Fitch`ten flaş uyarı!

20.07.2015 16:49

Son güncelleme : 20.07.2015 18:05

Fitch, "Gelişmekte olan piyasaların kredi temel göstergeleri baskı altına girebilir" değerlendirmesinde bulundu. Fitch, Türkiye`de finansal kurumların ABD doları cinsinden borçlarının yüksek seviyede olduğuna dikkat çekti.Fitch Ratings, gelişmekte olan piyasalar için kredi notu görünümlerinin giderek artan şekilde istikrarlı olduğunu, ancak ABD'de faiz artırımı olasılğının ve düşen emtia fiyatlarının gelişmekte olan piyasaların kredi temmel göstergelerini baskı altına alabileceğini bildirdi.

Fitch, yarıyıl Global Kredi Görünüm raporunda kriz sonrası dönemde gelişmekte olan piyasaların kredi not görünümlerinde trendingelişmiş ekonomilerden daha pozitif olduğunu belirtirken, ABD'de faiz oranlarının 10 yıldan daha uzun bir aranın ardından bu yıl yükselmesi olasılığının geçici de olsa piyasaları bozması olasılığıbulunduğunu vurguladı. Diğer büyük merkez bankalarının olağanüstü gevşek para politikası izledikleri artımda ABD'nin para politikasını sıkılaştırmasının gelişmekte olan piyasalardan kredi kullanıcılarınısıkıntıya düşüreceğini savunan Fitch, sermayenin ABD'ye geri akmaya başlamasının Rusya, orta ve doğu Avrupa, Latin Amerika ve Endonesya'dan şirketlerin daha yüksek refinansman ve kur riskleri ile karşı karşıya kalmalarına yol açacağını vurguladı.

Fitch, bu ülkelerdeki az gelişmiş sermaye piyasalarının şirketlerin hedge edilmemiş ve kısa vedeli borçları üstlenmek zorunda kalacaklarını belirtirken, Türkiye'de finansal kurumların ABD doları cinsinden borçlarının yüksek seviyede olduğuna dikkat çekti.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591