`Fırat Kalkanı`nı piyasalar olumlu algılayacaktır`

26.08.2016 11:52

Son güncelleme : 27.08.2016 13:11

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fırat Kalkanı operasyonunun ekonomiye etkileri hakkında açıklama yaparken, piyasaların bu durumu olumlu algılayacağını ifade etti.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Zeybekci, Fırat Kalkanı'nın piyasalara etkisinden bahsederken, ihracat rakamlarıyla ilgili daha yüksek veriler beklediklerini ifade etti.

'FIRAT KALKANI HAREKETİ PİYASALAR TARAFINDAN OLUMLU ALGILANACAKTIR'

Zeybekci sözlerine şöyle devam etti:

"Fırat Kalkanı operasyonu Türkiye'nin istikrarı için atılmış pozitif bir adımdır. Bizim PYD ve YPG'yle ilgili açık ve net tavrımız vardı. Bunlar terör örgütüdür. Müttefik birliği ile istişare ile yapmış olduğu hareket olumlu olarak algınacaktır.

Türkiye'nin geleceği için atılmış bir adımdır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 18 Temmuz'daki ekonomimize baktığımızda çok pozitif bir seyir gördük. Sabah 08.30'da bütün bankacılık sistemi çalışıyordu. Saat 09.30'da Borsa İstanbul açıldı. Türk ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Dünyanın en iyi 18. ekonomisi olduğunu görüyoruz. 15 Temmuz ve bugünkü Fırat Kalkanı operasyonuna bakarsak 15 Temmuz'u çok iyi konuşmak lazım. O bölgenin güvenliğinin sağlanması. Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması pozitif olarak algılanır.

Algıyla olgu arasında bir fark vardı. Türkiye hakkında negatif algı vardı. Dünyada 16 ülkede biz bizi anlatmayalım bizi dostlarımız anlatsın Türkiye'de yaşayan, bağlantıları olan dostlarımız anlatsın. Siz biliyorsunuz bizi, yatırımı olan sizsiniz biz anlatmayalım dedik ve ilanlarla kendi sözleriyle, sosyal medyada, her ülkeden televizyonlarla böyle bir süreç başlattık. Resmin arkasını anlatarak başarılı sonuç aldığımız bir süreç yakaladık.

'HEDEFİMİZ 200 MİLYAR DOLAR'

Amacımız en kısa sürede varlık yatırım fonunu 200 milyar dolarlık varlığı kontrol edebilen bir güç haline getirebilmek. İhracat rakamlarında da yüzde 10 civarında bir artış bekliyoruz.

Yurtdışında Türkiye'nin tanıtımını ve 15 Temmuz'u anlatıyoruz. Yatırım teşviklerine dönersek Bakanlar Kurulu olarak belirlediğimiz sektörler olacak sanayi, teknoloji, enerji gibi. 2023 hedeflerimizi sağlam temellere oturtmak gibi bir düşüncedir bu. Türkiye G20'nin önemli bir üyesi. Önümüzdeki haftasonu Cumhurbaşkanımızla G20 için Çin'e gideceğiz. Varlık Fonundan beklentilerimiz yüksek. G-20 ülkesi içinde varlık fonu olmayan tek ülke Türkiye.

Türkiye yüzde 5,5-6,5 arasında büyümek zorunda. Zorunlu BES kanunu da ayrı bir artı olacak. Cari açık vermeden büyümeyi destekleyici icraatler yapmamız lazım. Exim Bank gibi bankalarımızı milli kaynaklarımızla sermayelerini desteklemek, finansal piyasalarda spekülatif hareketlere ben buradayım diyecek güçte olması için kurulan bir fondur Varlık Fonu. Hedefimiz en kısa sürede 200 milyar dolarlık varlık üretebilen güç haline getirmek."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591