönemde de  desteğimizi reel olarak artırmaya devam ettik. Önümüzdeki dönemde daha çok  ihracatçıya ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün itibarıyla reel ihracat yapan 11 binden  fazla ihracatçıya ulaştık. 2020 sonuna kadar bu rakamı 15 bine çıkarmayı, yani  reel ihracat yapan bütün ihracatçılarımıza ulaşmayı hedefliyoruz."

İhracatçıların kur riski almamaları gerektiğine işaret eden Yıldırım,  "İhracatçılarımızın kur riski almalarını hiç anlayamıyorum. Kur riski almamaları  gerektiğinin bir kere daha altını çiziyorum. Kur riski almak hem kendinize hem de  ülkenize zarar veriyor. Kur riski finansçılarımızın işi, ihracatçılarımızın işi  değil. İhracatçımızın işi üretmek, yeni pazarlar bulmak ve satmak olmalı."  ifadelerini kullandı.

Yıldırım, finansal enstrüman yaratma konusunda çalışma yaptıklarını da  sözlerine ekledi.

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552