ECB`nin programına tepkiler olumlu

23.01.2015 08:47

Son güncelleme : 23.01.2015 08:52Avrupa Merkez Bankası'nın dün açıkladığı genişletilmiş tahvil alım programına ilk tepkiler olumlu.

Credit Agricole yöneticisi Frederik Ducrozet yaptığı değerlendirmede, açıklan programın büyüklük ve kapsam olarak açık bir şekilde pozitif olduğunu söyledi. Ducrozet, "Getirilen sınırlamalar programın piyasa etkisini azaltma potansiyeline sahip. Bununlar beraber bu noktada daha fazla parasal genişlemeye ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Ancak durumda değişiklik olur ise Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) programı da buna göre ayarlanabilir görünüyor" diye konuştu.


 
Deutsche Bank'ın Almanya  varlık yönetim birimi baş yatırım yetkilisi Johannes Muller de yaptığı değerlendirmede, parasal genişleme programını olumlu karşılarken, etkilerinin sınırı olacağını öngördüklerini belirtti. 


 
Açıklanan aylık 60 milyar euroluk tahvil alım miktarının, tahminlerin üst bandında olduğunu belirten Muller, "Ekonomik bir perspektiften baktığımızda ECB'nin devlet tahvili alımları ne her derde deva ne de yıkıcı bir güç. Ekonomi için en pozitif etkisi büyük olasılıkla euronun devalüasyonu olacak. Ancak her şartta parasal genişlemenin toplametkisi büyük olasılıkla sınırlı olacak" diye konuştu.
 


İtalya Bankalar Birliği Baykanı Antonio Patuelli de yaptığı değermendirmede, ECB'nin aldığı kararın Euro Bölgesi ekonomisinde bir toparlanmanın ateşlenmesine yardım açısından önemli bir faktör olduğunu savundu. Patuelli, İtalyan bankalarının ECB'nin kararlarının İtalya'da ekonomik kalkınmanın desteklenmesini yönünde somut adımlara dönüşmeleri için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını da vurguladı.

12:1394.372
Değişim :  0,26% |  248,82
Açılış :  94.524  
Önceki Kapanış :  94.123  
En Yüksek
94.639
En Düşük
93.813