`Ekonomimiz stabil konumundadır`

22.08.2016 14:05

Son güncelleme : 22.08.2016 14:52

Kalkınma Bakanı Elvan, "FETÖ`nün darbe girişimi sonrası Türkiye’nin sağlam temelleri sayesinde bu girişim en az hasarla atlatılmıştır. Ekonomimiz stabil konumundadır, bankacılık sistemimiz güçlüdür ve yatırım ortamımız eskisi kadar avantajlıdır" dediKalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin sağlam temelleri sayesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin en az  hasarla atlatıldığını belirterek, "Şu anda, ekonomimiz stabil konumundadır,  bankacılık sistemimiz güçlüdür ve yatırım ortamımız eskisi kadar avantajlıdır."  ifadesini kullandı.

Elvan, Al Jazeera English için yazdığı makalede, Türkiye'de son  dönemde yaşananları ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

FETÖ'nün darbe girişimine değinen Elvan, bunun ardından acil riskleri  belirlemek ve saldırının sorumlularını ortaya çıkarmak amacıyla 3 ay süreli  olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini belirtti. Elvan, OHAL'in günlük yaşama  herhangi bir etkisi olmadığının altını çizerek, "15 Temmuz darbe girişimi başka  bir gelişmekte olan ülkede gerçekleşmiş olsaydı, sonuçları yıkıcı olabilirdi.  Ancak Türkiye’nin sağlam temelleri sayesinde bu girişim en az hasarla  atlatılmıştır. Şu anda ekonomimiz stabil konumundadır, bankacılık sistemimiz  güçlüdür ve yatırım ortamımız eskisi kadar avantajlıdır." değerlendirmesinde  bulundu.

Bu ciddi olayın Türk finans piyasası üzerindeki etkilerinin sınırlı ve  kısa süreli olduğuna dikkati çeken Elvan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın  (TCMB) darbe girişimini profesyonel ve özgüvenli bir şekilde idare ettiğini  belirtti. Elvan, Türk demokrasisine saldırının ardından TCMB'nin sermaye çıkışını  asgari düzeyde tutmak amacıyla piyasalara nakit akışı sağladığını ve yatırımcının  Türk Lirası ve ekonomisine olan güvenini geri kazandığını bildirdi.

    TBMM'nin yatırım ortamının iyileştirilmesi hakkında kanunla, iyileşme  sürecine katkıda bulunduğunun altını çizen Elvan, şunları kaydetti:

 

    "Türkiye 2016-2018 orta vadeli büyüme hedeflerindeki büyüme,  enflasyon, işsizlik ve cari açık hedeflerini karşılamak için gereken tüm adımları  atmak ve reformları hayata geçirmekte kararlıdır. 15 Temmuz’da ciddi bir  tehlikeyi atlatmışken, yatırımcıların Türkiye’ye gelmesi için doğru bir zamandır.  Türkiye’nin en büyük havaalanının inşaatı dahil olmak üzere büyük yatırımlar  planlandığı şekilde devam etmektedir. Darbe girişimi ile bağlantısı tespit  edilenler adalet önüne çıkarılmak suretiyle Türkiye’nin demokratik kurumları daha  da güçlenecek ve karar alma süreçleri daha şeffaf ve yatırımcı dostu olacaktır.  Son olarak, yatırımcıların Türkiye’yi ziyaret ederek politika yapıcılarla  görüşmelerini ve gelecek planları hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmalarını  tavsiye ediyoruz."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591