Faizler arttı, kredili konut satışları düştü

22.02.2018 12:02

Son güncelleme : 22.02.2018 16:12

Faiz oranlarının bir yıldır sürekli artması ve ocakta yüzde 1,14`e ulaşarak 18 aylık zirveyi görmesinin ardından ipotekli konut satışları, yılın ilk ayında 2017`nin aynı dönemine göre yüzde 20,3 azaldı.AA

Faiz oranlarının bir yıldır sürekli  artması ve bu yılın ilk ayında yüzde 1,14'e ulaşarak 18 aylık zirveyi görmesinin  ardından Türkiye genelinde ipotekli konut satışları, Ocak 2018'de geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 20,3 düştü. 
 
Geçen yılın ocak ayında yüzde 0,95 olan konut kredisi faiz oranının  2018'in aynı döneminde yüzde 1,14'e çıkmasıyla ev sahibi olmak isteyen  tüketicilerin kredi maliyeti de yüzde 10,2 arttı. Konutta faiz oranlarındaki  yükseliş nedeniyle 100 bin lira kredi çeken bir vatandaş, bir yıl öncesine  kıyasla 17 bin 220 lira daha fazla ödedi.
  
Son bir yıldır sürekli artan konut kredi faizleri, geçen ay yüzde  1,14'e yükselerek 18 ayın zirvesine çıktı.
 
TÜİK'in açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, geçen yılın ilk  ayına göre 2018'in aynı döneminde yüzde 20,3 azalan ipotekli konut satışları 28  bin 678'e geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise  yüzde 37,7'den yüzde 29,6'ya düştü.
 
Gayrimenkul sektörü temsilcileri, konut satışlarının durağanlaşmaya  başladığını ve faizlerin yüksek olması nedeniyle vatandaşların konut alımını  ertelediğini belirtiyor.
 
"VATANDAŞ ALIMINI ERTELİYOR, KİRAYA YÖNELİYOR"
  
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konuya ilişkin AA  muhabirine yaptığı değerlendirmede, son bir yıl içinde konut satışlarının her ne  kadar yüksek gibi görünse de istenildiği gibi gitmediğini söyledi.
 
Konut fiyatlarının bir yıldır çok az arttığını, önceki yüksek  değerleme nedeniyle fiyatların hala çok yüksek olduğunu ifade eden Aşa, konutta  kredi faizleri ve fiyatların yüksek olmasının satışları olumsuz etkilediğini  kaydetti.
 
Aşa, "Konut kredisi faiz oranları çok yüksek. Son 2 yıldır İstanbul  genelinde kiralar da ciddi oranda geriledi. Bu nedenle vatandaşlar, 'Hem aylık  hem de toplamda yüksek faiz ödeyeceğime bir süre kirada otururum, faizler düşünce  ev alırım' diye düşünüyor." şeklinde konuştu.
 
"KREDİ FAİZLERİ ORANLARI DÜŞÜNCE BAZILARI ZAM YAPIYOR"
 
Nizameddin Aşa, yüksek faiz oranlarının caydırıcılığı nedeniyle  insanların ev alımını ertelediğini vurgulayarak, faiz oranlarında psikolojik  sınırın yüzde 1 olduğunu, oranların bu rakamın altında bulunması gerektiğini  söyledi.
 
Şu anda Türkiye'deki konut kredisinin Avrupa veya ABD'de verilen  mortgage ile alakası olmadığını belirten Aşa, Türkiye'de "konut kredisi" adı  altında tüketici kredisi verildiğini savundu.
 
Aşa, "Şu anda İstanbul'da ev arayan kesim orta ve alt gelir grubuna  sahip. Müteahhitler de elini taşın altına koymalı, faizler düşünce fiyatları  artırmamalı. Maalesef böyle kısır bir döngü var; kredi faizleri oranları düşünce  bazıları zam yapıyor. Hatta şu anda konut fiyatlarında indirime gidilmeli."  ifadelerini kullandı.
 
"HER ZAMAN DÜŞÜK FAİZDEN YANAYIZ"
 
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi  Durbakayım da halihazırda Türkiye'de faizlerin çok yüksek olduğunu belirterek,  faizlerin artırılmasının üreticiyi zor durumda bırakacağını kaydetti.
 
Yüksek faizden tüketicinin de direkt etkileneceğini ifade eden  Durbakayım, yüksek faizlerin projelerin durması manasına geleceğini söyledi.
 
Durbakayım, "Projelerin durması ve satışların yavaşlaması, toplam  istihdamın yüzde 5-6'sını yapan inşaat sektörünün zora girmesi demek. Bu sektör,  yüzlerce alt sektörü etkiliyor. Bizler her zaman düşük faizden yanayız. Düşük  faiz, konut alacak tüketici ve konut satacak üreticinin lehine." diye konuştu.
 
"BANKA KREDİLİ KONUT SATIŞLARI 7 BİN 315 AZALDI"
 
Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ise geçen yılın ocak  ayında 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranının yüzde 0,95'lerde olduğunu, bu  oranın 2018 başında yüzde 1,2'lere yaklaştığını bildirdi.
 
Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre banka kredili ev satışının  7 bin 315 azaldığını ifade eden Akbal, bu durumun, markalı konut üreticilerini  kendi kampanyalarını daha cazip hale getirmeye ittiğini söyledi.
 
Akbal, sektörün sürdürülebilirliği açısından bankaların elini taşın  altına koyması gerektiğini belirterek, "Çünkü ülkemizde barınma ihtiyacı henüz  yeterli seviyede değil. Bu nedenle her yıl konut satışı ve yapı ruhsatı adedinde  rekor kırılıyor. Biz ekonomiye lokomotif olan sektörümüzü canlı tutmak için her  türlü adımı atıyoruz. Bankalardan da benzer tutumu bekliyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
"FAİZLERİN DÜŞMESİ TÜM EKONOMİYE CAN SUYU OLUR"
 
Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, önceki yıl kamu bankalarının  başlattığı düşük faiz kampanyalarının yanı sıra hükümetin getirdiği teşviklerin  sektörün 2 yıl üst üste satış rekoru kırmasında ciddi etkisi olduğunu vurguladı.
 
Bu yıl hem faiz oranlarının yükseldiğini hem de bazı teşviklerin  süresinin dolduğunu aktaran Timur, ipotekli konut satış adedinin yüzde 20,3  düşmesinin bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.
 
Timur, inşaatın 200 alt sektörü etkilediğini belirterek, "Bu anlamda  faizlerin düşmesi sadece bizim sektörümüze değil, tüm ekonomiye can suyu olur.  Ayrıca ertelenmiş konut talebini hareketlendirir. Maliyetler her geçen gün  artıyor ancak bizler elimizi taşın altına koyarak bunu fiyatlara yansıtmıyoruz.  Konut satışları için bankalar da olumlu adım atmalı." diye konuştu.
 
  

15:3691.511
Değişim :  0,39% |  354,00
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.596
En Düşük
90.695