Ertem`den Moody`s`e tepki: Her zaman rezil olacaklar

31.08.2017 12:24

Son güncelleme : 01.09.2017 12:40

Moody`s Türkiye ilgili tahminini değerlendiren Ertem, "Moody`s büyümeyi revize etmedi, çuvalladı tüm analizleri çağ dışı, her zaman bu şekilde rezil olacaklar" dedi.Cemil Ertem, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, "TL kendi değerine doğru bir atak yaptı, gelişmekte olan para birimlerinden daha olumlu olarak ayrıştı. Değerli TL'nin avantaj mı dezavantaj mı olduğunu da konuşmak gerekiyor, ihracat için henüz dezavnataj yarattığı söylenemez" dedi ve bu durumun TL'deki avantajlı durumun borsaya girişi hızlandırdığını ifade etti.

"Merkez Bankası'nın çok ciddi önlemler aldığını görüyoruz, burada bir sıkıntı yok" diyen Ertem, "Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesi çerçevesinde her türlü hareket beklenebilir, beklenti dışı hareketler piyasayı bozar" dedi. Ertem, Merkez'in ağırlıklı fonlama maliyetinin oldukça yüksek seviyede olduğu bilgisini paylaştı.

Ertem, Almanya ile gerilimin ekonomik ilişkilere yansımayacağını düşündüğünü söyledi.

MOODY'S'E TEPKİ: ÇUVALLADI

Moody's Türkiye ilgili tahminini değerlendiren Ertem, "Moody's büyümeyi revize etmedi, çuvalladı tüm analizleri çağ dışı, her zaman bu şekilde rezil olacaklar" dedi.

'KGF TEK ÇATI ALTINDA DEVAM EDECEK'

Ertem, "KGF'nin tek çatı altında devam edeceğini söylemek istiyorum. 180 günlük program çerçevesinde kredi genişlemesi konusuna da belki bakılacak. Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında bu kadar fark olması ciddi sorun. Üretici tarafındaki şişkinliği aşağı indirmemiz gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

17:4691.185
Değişim :  0,03% |  27,79
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695