`Fed faizleri tahmin edilenden daha hızlı artıracak`

19.04.2016 09:09

Son güncelleme : 19.04.2016 10:52

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, "Fed faizleri yatırımcıların şu an tahmin ettiğinden daha hızlı artıracak" dedi.Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed'in faizleri yatırımcıların şu an tahmin ettiğinden daha hızlı artıracağını söyleyerek, yatırımcıların ABD ekonomisi ve para politikasına dair çok kötümser olarak tanımladığı görüşlerini hedef aldı.

Rosengren böylelikle iki haftada ikinci kez, önümüzdeki yılların her birinde birer ılımlı faiz artışı öngören vadeli piyasaların hedeften uzak olduğu mesajını verdi.

ABD enflasyonunun şu an Fed hedeflerine "çok daha yakın" olduğunu söyleyen Rosengren, birinci çeyrekteki zayıf büyümenin üzerinde çok durmadı ve ekonominin "temel olarak sağlam" olduğunu belirtti.

Açıklamalar, Fed'in güvercin tarafının bile piyasalarda merkez bankasının sıkılaşma planını hayata geçirip geçiremeyeceğine dair görülen şüphelerden rahatsızlık duyduğu sinyalini veriyor.

Fed'in "güvercinleri" arasında yer alan ve bu yıl para politikasında oy hakkına sahip olan Rosengren, "Kademeli faiz artışlarının kesinlikle uygun olduğunainanıyorum, fakat risklerin o kadar yüksek olduğuna veya görünümün şu andaki vadeli piyasaların tavsiye ettiği gibi aşırı yavaş bir faiz artış yolunun izlenmesini gerektirdiğine inanmıyorum" dedi.

Central Connecticut State University tarafından düzenlenen bir panelde konuşan Rosengren, "Ben Fed'in tam istihdam seviyesi hedefinin çok üzerine çıkarak faizleri aniden artırmak zorunda kalmamasını tercih ederim" dedi ve bunun piyasalar için olumsuz sonuçları olacağını ve potansiyel olarak bir resesyona yol açabileceğini belirtti.

Rosengren ne zaman Fed'den bir faiz artışı beklediğini açıklamasa da, kendinden emin konuşması Haziran ayında bir faiz artışı için kapıyı açık bıraktığı anlamına geliyor.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591