`Enflasyondaki düşüş geçici`

20.05.2015 11:36

Son güncelleme : 20.05.2015 12:00

BOE 2. çeyrekte büyümenin hızlanmasını bekliyor. BOE PPK tutanakları ayrıca Tutanaklar ayrıca, BOE üyelerinin enflasyondaki düşüşün geçici olduğuna ve enflasyonun sıfıra yakın seviyede çok uzun süre kalmayacağına inandıklarını ortaya koydu.İngiltere Merkez Bankası (BOE) Para Politikası Komitesi, yıla yumuşak bir başlangıç yapılmış olsa da yılın ikinci çeyreğinde büyümenin hızlanmasını bekliyor.

FAİZ KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ YAPTILAR

Para Politikası Komitesi'nin Mayıs ayı politika toplantısının bugün yayınlanan tutanaklarına göre, 9 üyenin tamamı faiz oranının yüzde 0,5 seviyesinde tutulması ve BOE'nin tahvil portföyünün büyüklüğünün 375 milyar GBP olarak sürdürülmesi konularında görüş birliği yaptılar.

Geçtiğimiz yıl yapılan her toplantıda faiz artırımı yapılmasını savunan 2 üye Martin Weale ve Ian McCafferty, bu toplantıda faizleri artırmak veya sabit tutmak yönünde oy kullanma arasında denge olduğunu ifade ettiler. Üyelerin tamamı Nisan ayı tutarakları sonrasında finansal piyasaların faiz artırımı için beklentilerinin bir miktar öne geldiğini de not ettiler. Bununla birlikte üyelerin tamamı gelecek 3 yılda faizlerin artırılmasının, artırılmamasındandaha olası olduğu konusunda da görüşbirliğine vardılar.

BÜYÜME REVİZE EDİLEBİLİR

Tutanaklara göre BOE uzmanların, ilk çeyrek için yüzde 0,3 olarak açıklanan GSYH büyüme verisinin yüzde 0,5'e revize edilebileceğini ifade ederlerken, 2. çeyrekte GSYH'nın toparlanacağını ve büyümenin yüzde 0,7 olacağını öngördüler.
 
'ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ GEÇİCİ'

Tutanaklar ayrıca, BOE üyelerinin enflasyondaki düşüşün geçici olduğuna ve enflasyonun sıfıra yakın seviyede çok uzun süre kalmayacağına inandıklarını ortaya koydu. Üyeler, enflasyonun yılın sonuna doğru kayde değer toparlanma göstermesini bekliyorlar.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591